Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 5450 / Negativ!
Kort bloggrubrik men jag tycker det räcker! Man förstår ju vad det är! Kanske nu i alla fall! För vem vet, om ett antal år så kanske nå'n undrar, vad håller han på med? Och vad tittar han på? Frimärken? Fast det e nog fel, ingen vet vad ett frimärke e då! Vad gäller negativ och torka film efter framkallning, så har jag ett bra torkskåp i tvättstugan! Använder en duschkabin som vi sällan använder! Funkar bra, jag stänger dörrarna på kabinen och då kan man gå omkring i tvättstugan utan risk för damm på filmen!
Vad gäller bilden, så är det Gert på Svenska Kort som kollar negativ via lupp på ett ljusbord!
Nog för nu! Godnatt!
/Bengan
Straight 5447 / I väntan på nästa regn! Vi väntar alltid på något! ;)
Efter stormen! Då kan det ha flutit in Bärnsten!
I dag en kortare dagstur, å inte så mycket att orda om alltså, i morgon en annan tur, den får jag orda om senare! I dag test med min nostalgiska 1960-tals porträttoptik! Läste förresten i DN Kultur att flera nya Tv-serier har mycket nostalgi! Nostalgi är nog en trend numera! Bland alla andra! Men nostalgi finns nog för de flesta, i alla fall när man blir vuxen! Man tittar på bilder från förr, återser platser där man varit förr, diskuterar om det som va förr, och minns hur det va förr! Det va i alla fall annorlunda förr! Några påstår att det tom. va bättre förr! ;)
Just nu läser jag om teknik förr, om Konrad Zuse (jag har nog nämnt honom förr) "Zuse byggde världens första fungerande, fritt programmerbara och helautomatiska dator, Z3, i sina föräldrars vardagsrum i Berlin år 1941. Han konstruerade också den första fritt programmerbara, binära datorn, Z1, som blev klar år 1938 och han konstruerade programspråket Plankalkül." (Wikipedia)
Vad gäller porträttoptiken, så skall jag försöka immitera Kodak Portra som film i kameran! Jag försöker härma en analog film i min digitala kamera alltså!
Världen är inte större än vad man gör den till! Så det e upp till en själv! ;)
Ha en fortsatt bra dag! :)
/Bengan
Straight 5448 / Mera om Nikkor-S optiken!
Tagit några bilder med Nikkor-S optiken i dag, och konstaterar att litet nedblädning gör susen! Man behöver bara gå från 1,4 till 1,5 så märks det i bilden, och från bländare 2,8 så e det helt Ok! Nåja, med dagens skärpemått mätt så kanske bländare 8 är bättre! ;) Skärpa kanske va viktig även förr bland amatörer, men jag tycker att skärpa blivit än viktigare numera! För om man skall prata klartext, vad skall en objektivtillverkare annars sälja, om inte skärpa? Å vad skall fotografen då göra? Och det här e nog litet känsligt att tala om, överdriven skärpa alltså, men borde det inte finnas annat att visa upp i en bild än att den skarp? ;) Ok, jag vet, alla blir saliga på sin fason, och jag på min! :)
Hur som helst, så skall jag ta några porträtt framöver med Nikkor-S optiken på Fuji X-E1, då blir optiken som en ljusstark 75 mm! Och med den något ofullständiga skärpan, och aningen överstrålning så bör den passa bra till porträtt! :)
Vad gäller i övrigt efter den här regniga dagen, så va det dags att tända några ljus i kväll och öppna en flaska vin till ostmackan! Ha nu en fin lördagskväll ni med!
/Bengan
Straight 5447 / I väntan på regnet, och en utflykt i veckan och vilken fantastisk fototeknik vi har numera!
Här kommer en liten uppsats om en utflykt i veckan! Vi gör en del utflykter då vi båda e lediga! Nåja, min fru e inte riktigt ledig, hon hjälper till med vaccineringar, så vi får anpassa oss till det! Nu e det yngre människor som vaccineras! Hoppet finns när jag får höra vad de här människorna säger om vaccineringarna! Det e väl som det mesta här i världen, hoppet står till ungdomen! Vet inte vad det är med de äldre!
.
Utflykten gick till Nynäshamn, vi ställde bilen vid hamnen och gick genom stan fram till strandpromenaden! (Det gick att åka bil på standpromenaden också) Efter ett tag hittade vi en bra fikaplats! "Thalatta, Thalatta" sa jag när vi såg havet! Min fru suckade!
Hur som helst, här satt vi ett tag på våra sittunderlag, fikade, pratade om livet och tittade ut över havet! Nåja, Östersjön!
.
Å så dagens fototeknik, jag är ständigt imponerad! Nästan hur mycket ISO som helst och ljusstyrka 1,2 å ännu mer! Vilka bilder man kan ta! Annat va det förr! Nu menar jag kamerorna! Bilderna va nog lika bra förr! ;)
/Bengan
Ps. Vad gäller Iteran, så finns det några intressant utrustningsdetaljer på den! :)
Straight 5446 / "Ungkarlarnas skyddshelgon" :)
Testade Nikkoroptiken via riktig fotografi i går ;) och den verkar funka! Mao, skärpan ligger där jag ställer den! Men efteråt så såg jag något intressant i DN-texten, som handlar om allergier och överdriven städning! Och om "Ungkarlarnas skyddshelgon" Agnes Wold! (Fast det ser ut som man skrivet fel förnamn i DN) Och den här tidiga Nikkor 1,4/50 mm optiken jag testar via Amedeo-adaptern, den e såklart en Sonnarkopia! Vad annars?
Canon, Nikon och ett antal andra objektivtillverkare kopierade såklart Sonnarkonseptet när alla Tyska patent blev förverkade efter Andra Värlskriget! Men Leica kopierade inte Sonnarkonceptet konstigt nog, så därför dröjde det några år innan Leica va på banan med bra optik, läs Summicron!
.
Här e Nikkor-S optiken testad digitalt via Fuji X-E1. Bländare 2.
.
Jämförd med Sonnar 1,5/5 cm från 1945!
.
Och för att ha något annat att jämföra med så tog jag en Summicron M 1:2/50 mm, tredje versionen, på full öppning, bländare 2 alltså!
Jaha, vad drar man för slutsats av det här då! Inte så speciellt mycket tycker jag, utan alla de här tre objektiven funkar alldeles utmärkt att fota med! :)
Nog för nu!
/Bengan










