Straight Photography!

The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!

Straight 5273 / Varför fotografera?

De är en bra fråga just nu! Jag tog i alla fall några bilder med en optik som Fuji inte rekommenderar att använda på X-E1!

.


Men jag tycker optiken fungerar bra att fota med!

Och vi är ute och går mycket numera! Igår fick vi sällskap av Doris! Doris är också en gårdshund, och det kändes bra att ta en promenad med en hund igen! Doris började med att leta efter Roffe på vår tomt! Det gör vi också hela tiden, letar efter Roffe alltså!

Det blev i en promenad på några timmar med sällskap av Doris! Det kändes bra i oredan! Tack för den promenaden Doris!
Vi hoppas att Doris vill gå med oss flera gånger, det kändes så i alla fall! :)

/Bengan

Postat 2021-01-09 17:08 | Läst 1753 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Straight 5272 / Det va en hyffsat spännande Tv-serie, fast slutet va litet overkligt! ;)

Jag har följt en Amerikansk Tv-serie under några år! Tycker serien varit bra, stundtals i alla fall, men kanske inte så himla spännande hela tiden, litet av parkteater liksom, men ofta mycket burlesk, å det gillar jag! Och det händer saker i serien som såklart inte skulle kunna hända i verkligheten, men det får man stå ut men när det gäller Tv-fiktioner! Det e väl slutet på serien som jag tycker det spårade ur för mycket! Litet för mycket fantasi inlagd i slutet liksom! Man måste nog ändå som Tv-serieregissör hålla koll på vad som skulle kunna vara litet realistisk och inte spåra ur helt i händelsen!

Skall berätta, serien handlar om en Amerikansk president, och på slutet då han har förlorat makten så skall hans anhängare göra en form av palatsrevolution och inta Capitolium! Men då blir det mest Bananrepublik alltså! Men Errol Flynn i huvudrollen! (Skoj bara)

Och tycker att författarna till den här Tv-serien ändå inte riktigt fattat den nuvarande verkligheten i USA! Tror dom att en folkmassa skulle kunna ta sig in i en av de mest välbevakade husen i USA, Capitolium alltså! Hallå! Det blev nog allt litet för mycket cowboysfilm av det hela på slutet! ;)

Men så här, USA som har världens bästa spaningsteknik och vapen och övervakning som nästan ingen annan stormakt har, skulle dom inte kunna klara av att fatta att nå't e Pg? Hört talas om telefonavlyssning och internetavlyssning och även manuell spaning, typ infiltrering? 
Och se'n när dom kommer, demonstranterna alltså, att inte kunna stoppa dom som e på väg uppför en trappa!
Har ingen av vakterna sett filmen om Pansarkryssaren...(vad den nu heter)

Synd att en så'n hyffsat bra Tv-rulle skulle ha ett så'nt klantigt slut och overkligt slut! Sånt här skulle aldrig kunna hända i verkligheten!
Då skulle USA skämmas ögonen ur sig!

Nog för nu!

/Bengan

Postat 2021-01-08 15:26 | Läst 1977 ggr. | Permalink | Kommentarer (7) | Kommentera

Straight 5272 / Varför finns så mycket konstiga objektiv till just Leica?

Ett av de första piratobjektiven på Leica! (Har visat bilden tidigare)

Jag har surfat runt i dag efter läsningen efter de "nya objektiven" till Leica, som det stod om i Leica Rumors! Och började titta på Hugo Meyers Plasmat igen! Här e ett äldre prospekt från Meyer Optik!

Och jag hittar en del andra objektiv, och de flesta av de här udda objektiven använder man på en M Leica! Och visar gärna upp det också! Ett intressant men även ganska exklusivt ämne, för de här objektiven kostar! Och det är ju inte bara Plasmater som det handlar om!
Här är litet mer nördig läsning!

.

Men sanningen att säga, så tecknar såklart de här objektiven inte riktigt lika bra som de mer moderna objektiv som vi använder numera, så varför använda de här då? Svaret e väl det gamla vanliga, för att det går! :)

/Bengan

Postat 2021-01-07 22:39 | Läst 1716 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Straight 5271 / Nya och udda objektiv till Leica *BLOGGEN UPPDATERAD*

Äldre piratoptik på Leica!

Alltså, det kommer ett antal spännande objektiv till Leica framöver! Å ni som har fotograferat några år känner nog igen några namn på objektiven! Och det är inte Leica som tillverkar den här optiken utan det är andra tillverkare! Men det är inga nyheter, det här med "piratoptik" till Leica, det har förekommit tidigare, som tex Zeiss, Nikon, Canon, Zunov och nu kommer det nya "pirater" som även utgår från klassiska konstruktioner! :)

Så vad sägs om Vario Prasma 50mm f/1.5?
Läs mera här!

Eller Dagor 40mm f/6.3, Ernostar 50mm f/1.8, Petzval 58mm f/2 och Planar 50mm f/3.7
Läs mera här!

 Å det finns flera kul objektivnyheter om ni bläddrar vidare i Leica Rumor!

* Och det går såklart att sätta Contax G-optik på Leica! Läs mera här!

Nog för nu!
/Bengan

Postat 2021-01-06 22:20 | Läst 1485 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Straight 5270 / Just nu blir det många promenader

Vissa dagar känns det bättre att vara ute än att vara hemma, trots snålblåst! För då blir det annat att tänka på under några timmar! I dag blev det en runda runt antroposofområdet i Järna! Vi hade thermos med kaffe och fikabröd med oss, och tänkte försöka hitta en läplats utomhus! Men vi hittade ingen bra plats i snålblåsten, men av någon anledning så stod dörrarna till Kulturhuset öppna, så vi gick in för att se om fiket möjligtsvis va öppet! Stor chansning en trettondag! ;)

Men de va såklart stängt, men då vi va i en folktom sal med tomma fikabord så satte vi oss vid ett av borden och tog fram vårt eget fika! Skönt att komma inomhus också! Efter en halvtimme kom en man och sa, "Oj då, är det folk här"! Vi berättade om vår tur i området och att det va skönt att sitta inne och fika! "Vilken tur då att jag glömde låsa dörrarna, sa han, men nu måste jag låsa för jag skall gå hem!" Så vi städade av bordet, tackade för att ha fått sitta och fika inomhus och gick till bilen!

Jag har börjat fota Leica M-A original ett tag, eller rättare sagt, jag prövar att fota som jag gjorde på 1960 och 1970-talet! Med en M Leica, och en fast optik, film men utan exponeringsmätare! (Jovisst fanns det exponeringsmätare på 1960 och 1970-talet om någon nu undrar) Å det här går nog bra, eller rättare sagt, det får jag se efter framkallningen!  Men visst e det ovant! Och känns osäkert utan de hjälpmedel som numera finns i en modern kamera! Så jag va nog tuffare förr!  Å nå'n undrar nog varför fota så här? För att det går! Å i dag va det Sunny 16 utan sol! :)

/Bengan

Ps. Här va jag tuffare! 1962 typ! ;)

Postat 2021-01-05 19:53 | Läst 1718 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera
Föregående 1 ... 406 407 408 ... 1462 Nästa