Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 5878 // Mera Chinon! Virvelbokeh och motljusskydd!
Vi tar det enkla först, motljusskydd! Numera har det blivit trendigt att använda sk. ventilerade motljusskydd! Nu e det här sk. ventilerade skydden inte gjorda för att ventilera eller kyla ner objktivet under varma dagar, utan det här skydden e gjorda för mätsökarkamerorna, Leica typ! Men de flesta fotografer vet inte vad en mätsökarkamera är! Suck! ;) Ok, kortfattat, det blir lättare att se motivet genom sökaren på en mätsökarkamera då det är ett ventilerat skydd på kameran!
För en SLR eller digitalkamera så skall motljusskyddet se ut som det som sitter här på Biotaren! Det felaktiga skyddet ligger på bordet! Men trender e trender, och jag kan väl hålla med om att det ventilerade ser litet mer proffsigt ut! :)
Och så om Bokeh!
Bokeh (japanska: 暈け "suddig") är inom fotografin ett begrepp för den estetiska kvaliteten av suddigheten hos delar av en bild som inte är i fokus. Utseendet på bokehn varierar mellan olika kameraobjektiv.(Wikipedia)
Virvelbokeh är en intressant bokeh som kan användas kreativt, framförallt till porträtt. :) Objektiv som är kända för sin virvelbokeh är Carl Zeiss Biotar 58/2, men även Helios-44 58/2 och Helios-40 85/1,5. Denna effekt kommer av hur objektivets är uppbyggt!
Men originalet för konstnärlig Bokeh är såklart CZJ Biotar! :)
Och jag tror att de 17 bländarbladen i Biotaren har en del med bokehförmågan att göra! :)
Här är mer läsning om Bokehobjektivet!
Men visst kan det funka med selleri också! Som Helios-44 58/2 och Helios-40 85/1,5! ;)
Men sedan gäller det också att hitta motiv så att den sk. Bokehn syns i bilden! Och man bör nog ta flera bilder i olika ljus på olika bländare!
Mitt Bokehprojekt är att ta några porträttbilder! Modell är tillfrågad, men jag väntar på svar! :)
/Bengan
Ps. Håller på att kolla på nätet för att få några porträttbokehtips! Söker bla. på, "bokeh effect black & white portrait photos"
Fast det jag får fram ligger väldigt nära Pictorialismen! :)
Straight 5877 // Mera om Chinon
Tyckte jag mindes att att jag för några år sedan såg en artikel om Chinon i en kamerasamlartidning! Det stämde!
.
Det här objektivet vore nå't att ha! :)
.
Vad gäller fotograferandet med Chinon och då ev. porträttfotografering, så har jag fått kontakt med en modell! Första kontakten alltså! Så nu gäller det av väga sina ord på en guldvåg! Snygga modeller vet sitt värde! ;)
Så jag jobbar försiktigt vidare på det här! :)
/Bengan
Straight 5876 // "Nog finns det mål och mening i vår färd - men det är vägen, som ofta är mödan värd" :)
Chinon va nog en sk. förstakamera hos många, men inte för mig, så när jag fick en CE-4 av en granne för några dagar sedan, så va det litet av nyhetens behag! Och bättre sen't än aldrig! Jag hittade även en adapter, som det står Pentax på, som passade i kameran!
.
Och då kunde jag sätta på en Biotar från 1950! Och Biotar har kommit i ropet numera! :) Den har en sk. "swirvelbokeh" eller vad det heter! Jag är inte riktigt klar över vad det är, men jag håller på att undersöka saken! Biotaren, eller motsvarande konstruktion Helios 44, verkar i alla fall ligga i "The Mainstream" vad gäller Bokeh just nu! Kul att få vara med i mittfåran! ;)
.
Har satt i en FP4+ och allt verkar funka! Även på Auto!
Så nu fotar jag, men motiven e det litet svårt att få tag på! Visst kunde jag bränna av litet bilder på hus och natur, men jag gillar mera porträttfoton! Så nu jobbar jag på att hitta en porträttmodell! Å det e inte det lättaste! ;)
Hur som helst, intressant och kul det här!
På väg alltså!
/Bengan
Ps. Här finns en del läsbart om Biotar!
Men en varning! Sidan ni kommer till via Biotarlänken ovan, där finns ett antal länkar som leder vidare till ett antal Zeisskonstruktioner!
Varning alltså, hela dagen kan gå för intressant läsning! :)
Straight 5875 // Slow photography! Varför då?
Sökte på nätet i morse om långsamhet i fotografin! Skrev "slow photography in a fast world" i Google! Tänkte att det skulle ge mig några intressanta tankar tillaka! Men icke, det blev mest svar om långsam teknik, typ långsamma slutartider, eller hur jobba med många grejer så det hela gick mycket långsammare att komma fram till slutbilden! Och det är ju bra, man jag tänker mer på en annan långsamhet i fotograferingen, eller kalla det för en eftertänksam fotografering!
Och att kanske även tänka, "är det nödvändigt att ta den här bilden?" Och måste jag också visa den? Och varför ta så många bilder?
Jag vet att det enkla svaret är, för att det går! :)
Nu består ju mycket av dagens fotografi om social samvaro på nätet! Och det är ofta trevligt! Ibland är det även trevligt på nätet! ;)
Man visar bilder, skriver saker, för att få igång en dialog! Eller få en fråga tillbaka! Eller undran! Eller en koll så att man e på rätt spår!
Men ändå, varför så mycket bilder, och så mycket bloggar? Som den här bloggen! :) Ok, jag vet, jag sa det ju tidigare, för att det går! Men ändå, mycket er'e! Funderar på det här..
Och snart dags för en påtår! :)
/Bengan
Straight 5874 // Bloggen om Chinon CE-4 uppdaterad! King of Bokeh! :)
Uppdateringen syns på bild två här i bloggen! Å nu pratar vi objektiv!
Och om Bokeh! CZ Jena Biotar! :)
Här är bilder!
Bakgrund! En av våra trevliga grannar skänkte mig en Chinon CE-4 i går! Då jag e något enkelspårig vad gäller kameror, så va jag tvungen att läsa på om Chinon CE-4! Tack för det internet! Fick tips om tre batterier!? Ska det va så många batterier i kameran? Men kameran funkade i alla fall! :)
Hittade även det här!
Fina bilder! Man kanske inte behöver en Leica, det kanske räcker med en Chinon?? ;)
Så nu skall jag nog ta mig ut en se'n natt, så ingen ser mig ;) och provfota!
Eller ta på mig ett Coronamelitta och fota dagtid på baksidan av godsmagasinet! :)
/Bengan
Ps. Ett problem som direkt dök upp va att jag behöver nog en diopter till sökaren! Så e det nå'n som har en +1 eller +1,5 till Chinon CE-4, hör av er! :)
(Mina glasögon funkar men det är inte optimalt då det nog blir repor i glasögonen efter ett tag)
Å så kanske en vidvinkel vore kul att ha på kameran? En 35:a eller 28:a!
En fråga, Pentaxgluggar funkar dom på CE-4? Men M42 verkar funka! Se bild!










