Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 7328 // Poesi om Zeiss C Sonnar 1,5/50 ZM :)
Och jag vet att foto mycket är en tekniksport, men här måste ni nog ändå hålla i er, för här kommer poesi! Om ett objektiv! ;)
Zeiss Sonnar C 1,5/50 ZM ritar inte världen med skalpell, utan med fingertoppar!
Det skär inte, det smeker!
Det låter skuggor dröja och höjdpunkter glöda som om de bar på en hemlighet!
Det är ett objektiv för den som vågar omfamna det ofullkomliga!
för den som vet att skärpa bara är en av många sanningar!
och att en mjuk linje ibland bär mer känsla än en perfekt!
Ett objektiv som inte bara fångar motivet, utan stunden som föds i samma ögonblick som du lyfter kameran!.
Så där ja, nu kan ni sitta ner och börja andas igen! ;) :)
Men vill ni ändå ha en skalpell, så finns ju Zeiss Planar T * 2/50 ZM! ;)
Och det gick bra på gymmet idag! Vi går på Gym alltså! Men jag tycker vissa vikter har blivt tyngre, dom kanske bör kontrollvägas! Och under promenaden hem tog jag några vinterbilder på passerande tåg vid stationenen! Med C Sonnar ZM såklart! :) Men jag tror bilderna skulle kunna bli bättre i skymning eller mörker då jag kan använda en större bländare! Men jag har en rulle färgfilm, utgången, då kan det bli 1,5 mitt på dagen! Så vi får se! :)
Här för övrigt intressant läsning av Michael Reichmann och Chris Sanderson om ZM-objektiv bla! Dom verkar ha haft kontakt med Zeiss speciellt om Sonnar C 1,5/50 ZM!
https://luminous-landscape.com/zeiss-m-mount-lenses/
Och i morgon är det da'n före da'n! :)
/Bengan
Straight 7327 // Framtiden är Vår! :)
Det här startade också med en tågresa! Nedplockade cyklar som monterades ihop på Klippans station och sen cyklade vi en sväng över Själland, Fyn och sedan tillbaka till Klippan!
Och nu e det dags att planera för några vårresor! Efter att nästan jämt ha flugit mot våra resmål, med start från Bromma en gång i tiden, så vaknade minnet av några tågreser som va trevliga! Bla. en resa till Kaprun, Österrike, för en femtio år sedan! Sommarskidåkning! Och nu senast med tåg till Garda i Italien! Men man får inte vänta för länge, för det är en del gående mellan tågbyten och då måste man bära/dra sin väska själv!
Vi kollar även på resmål utanför de mest populära!
Så vi får se vad det bär hän! :)
För övrig e det gymdag i dag! Vi har tidigare skyllt på att det e så långt till gymmet! C:a 150 meter fågelvägen, men nu e det dags!
Vi har redan varit där och prövat, och det va inte alls så farligt!
För i övrigt så forsätter jag att att upptäcka världen med det omdiskuterade Zeissobjektivet! ;)
Med ett litet avbrott med Vitessan!
Intressant och kul båda!
/Bengan
Ps. I morgon fotofika på Tårtan! Gata Horns 32! Från 15.00 c:a!
Straight 7326 // Om Konseptuell konst!
"Konceptkonst eller konceptuell konst är konst där själva idén är det viktigaste, inte att vara tekniskt duktig på att till exempel måla eller fotografera. Ofta är slutresultatet bara en dokumentation av själva arbetet, och arbetet i sig är konsten." (Texten kopierad från nätet!)
Utifrån den beskrivningen känns det faktiskt som att mitt lilla projekt, att fotografera med en kamera från 1950-talet, läs här Vitessa L, och lära mig dess teknik och begränsningar, planera fotograferingen, framkalla filmen och sedan lägga upp resultatet på nätet, absolut kan ses som ett konceptuellt arbete! :)
Jag valde ju ett äldre verktyg med en egen historia, och lät hela processen bli det viktiga, inte perfekta bilder! Det här var verkligen långt ifrån “att bara trycka på en knapp”! Det var förberedelser, funderingar, nyfikenhet och en hel del tålamod!
Om tanken dessutom är att utforska hur det känns att arbeta med gammal teknik i en digital tid, eller att undersöka processen i sig, då ligger projektet ganska nära konceptkonstens kärna! För mig känns det därför helt rimligt att kalla det ett litet konstprojekt med konceptuella inslag! Tycker jag i alla fall! :)
Nog för nu!
/Bengan
Straight 7325 // Test av Voigtländer Vitessa L (type 140)
Jag har nu tagit en rulle med Voigtländer Vitessa L (type 140) Och framkallat filmen, och skannat! Det tog ett tag innan jag förstod hur kamera funkade, men det verkar ha gått bra, för här kommer några bilder jag tog under fotofikat på viksängen senast! På bilden ovan syns avtryck, filmframmatningen, avståndsinställningen och exponeringsmätaren med DIN och ASA-inställning! Exponeringsmätarinställningen görs med en liten knapp på baksidan!
Kameran kom 1954!
.
Filmen drogs inte fram helt rätt i kameran, det skilde nog någon millimeter, men det funkade ändå bra att skanna filmen!
.

Sökaren har en typ av dubbelbild, men inte så ljusstark och inte speciellt kontrastrik, men det hade ändå funkat bra om folk bara suttit stilla! ;) Man ställer skärpan med en rulle på baksidan av kameran! Och tiden här på Viksängen va 1/30-del och bländare 2, full öppning alltså!
.
Här bad jag Stefan sitta någorlunda stilla och jag ställde skärpan på Stefans kamera! Och skärpan verkar ligga rätt!
-
Här e en mer "normal" skärpetestbild på bländare 4! Objektivet funkar bra även utomhus tycker jag!
Så vad säger man då om Vitessa L? Jo aningen svårfotad kamera kan man säga, i alla fall för en ovan, då den här filmframmatningsarmen som sticker rakt upp ur kameran är litet trög! Den spänner både centralslutaren och drar fram filmen! Och att byta exponeringstid snabbt, glöm det! Och filmladdning kräver ett bord att hålla till på! Och när man stänger in objektivet, så kan man lätt klämma tummen! :)
.
Hur som helst, det är en mycket spännande kamera! En kamera gjord av tekniker för tekniker! Mycket tyskt kameratänkt! ;)
Och när du tar upp den här kameran, som ligger i ett mycket snyggt äkta brunt läderfodral och börjar öppna upp det och förbereder dig för att ta en bild, och någon först ser fodralet/"kameraväskan", och sedan kameran när den kommer fram, då är risken stor att det samlas en hel del nyfikna! ;) :)
/Bengan
Straight 7324 // AI i vår dagliga musik! Och så fotofika på Tårtan nu på onsdag!
Och vad gäller AI och bilder, så används AI-teknik även i vår dagliga musik!
Och hur stor del då? Mycket mer än många tror – och det ökar snabbt!
Utifrån de senaste rapporterna går det att se några tydliga trender, och här enligt branschstatistik från 2024!
"60 % av oberoende musiker använder AI‑verktyg i sin musikproduktion.
77 % av producenter använder AI‑baserade masteringverktyg (t.ex. Landr, eMastered).
12 % av producenter använder AI för låtskrivning eller textgenerering.
Vad betyder det här i praktiken?
AI används i dag i nästan alla delar av musikskapandet:
Mastering och mixning (mest utbrett)
Ljuddesign och effekter
Generering av melodier, beats och harmonier
Textförslag och idéutveckling
Snabb produktion av bakgrundsmusik för spel, reklam och sociala medier."
För övrigt i vår nya AI-värld så e det dags för en fotofika på Tårtan i Stockholm! Nu på onsdag den 28:e! Gata Horns 32! Södermalm! Men här IRL! :)
Väl mött!
/Bengan









