Straight Photography!

The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!

Straight 7066 // Skymningsobjektiv! :)

Vissa objektiv fungerar bäst i skymningen då man inte behöver blända ner objektivet! Å andra sidan kan det vara en fördel att blända ned ett  äldre objektiv! Så man får välja eller försöka göra det bästa av situationen! Objektivet jag talar om är "King of Bokeh", ett Zeiss Biotar 2/5,8 cm, som sitter på en Contax S! Men jag vill inte fota med Contax S-kameran, då den har ett samlarvärde och slutaren fortfarande fungerar! Så det får bli med en annan kamera, även den Zeiss! Men problemen kvarstår ändå, bländar du ner, ser du ingenting i sökaren, men uppbländat helt Ok! Därav skymningen! :)

Här är originalkamerahuset! Objektivet är från 1949, så det är stor chans att kamerahuset också är från det året! En tidig Contax S alltså!

.

Här till höger ligger den adapter som hjälper till litet vid användandet av objektivet på en Jenaflex! Obs, att jag skriver litet! ;)

.

Här e faktiskt en bild tagen med Biotaren med en Contax S! Nere under markplanet på Kockgatan 24! I skymningsljus! På full öppning!  ;)

.

Här är en bild med Jenaflex och Biotaren nedbländad! I stort sett omöjligt att ställa skärpan här!

Nu frågar nog vän av ordning, varför fota så här?
För att det går, med vissa trix! :)

Nog för nu!

/Bengan

Publicerad 2025-06-12 07:51 | Läst 656 ggr 5 Kommentera

Straight 7059 // Digital M Leica! Och Fuji X100! Och Fuji X-E1 :)

En gång i världen så sa jag, "när det kommer en digital M Leica, då skall jag köpa en sådan!" Jag tror det tvärsäkra uttalandet även stod i tidningen FOTO tyvärr! Och så kom den digitala M Leican! Men jag har ännu inte köpt någon digital M Leica!
Vad e det för fel? På mig eller på Leica? ;) :)

Men en sak som kom och störde inköpet av en digital M Leica det va Fuji X100! En liten M Leica-liknande digitalkamera med ett objektiv som motsvarar 35 mm på Leica! Som jag sagt tidigare, den kameran skulle Leica gjort i stället för de kompaktkameror som då kom från Leica! 

Men det kan såklart Leica aldrig erkänna att man missat ett gyllene tillfälle! En liten mätsökarliknande kompaktkamera! Kunde även fungera som en instegskamera i Leicasystenet! Och Fuji X100 har inte ändrat utseende under de år den funnits, medan Leica har haft ett antal olika kompaktkameraor under de åren!

Och så lurade några av mina kompisar på mig en Fuji E-X1! "Den kan du köra dina leicagluggar på! Det blir i alla fall som en Leica M8, men med bättre bildkvalitet!"

Så e leget just nu!
Och hur som helst, ha en fortsatt fin dag, trots vädret!

/Bengan

Publicerad 2025-06-11 08:01 | Läst 754 ggr 8 Kommentera

Straight 7056 // Det fotografiska samtalet! IRL!

En utställning ger inte bara betraktaren en chans att uppleva bilder utan även att interagera med fotografen! Om fotografen finns på plats! Just den spontana dialogen, där en bild leder vidare till djupare reflektioner om fotografi, livserfarenheter osv. är något som nätet inte  kan återskapa! 
Ansikte mot ansikte kan diskussionen bli spontan, fylld av associationer och känslomässiga insikter!
På nätet tenderar samtalen att bli mer balanserade och försiktiga, opersonliga, vilket även dämpar ärliga reflektioner!

Jag har haft några mycket intressanta samtal i helgen! Fotografiska samtal! Samtal som ger både inspiration, men även funderingar!
Det är bara att bocka och tacka!

Nog för nu!

/Bengan

Ps. Fotofika på Tårtan i morgon onsdag! Gata Horns 32! Från 15.00!

Publicerad 2025-06-10 07:38 | Läst 509 ggr 1 Kommentera

Straight 7056 // Allting går att driva med elekticitet! Även M Leica! ;) ;)

En elektrisk Porsche Carrera, samma ikoniska design och samma arroganta självsäkerhet som originalet! Men när du trycker på gasen, inget mullrande, ingen bensindoft som signalerar ren mekanisk kraft, bara en tyst acceleration, en simulering av något som en gång var Porsche Carrera!
Är det innovation, eller en välregisserad marknadsnostalgifälla för dem som vill ha känslan utan konsekvenser?

Och så den digitala M Leican? Den ser ut som en mätsökarkamera, den ligger perfekt i handen, men när slutaren klickar, då väcks misstänksamheten! Här inne i kameran finns ingen början till något som senare kan förvandla det inlåsta ljuset till en bild?
Allt är ju numera ersatt av algoritmer och pixlar!
Är det fortfarande en M  Leica, eller bara en skickligt designad efterhandskonstruktion för dem som vill ha ett namn, men inte förstår arvet? ;)

Tidlös utveckling eller en välpolerad skuggversion av det förflutna?
Vad är egentligen kvar när själen har ersatts med digital teknik?

Tänkte på det här när jag satt och läsat pappers-DN på Trosa bibliotek i dag! :)

Annars rätt lugnt! :)

/Bengan

Publicerad 2025-06-09 19:41 | Läst 586 ggr 2 Kommentera

Straight 7048 // Fotofika på Tårtan nu på onsdag!

Sista fotofikat för Vårterminen på Tårtan nu på onsdag den 11 juni! Gata Horns 32 som vanligt! Från 15.00!
Väl mött!

/Bengan

Publicerad 2025-06-08 23:32 | Läst 441 ggr 0 Kommentera
Föregående 1 ... 4 5 6 ... 7 Nästa