Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 6164 // Att inte vara riktigt nöjd!
Det var en gång för länge sedan, när jag bara hade en kamera med ett objektiv och använde bara en sorts film! Jag brukar tänka så här efteråt, hur i h-e kunde det här ändå fungera! ;)
Se'n fick jag en exponeringsmätare i kameran, och då blev allt lättare och jag köpte flera kameror och under senare år kom det även in en eller två digitalkameror i min ägo och numera också en iPhone för att ta bilder! Vad gäller digitalkameror, vilka fantastiska fotoapparater det är! Och nu finns det även fantastiska bildprogram som gör bilderna ännu mycket bättre! Man kan även "klistra och klippa" numera så det inte syns på bilden! Och vi kan ta massor av bilder, superskarpa bilder och fotografera på ställen som vi knapp kunde fota förr! (Fast det gör amatörer sällan nu heller)
Men det verkar som det finns fotografer som ändå inte e riktigt e nöjda med det här snabba, moderna och superskarpa!
Visst e det himla konstigt? :)
/Bengan
Ps. Glad Påsk förresten! Fast om man tänker efter litet, kan man säga glad?
Straight 6163 // AI och den nya fotografiska framtiden! :)
Nu börjar fler och fler vakna vad gäller AI! Ny artikel i DN i dag om AI som skriver barnböcker med illustrationer! En bok som många föräldrar gillade! Och så man kan skippa dyra författare! En sammanfattning, de flesta har nog inte riktigt förstått djupet i det hela med AI! Och att AI har oanande resurser för sitt lärande/härmande! Läste, tror jag i alla fall, att AI skapade den 31:a Goldbergvariationen av Bach, och några musikkännare analyserade stycket och kom fram till att man kunde avslöja att Bach inte hade skrivet det! Det va på några ställen i stycket man såg det! Noterade det till AI som replikerade, "Tack, skall tänka på det nästa gång!"
Och de som bildillustrerar tidningar, reklam och böcker e så klart oroliga! Tecknarna alltså! Företagen e inte oroliga, dom kommer att spara pengar! :) Men någon kanske säger att det inte blir samma kvalitet! Den som säger så tänker inte på hur man illustrera tidningar i dag, "Sänd in din iPhonebild av händelsen!" Kvalitet e ett relativt begrepp!
Och så det vi jobbar med, det bildfotografiska! Den fotografiska framtiden e strax här! Man talar om för AI-PC-maskinen på skrivbordet vilken bildttyp man vill ha utskriven till utställningen! "Jag vill ha en Henry Cartier Bresson-liknande gatufotobild från Paris i svartvitt i storlek 24 x 30 cm!" Och AI genererar/skriver ut ett antal förslag, som man får välja! Så viss valfrihet finns såklart kvar! Det e sådan här valfrihet vi gillar! Att få välja på ytan! ;)
Den härliga framtiden är vår!
/Bengan
Ps. I dag fortsätter jag med Nikon FE och med ett äldre Nikkor objektiv! Det e svårt att läsa av exponeringen i motljus, men det går!
Straight 6162 // Kanske behövs det även en fotografikanon för att få litet ordning! ;)
I vår nya regering har det väckts tankar om en Kulturkanon för att konsten inte skall förvildas! ;)
Kulturkanon. Motion 2021/22:2496 av Aron Emilsson m.fl. (SD)
En kulturkanon skulle kanske även behövs inom vår fotografi för att få bort vissa konstiga fotografiska bildavarter?
.

Vad gäller andra sk. avvarter så har jag min tidiga Nikkor-glugg 2/35 mm på min Nikon FE! Det går inte så snabbt att ta bilder såklart, för exponeringen ställs in manuellt! (Det andra på kameran e också manuellt, så ejentlien e det nog inte en Nikon FE längre)
Men jag tog en brödbild i en brödbutik i förmiddags med en modern Auto-fotoapparat! Fuji X100S! Så jag e inte helt borta från nutiden! :) Det tog en knapp sekund att ta bilden och ingen märkte något! Tycker det e ändå e litet synd, för vem vill inte märkas numera! :)
Och det lackar mot Påsk! (Kan kan säga så, det e kanske bara e Julen det kan lackas mot) Och det va svårt att välja påsknubbe i dag, tyckte inte jag hittade något bra båtnamn som transporterat Linjebrännvinet! Stora problem liksom! ;)
Resten av dagen blir städning och matlagning!
Ha nu en fortsatt fin dag!
/Bengan
Straight 6161 // Det kanske är en reaktion mot en viss fartblindhet? Att fota analogt!
Med 5 cm normalobjektiv! :)
Nu blir det litet av en generalisering, men en viss sanning bör det nog finnas! :) Alltså, många gånger så uppfattar jag de förbättringar eller förenklingar eller moderniseringar vi får i våra liv som litet störande moment! Om man tar några av de saker som tillkommit, så kan det gå bra, men när alla samhällsfunktioner och privata aktörer som vi måste använda oss av kräver läsenord/inloggningar/klubbmedlemskap så blir det ganska mycket tid som går åt till det här! Och alla nya hjälpmedel kräver instruktioner, instruktioner som det tar tid att gå igenom! Som tar tid från min egentid! Tycker jag! (För jag behöver ofta en hel del egentid)
Nu kanske andra människor inte behöver så mycket egentid, så jag kanske e ute och cyklar med ett problem som kanske bara berör mig! Misstanken om det finns i bland, när jag sitter och tänker och nå'n säger, "nu måste vi göra något, här kan vi inte sitta hela da'n!" Vi kan nog även ha olika tidsuppfattningar såklart, för vi hade inte suttit så länge och jag hade suttit och tänkt! Och när jag tänker så tycker jag att jag ändå gör något! Tänkade e i alla fall ett slags görande för mig! Fast det kanske inte syns så mycket utåt att jag gör nå't när jag tänker! ;)
Hur som helst, det e ganska mycket numera! Mycket hjälpmedel också!
Det e något likande med dagens kameror! Mycket innehåll är det i dessa kameror! Man kan göra många, många inställningar! Det e nog en del av en slags valfrihet! Fast ibland kan jag undra, ursäkta, om det händer något annat och kanske viktigare för oss när vi är upptagna i vår valfrihet! Litet av det finstilta som vi aldrig hinner att läsa! ;)
Och jag fotar analogt ett tag nu! Tycker det motverkar en viss fotografisk fartblindhet! Och så e det litet utmanande! :) Men jag fotar inte med kameran som syns på bild, utan med en modernare Nikon som har ett elektroniskt hjälpmedel! Inte stjälpmedel! ;)
/B
Ps. Sökte efter "fartblind" på nätet men det blev bara träffar på bilskolor! Konstigt, tycker det borde finnas andra typer av fartblindhet!
Straight 6160 // Äkta Gatufotokamera! ;) Och så Tårtan nu på onsdag!
Fredrik Eriksson är i New York och gatufotograferar och bloggar såklart om det och han har sett andra gatofotografer som också fotograferar med Leica! Vad annars? :) Men det intressanta är, tycker i alla fall jag, det är att flera fotar M Leica analogt!
Här en länk från Fredrik! Se och lär hur Sean Cirillo arbetar! :)
https://youtube.com/@PaulieB
Och så är det Tårtan nu på onsdag! Gata Horns 32! Från 15-tiden c:a!
Väl mött!
/Bengan





