Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 5956 // Inga nyheter, eller så är det bra nyheter! Och om Leica såklart!
Hornsgatan (Leica M6)
Alltså, ännu inga nyheter vad gäller framkallning av bilder! Vare sig digitalt eller analogt! Jag tror ändå jag vet var de här framkallningsgrejerna ligger som jag behöver! Så senare i dag eller i morgon skall jag nog leta fram dom! :) Det e bara iPhonen som just nu funkar för dagsredovisningen!
Vad gäller redovisningar! Förr i världen, för väldigt länge sedan, så skrev man ofta en uppsats i skolan när man kom tillbaka efter sommarlovet! Det blev en slags redovisning av vad familjen gjort under sommaren! Mer dataljerad beskrivning gjorde man sedan IRL när man träffades!
Numera kan man redovisa oftare, även dagligdags, eller ännu tätare via nätet! Så vänner vet vad man nyss gjort och nyss ätit! ;)
Men nu e jag plötsligt tillbaka några år i tiden liksom, jag fotar, men bilderna ligger kvar i kameran tills jag kan "framkalla!" ;) Visst e det litet ovant, men ändå inte! Back to Basic liksom! Ger kanske litet mer eftertanke i fotandet, så tycker jag i alla fall! Om nu eftertanke är bra i fotografi!
Men som sagt, iPhonen finns och fungerar för dagsbloggar typ! :)
Vad annat Back to Basic, så bör den nytillverkade "billigare" Leica M6:an komma i nästa vecka vad jag fattar! Billigare, tja, allt beror ju på vad man jämför med!
https://leicarumors.com/2022/10/11/new-leica-summilux-35mm-f-1-4-v1-steel-rim-lens-reissue-rumored-to-be-announced-next-week-with-the-m6-camera.aspx/
Nog för nu!
/Bengan
Straight 5955 // Det är något skumt med den här garderoben! ;)
Som sagt,
https://www.bokus.com/bok/9789186003982/det-ar-nagot-skumt-med-den-har-garderoben/
God natt!
/Bengan
Straight 5954 // Att kalla fram bilder! Och Summilux 1,4/50 mm till Leica!
Obs, det här är inte en Summilux!
.
Ibland när jag skriver ord kommer jag ibland att tänka på fornnordiska ord! Imponerande va! :) Nu va väl starten här i bloggen inte så himla fornnordisk, men jag tänkte bara på hur svårt det är att kalla fram bilder ur en digitalkamera utan de rätta sladdarna! Alltså, det är även svårt att "kalla fram bilder" ur en analog kamera utan framkallare! Framkallare, det är något som kallar fram bilder! Ordet Kalla måste vara härlett från att kalla på något va!? Och kalla kanske e fornnordiskt? https://www.saob.se/artikel/?unik=K_0001-0252.kEyu
Ok till saken! I helgen har jag fotat i Norrköping både med M Leica och Fuji X100 men har ingen färdigblandad framkallare för film, läs D-76, och så hittar jag inte bildframkallningssladden för Fuji X100! (Ni fattar vad jag menar med bildframkallningssladden!)
Så det blir mest ord och bara en bild i bloggen i dag! :)
Ok, det fornnordiska då, jag tänker såklart på Rökstenen! Rökstenens runor innehåller ord som vi glömt eller inte använder längre! Och många metaforer och kenningar! Kennigar de e väl då man tex. säger att maten smakade asgott, och dagens ungdomar fattar vad man menar, men om tusen år så undrar säkert människor vad vi åt på 2000-talet! (Man kanske kan kalla det för en metafor också)
Vad gäller att kalla fram eller kanske kalla ut bilder ur en digitalkamera och den elektronik som finns där så skulle jag kunna ta ett varv om kvantmekaniken också, men det låter jag allt bli just nu! Det e redan tillräckligt med ord! :)
Ok, den som fattar, den fattar att bildframkallare verkar saknas just nu med tanke på alla ord här i bloggen! :)
Och orsaken till framkallningsproblemen är flyttröran!
Men jag bör snart hitta de rätta sladdarna och fixar snart även en framkallare för film! Då ni! ;)
/Bengan
Ps. Det där med Summilux, den tidiga alltså, det får jag ta en annan gång, det e en del historia inblandad, och det kan bli ganska många ord av det också!
Straight 5953 // Norrköping i helgen! I stället för Gotland! :)
Pensionärlivet ger en del fördelar, man behöver inte ta ut semesterdagar för att resa i väg några dagar! Nåja, ofta gäller det även här att försöka hitta en lucka i agendan! Agendan är nästan full även numera! :) Vi hade planer på Gotland, men det blåste för mycket, och då blir överresan bökig, så det blev Norrköping i stället! Det va länge sedan vi va i Norrköping, och så finns det spårvagnar! Kul och intressant! (Men vi hann inte att åka spårvagn, så det tar vi nästa gång) Det e bra hotellpriser så här off-säsong, så vi fick vi ett bra pris på Elite Hotel, centralt och på sjunde våningen! Fin utsikt, det enda va väl att att det finns trappor upp till sjunde våningen! "Det e bra att få upp pulsen," sa någon!
Man har ofta olika uppfattningar om saker och ting, men här, efter en stunds andhämtning, så håller jag med om pulshöjningen!
Vi hade fått tips vad vi skulle titta på i Norrköping, tack för de tipsen, även om vi inte hann med allt! Bra fik finns det i alla fall, och det e viktigt! Och mycket promenerande blev det, och även gående i mera trappor, på Arbetets Museum tex!
.
Foto, Jessica Segerberg.
Vi tittade också på en fotoutställning! Och jag hittade en intressant fotograf! Jag gillar fotografer som utsätter sig, och inte bara tar bilder! Mer om fotoutställningen senare! Så en utökad rapport vad gäller Norrköping kommer nog i nästa blogg! Om inte något annat kommer emellan! Och vi träffade såklart intressanta och trevliga människor, bla en konstnär, mer om det kommer nog också!
/Bengan
Ps. Att utsätta sig som fotograf, kanske kan vara nästa bloggtema?
Straight 5952 // Viksängen, tunnling, Nobelpristagare, 8000 år gamla fotavtryck och så Leica!
Grövelsjön
.
I går va det fotofika på Viksängen! Viksängen är ganska perfekt för fotofika, bra kaffe med bra och billigt fikabröd där inkomsterna går till behövande! Och secondhandförsäljningen av kläder prylar och även kameror går även det till behövande i olika former! Lokalen passar bra för intelektuella samtal, läs fotoprylsamtal! Och inte minst, det är mycket trevlig att sitta här och fika! IRL liksom! :)
Vad gäller Tunnling, så e det en effekt i Kvantmekaniken! Vi använder oss av fenomenet tunnling i våra moderna kommunikationsapparater! Även om man inte fattar det riktigt! Som fysiker alltså! Man bara märker att det funkar!
Årets Nobelpristagera i Litteratur hade jag ingen aning om vem det va! Men så är det hela tiden, ofta e det fel låt som vinner, även här! Men Hemingway gillade jag som Nobelpristagare! Då va det rätt låt som vann! :)
Läste på SvT att man hittat 8000 år gamla fotavtryck i England, har väl att göra med invandringen på den tiden! Kan även hänga i hop med Doggerland!
Å så Leica! Kan dom inte sätta fart och komma ut ur garderoben och visa upp sin nytillverkade Leica M6 så jag kan få säga, en sådan har jag redan! ;)
Inte så mycker mer att orda om i dag! Vill ni veta mer om det här jag har skrivit om eller antytt, det finns att läsa om på nätet!
/Bengan







