Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 1126 / "Svenskarna kommer att ta över 2 miljarder semesterbilder i sommar"
Semsterbild tagen med bildbegränsande kamera!
"Kvinnor fotar sina vänner medan männen i större utsträckning väljer sevärdheter. Canons senaste attitydundersökning visar att svenska digitalkameraanvändare sammanlagt kommer att ta över två miljarder bilder i sommar. "Grovt räknat tar vi som äger en digitalkamera i genomsnitt cirka 500 bilder på semestern. Då drygt hälften av svenskarna äger en digitalkamera idag blir det en hisnande summa semesterbilder!", säger Ingvar Krüss, Nordenchef på Canon Consumer Imaging om undersökningens resultat.
http://www.canon.se/About_Us/Press_Centre/Press_Releases/Corporate_News/release_Semesterbilder.asp
Semesterbild från Norge tagen med en bildbegränsande kamera!
"Nu har fotoalbumen lämnat vardagsrummets bokhylla och flyttat ut på nätet,
inte sällan i realtid. På Facebook, Bilddagboken och Flickr kan familj och vänner följa våra resor medan de ännu pågår.
– Vi tar förmodligen betydligt fler semesterbilder i dag, men de faller snabbare glömska. Bilden blir en slit- och slängprodukt, säger Ann-Sofi Forsmark."
Semesterbild från London. (Jag tog bara en bild, jag hade inte så många rutor kvar på filmrullen)
"Sedan de bildbegränsande filmrullarna försvann riskerar det där arkivet över livet att bli lika kaotiskt som livet självt. Och när den känslan tar över kan turisten börja drömma om att få kasta av sig sin kamera,
säga upp sig från sitt krävande jobb som arkivarie och verkligen ta semester. "
http://www.svd.se/resor/stockholm-i-min-kamera_5091795.svd
"....bildbegränsande filmrullarna..." ;)
"....riskerar det där arkivet över livet att bli lika kaotiskt som livet självt." ;)
Ha en fin söndagskväll!
/Bengan
Gammaldags kamera för film! Ofta starkt bildbegränsande! ;)
Straight 1125 / Nya Fotografiska har startat fotovågen, Moderna hänger på! De e spännande tider!

Det var en stor annons i lördagens DN om vad som visas på Moderna!
Här en närbild av annonsen!

Det fanns annat att läsa i DN, med en bild också... :)
Och på tisdag börjar bildvisningen på Franzéns, eller Ellens Fotografiska som vi fotografer kallar det! Vi hänger bilderna på måndag em.
Å så en bild på en klassiker! Vad mera behöver man?
Jo, Tri-X såklart! ;)

/Bengan
Straight 1124 / Jakten mot nollpunkten!
Kollar i några negativpärmar idag för att hitta några tidiga negativ när mitt fotande bara var en liten prick liksom, kanske för att hitta en nollpunkt!

Det rör sig om 1958 eller 1959. De tidigaste bilderna borde vara från en rulle Ferrania diafilm som jag köpte tillsammans med min första riktiga kamera, en Leica 1, som jag köpte hos Öbergs foto i Stockholm. Och om jag inte minns helt fel så kostade kameran 110 kronor! :)
Exponeringsmätaren den va från Ingenjörsfirman Tekno i Katrineholm, den "mätaren" har jag kvar! :) De e en liten pappersgrej där man ställer in olika värden, som datum, tid, klockslag, filmkänslighet, och fick då ett exponeringsvärde! Helt batterioberoende! :)
Jag hade Leica 1 några år tills jag hittade några spännande fotografer och förstod av deras bilder att det va en M Leica som gällde! ;) Så det blev en svart Leica M3 1962, och så gick åren och jag använder fortfarande en M Leica!
"Inga nyheter är bra nyheter!" ;)
Men för att återgå till en tidigare blogg, det har i alla fall varit en enkel tid vad gäller lagringen av bilder/negativ under de här dryga femtio åren.
Har ofta haft negativen i pärmar liggande i nå't skåp eller i en garderob,
och jag tog fram dom då och då för att kopiera eller visa dia via projektor och nu på senare tid för att skanna.
Å jag som varit med några år, jag tycker det har blivit mycket lättare att fota analogt numera! Förr va det kopiering via förstoringsapparat och ofta damm på negativet, och så måste man ha kunskap om hur belysa och kunna vätskor och pappershårdhet! Men se'n ändå kanske retusch på den färdiga kopian...
Numera skannar jag negativet, in i PS för dammborttag, och se'n via internet till Crimson för kopiering! Som sagt, snacka om att det blivit lättjobbat att fota analogt numera!

Armé, Marin och Flygfilm 1959.
Se'n att det blev många bilder sparade under åren, de e en annan sak,
för man kunde inte kasta enstaka bilder lika lätt förr som man kan göra nu i det digitala! ;)
Men som sagt, negativlagringen var mer okomplicerad, och det passade mig som levde litet rörligt och gjorde andra saker än att bara fotade! :)
Och hur som helst, jakten på den absoluta nollpunkten fortsätter!
/Bengan
"Inga nyheter är bra nyheter" som sagt, M Leica, 35 mm optik och Tri-X! :)
Straight 1123 / Ellens Fotografiska startar nu på måndag i Stockholm! Boka in ett besök!
På måndag startar Ellens Fotografiska, som är tänkt som en liten fotografisk motvikt till de stora, Nya Fotografiska och Moderna Museet.
Nio fotografer kommer att visa bilder i den första omgången på Ellens,
några av fotograferna är kända, andra inte så kända.
Vi håller hus hos Franzéns på Hornsgatan 32 (fd Puck)
Vi planerar att ha återkommande utställningar på Ellens Fotografiska,
och försöka spegla det som inte speglas hos de stora, nämligen bra fotografi,
men som kanske ännu inte är världsberömd! ;)
Alltså, from Måndag den 9:e Maj så hänger,
Micke Berg, Lars Epstein, Malin Jochumsen, Cathrine Winberg,
Mats Adsten, Krister Kleréus, Micke Borg, Mattia Marchi
och undertecknad på Ellens Fotografiska!
Passa på att titta på våra bilder om du har vägarna förbi!

Och varför inte ta en fika samtidigt?
Bilderna hänger i en månad c:a.
/Bengan
"De kan bli bra det här!"
Straight 1122 / Digitalkameran är nog bättre än den analoga? För vad skall man ha alla bilder till?

Waxholm 1959. De e jag till vänster! :)
Alltså, jag har fotat en del genom åren och det har blivit en hel del negativark, och dom finns alla kvar!
Inget har försvunnit! Ingen backupp har jag behövt att göra! Inga hårdiskar har pajat! Så nu sitter jag här år 2011 med mängder av bilder!

1959
De klart, man kan ju elda upp negativen! ;)
Men lösningen på sikt e nog digitalkameran!? För moderna fotografer!
Jag menar, då kan man ju kasta dåliga bilder direkt! Och om man glömmer att kasta bilderna, så är min misstanke att dom "förstör sig själva" på nå't sätt efter ett tiotal år!? ;)
Jag menar, en del information försvinner nog på nå't sätt ur filerna, en del kanske pga ett åsknedslag, eller så man glömmer att säkerhetskopiera tex, eller så trycker nå'n på fel knapp i datorn, eller så kommer det in virus, eller så snor nå'n datorn med hårddisken!
Och då blir det en massa bilder bortrensade, så på så sätt blir det bra! :)

1964
Det finns såklart fotografer som säger att dom kommer att ständigt föra över sina digitala filer bilder till andra media under åren och se'n ha allt i ett kassaskåp! ;)
Men det är nog dom fotograferna som tror att hela livet går som på räls liksom! ;) Arbete, relationer osv, osv, och så levde dom lyckliga hela livet! ;) ;)
1966
Och om nå'n ändå skulle lyckas att leva på räls liksom i den digitala tiden, så kommer dom att sitta som jag gör om en femtio år med mängder av bilder....
Å hur kul e det!? ;)
1964
Så för att försöka undvika det här problemet, använd en digitalkamera direkt!
Då är chansen mycket, mycket mindre att ni behöver sitta och titta igenom femtio år gamla bilder och bli nostalgisk! ;)
För numera, så är nog bilden bara här och nu, och för en mycket kort tid!
Det kommer snabbt nya och intressantare bilder!
Så det som har varit, det har varit! Glöm det! :)
Det är bara nostalgi! ;)
http://dotsub.com/view/a608816d-1bc4-4f1e-b60d-323e3f51fdd7
Så fota digitalt för dagen och ha kul! : )
/Bengan

Den här bilden tog jag 1960, men jag hittade negativet för nå't år sedan, det hade nog aldrig hänt om det varit en digital fil! :)


















