Straight Photography!

The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!

Straight 5521 / iPhone 4S

Trappa i Gnesta

Jag håller på att öva mig i handhavandet med Belkin-appen på iPhone 4S! Tog bilder men hittade dom inte i telefonen!
Men nu hittade jag bilderna, dom låg i ett eget arkiv i appen! :)

Tycker iPhone 4S funkar bra på kväll/natt också!

.

Kvällsbiltvätt i  Gnesta!

Nog för nu! :)

/Bengan

Postat 2021-10-11 22:06 | Läst 679 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Straight 5520 / Beowulf, Harryson och en del pyssel!

iPhone 4S

Jag håller på att lusläsa Bo Gräslunds Beowulf, och hittar hela tiden intressanta saker! Men blir besviken på hur tvärsäkert Dick Harryson sågar Gräslund! Men Ok, Harryson håller på Tolkien! Tolkien e från den gamla engelska skolan! Tolkien ansåg även han att det va en engelsk poet som skrivit Beowuleposet! Det här e känsliga saker, för eposet har hittats i England, och är deras nationalepos, och den åsikten släpper man inte!

Sedan att hela historien handlar om Skandinavien, det låtsas man inte om! Eller funderar på hur den här "poeten" kunnat skriva så väldigt detaljerat om vapen, seder och bruk i Skandinavien runt femhundratalet, och dessutom skrev poeten ned det tre till fyra hundra år senare! Sådana frågor vill man inte höra!

Och något konstigt e det även med Harryson, för han e väl historiker!
För så här säger han: "Det är en tidigmedeltida saga, en dikt, ett stycke skönlitteratur. Enstaka episoder som omnämns i diktverket har säkert en verklig bakgrund, som i fallet med kung Hygelac (som också omnämns av andra skribenter) och den danska sköldungaättens hallbyggnad Heorot, som sannolikt minner om liknande byggnader i Lejre på Själland. Men när det gäller majoriteten av de folk, kungar och händelser som förekommer i kvädet famlar vi i blindo"
Jag tror det e Harryson som famlar i blindo! :)

I går övernattade Doris hos oss (Doris e en Dansk/Svensk gårdshund) för Doris matte och husse va på skäktträff, och släkten hade en katt! :)
Idag dammsugning av pelletsförrådet! Det samlas pelletspulver i botten på förrådet!

För övrigt så fortsätter jag att se var gänserna går för iPhone 4S! Se bild ovan!

/Bengan

Postat 2021-10-11 12:57 | Läst 843 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Straight 5519 / På en digitalkamera funkar de flesta objektiv!

Bilden här ovan har inget med blogginnehållet att göra utan är bara ett visuellt marknadsknep för att en ev. läsare skall bli nyfiken på blogginnehållet och då såklart klicka in sig i bloggen för att läsa mera om det här flexchassit! ;) Inklick är viktiga! :) Men jag tar en annan sak först! Det som sägs i rubriken! På en digitalkamera, där man kan byta optik, där går det mesta optiska bra! Och går det inte så bra, fixar man det i ett PS-program typ, så det blir bra! Och vad finns då kvar i fotografin då när alla svårigheter är övervunna med hjälpmedel, frågar säkert vän av ordning! ;)

Nu är det här inget konstigt i en marknadsekonomi! Det gäller att bredda kundkretsen! Inget skall vara svårt! Alla skall få vara med! Alla kan bli fotokonstnärer utan den där träliga 10000-timmarnas träningen! ;)

Men det finns en mer onödig typ av fotografi, ofta med en del bök, eller kalla den litet mer krävande! Det analoga! Ni kanske läste om den i skolan på historielektionen! ;)
Så när jag fått tag på något underligt optiskt, typ en tidig Jupiter-3, som innehåller ett Zeiss objektiv, och vill kolla så ingen ryss varit inne och skruvat på optiken och satt ihop den fel! Jag vill kolla så den går att fota med alltså!
(Men skall jag bara fota digitalt med optiken, så en det ofta bara att skruva på den på kameran, typ min Fuji X-E1, men det har jag säkert visat i en annan blogg!

.

Men här då en analogtest! På 1 meter! Och funkar den så där, så e allt Ok! Nu finns det en del annat att tänka på också! Kameran jag använder har en mekanisk överföring mellan objektiv och kamerans avståndsmätare, å mekanik kan bli glapp, så man bör använda en även testad kamera! :)
Ytterligare en sak som förklarar varför det e lättare med det digitala! ;)

.

Väl testad, och pimpad analogkamera!

"Jamen hallå, varför då hålla på att fota analogt när det e så bökigt!"
För att det går! :)

/Bengan

Ps. Vän av ordning kanske även undrar vad va det där på första bilden då? Det är ett chassi till en miniracingbil i skala 1:24 från 1968! Chassit har mycket flex, det e bra för banhåll ingen, och chassit kan plockas ned i olika delar! Ni ser det på bilden! Byggmaterial, mässing, pianotråd som är tennlött! Konstruktör, Ronnie Hellquist, även kallad Spader!

Postat 2021-10-10 09:56 | Läst 846 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera

Straight 5518 / iPhonebilder!

Postat 2021-10-09 09:00 | Läst 1078 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Straight 5517 / Gatufoto med iPhone 4S funkar bra!

Att se ut som en fotograferande turist är nog en fördel vid gatufo! Och vad e då mest turistlikt, de e nog att fotografera med en iPhone typ! För det har vi nog alla sett, och inte brytt oss! Lätt som en plätt att fota "osynligt" alltså! :)

.

Motljus klaras också ganska bra! Ändå ett svårt läge för den här typen av kamera!

.

Och en mobiltelefonkamera funkar utmärkt även utomlands!

.

Fungerar även bra till porträtt! Och då slipper man den där totalt onödiga superbildskärpan som inte tillför bilden något!
Men allt e en smaksak! ;)

.

Och bilderna via en iPhone får ofta mer karaktär, bilden får ett mjukare, litet mer klassiskt stuk liksom!

.

Eller när man träffar några vid Gnesta-Planket, som man pratar med då och då, och är vana vid att jag fotar! Ingen bryr sig!

.

Men visst går det att fota instruktionsboksbilder också! Med tillräcklig skärpa! Så man behöver inte så mycket mer kamera! Inte för en normal familje och amatörfotograf i alla fall? Mycket kul liten fotoapparat det här!

Men så har vi det där gamla vanliga! "Utvecklingen" går framåt, progress, eller hur man nu säger! Hur skall företagen sälja fler mobiltelefonkameror om människor e nöjda med vad dom har? Typ vara nöjd med en iPhone 4S! När grannen har en senare modell!  ;)

Inga problem, de här tillverkarna har fantastiska marknadsavdelningar, som vi inte märker, och det är det vi ser resultatet av idag! Det kan ibland bli som en religiös väckelsemöte då en ny modell presenteras! Konsumismen, vår nya religion! ;)
Läs mer om Konsumismen! (Wikipedia)

.

Men en liten nackdel med en iPhone e nog att den är svår att hålla vid fotografering! Men det finns grepp att köpa! Tex det här greppet, Belkin! Fungerar bra! Med ett mjukt avtryck och stativgänga i botten för typ en handlovsrem!

Nog för nu om den moderna fotografin!

/Bengan

Postat 2021-10-08 08:27 | Läst 939 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera
Föregående 1 ... 5 6 7 ... 8 Nästa