Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 6134 // HCB och äkta analog fotografi!
Jag undrar om Henri Cartier Bresson egentligen va en äkta analogfotograf? ;) För han kopierade ju inte sina bilder själv! För jag har förstått i debatten här på nätet att en "riktigt och äkta analogfotograf går hela vägen"! Hen framkallar sin film, och kopierar sedan i en förstoringsapparat! ;)
Så det här med att sända sin bild till kopist, det e litet suspekt! ;)
Nåja, alla blir saliga på sin fason och sin åsikt!
.

Å jag har min egen fason! Filmrullar ligger ofta och väntar i kylen, och sedan väntar ett tjugo år gammal PS, en femton år gammal skanner och sedan min egen fotokopist som heter Crimson!
Bra arbetsflöde liksom!
Här e mer oäkta analogfoto!
Det e en bild på en galet snygg kamera där också! :)
.
Å här ligger en "galet snygg kamera!" Nikon FE alltså! :)
Ha nu en fortsatt fin dag!
/Bengan
Straight 6133 // Tavlor på en utställning! (Inte musik, utan en bildutställning)
Den här bilden har nog inget på utställningen att göra, tror jag i alla fall just nu!
.
Att välja bilder alltså! Till en utställning! De e då jag tycker att man inte har nå't att visa, eller att man visat det förut! Å andra sidan, det e inte samma människor som kommer på den här utställningen, så dom har nog inte sett mina bilder förut! Å så hur skall jag ha bilderna, ramade eller bara uppstiftade kopior? Och så är jag sent ute som vanligt!
Men det va jag när jag jobbade också! Sent ute alltså! ;) Uppdateringar av internetgrejer, som jag startade med sista dagarna! Nåja, jag hade kollat så allt funkade veckorna innan så det va bara att köra! Kollat även här, så nu e det bara att sända bilder till Crimson!
Men inte riktigt, har inte valt bilder färdigt än! :)
Och men som sagt, allt e som vanligt i sista minuten!
För övrigt kom en kompis och vi skall till Gustafsvik och fika! Så beställningarna till Crimson får jag ta senare eller i morgon! :)
Och nästa helg e det utställning som sagt!
Men de e lugnt! :)
/Bengan
Straight 6132 // På spaning efter den tid som flytt! Att spana är viktigt! :)
Göteborg ligger vid havet och vädret är ofta därefter! När vi tittade ut på morgonen såg vi att det slutat att snöa och såg att där borta på bron går man för att byta från färja till spårvagn!
.
Under mer spaning upptäcker vi att platser och tider förändras! Här bodde min fru hos några vänner på 1970-talet, men sedan rev man och snyggade till litet så nu bor andra människor här!
.
Och vi hittar platser! Den som går och spanar, den ser ofta bättre! Och här hittade vi ett ställe som vi måste kollas! :)
.
Det var en fd. biografsalong full med riktiga grammofonskivor! Ett hav med vinyl alltså! :)
.
Och vi hittade även några bra matställen i Göteborg, här sitter gode vännen Alessio, som är kock, med oss och hör om det smakade bra! ;)
.
Och den analoga spaningen då, jo vi hann bara med en butik, den andra butiken får vi ta nästa gång, och då även passa på att åka spårvagn!
Götaplatsens Foto har både begagnat, film och bildservice!
Här är den andra butiken, Kvillefoto!
Den butiken är förstaprio vid nästa Göteborgsbesök! Obs, det finns spännande länkar från Kvillefotos hemsida!
/Bengan
Ps. De här butikerna kanske även säljer digitalkameror? ;)
Straight 6131 // Ölhallen 7:an
Vi var nyss i Göteborg i några dagar, och passade såklart på att ta en öl i Ölhallen!
.
Vi träffade även släkt och vänner! Vädret kom under natten till tredje dagen! Utsikt från hotellfönstret! :)
Mer från Göteborg kommer nog i nästa blogg!
/Bengan











