Straight Photography!

The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!

Straight 5625 // Jag undrar hur det här huset skulle se ut i en färg?

Om jag hade ett sådant här hus skulle jag nog måla det med en färg! Vad sägs om blått! Eller tänk på en annan färg! :)

Ok, och en annan sak som vi nog kan vara ganska säkra på det är att vi har ett medvetande! Och det är rimliga är att även våra medmänniskor också har ett medvetande, med tanke på att vi liknar varandra både på utsidan och insidan! Men det är ändå svårt att veta det här säkert, utan man får fråga för att vara litet mera säker! Och numera vet man även att medvetende är aningen litet fördröjt, och det borde då vara så även för andras medvetende, och att medvetendet lurar oss så vi inte upplever den här fördröjningen! Så lycka till med ditt eget medvetandet! :)

Kom in på det här medvetandespåret efter att ha läst Måns Hagbergs blogg på Fotosidan om boken "Märk Världen"! Boken handlar också om medvetandet! Vi har ju numera en ganska bra koll på det "tekniska" vad gäller medvetandet, synapser, neuroner osv, men vi förstår ändå inte hur vi kan "bygga drömhus inne i vårt medvetande, eller måla hus i olika färger!" Mao tex fantisera i bilder! :)

Här är en bra sammanfattning om vad man vet om medvetandet just! (Läkartidningen)

Annars så e det en seg tid just nu, mörkt och nästan nollgradigt hela tiden, och vad gäller fotografering, så räcker en 36-bilders filmrulle nästan hur länge som helst! :) Men jag brukar tänka, det kunde varit värre, och då ljusnar det! :)

Under segtiden så passar vi på att städa i bokyllorna, och slänger en del böcker! Böcker som man såklart kommer att sakna senare! ;) Min fru som e innovativ föreslog att vi skulle göra ett bokbål på tomten, men jag sa, "Bokbål, vad skulle grannarna säga?" (För bokbål e ju aningen litet historisk negativa även om det värmer för stunden)

Ok, nog om detta och nu till en ny dag med nya utmaningar, tex. Contax G2, Planar 2/35:an och svartvitt analogfoto! :)

/Bengan

Postat 2022-01-04 08:15 | Läst 1475 ggr. | Permalink | Kommentarer (7) | Kommentera

Straight 5624 // Återblickar! Nostalgi eller vad handlar det om?

Det är en del återblickar på Tv just nu, om det gångna året, och om det gångna sportåret, osv, osv! Även Tv-serier finns om det förgångna, tex, "Vår tid är nu" osv!  Och nytt klädmode som är som förr! Å Julaftonen skall också vara som förr! Det verkar som om den tiden som varit ständigt lockar?

Även vad gäller våra prylar, fotoprylar alltså! Nya kameror, digitala, som ser ut som tidigare analoga kameror! Med filmsimuleringar typ Tri-X osv! Och flera fotografer har ävet stannat i det som varit, typ analogt alltså! ;)

Det räcker inte bara med nyheter utan det skall gärna var med ett utseende eller tänk som påminner om förr! Köp ett nytt 1940-tals kök på IKEA! :) Å e inte det här nostalgi, så vad är det frågan om! :)

E nutiden inte tillräckligt bra? ;)

Å nu e bloggtiden slut för mig, det har gått en dryg halvtimme, för jag satt och läste DN samtidigt som jag skrev och tiden bara gick!

/Bengan

Ps. Vad gäller bilden här ovan! Fråga mig inte varför jag sparat tidningen i en pärm tillsammans med några äldre fototidningar! För det vet jag inte! :) Intressant e det i alla fall att läsa tidningen! Och DN e såklart tunnare numera!

Postat 2022-01-03 08:28 | Läst 1168 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Straight 5623 // Ejenkligen skulle jag inte ha tid att blogga varje dag, och så litet om Punctum igen!

Som sagt, Ejenklien skulle jag inte ha tid att blogga varje dag, men då jag ofta kommer på bloggämnen när jag läser DN på morgonen och en blogg tar en dryg halvtimme, så blir det ändå ofta så! (Och ursäkta några stavfel, men ni bör nog förstå andemeningen ändå) Jaha, vad blir det för kvalitet i en sådan snabblogg undrar säkart nå'n! Gillar man inte kvaliteten i bloggen, så går man bara vidare till en bättre blogg, så enkelt bör det såklart vara! :)
Litet av Punctum liksom, någon upplever punctum i bloggen och gillar den, andra går bara vidare till en annan blogg!

För övrigt så har jag inte tagit så mycket "moderna dagsbilder" under nyårshelgen! Jag menar färgbilder med mobilkamera ;) utan det har blivit några omoderna bilder! Ni fattar va? Fast det har blivit litet mer modernt igen det här omoderna, men i jämförelse är det digitala, det moderna alltså, så är det analogmoderna som ett loppspott i Nilen! Så va inte oroliga! :)

Vi tittade även på film i går, SvT Play, där man  hade lagt ut Terry Gilliams film "Brazil" för visning! Filmen är en av mina favoriter! Blev påmind om en annan film i en scen när en ensam dammsugare rörde sig nedför en trappa, som en barnvagn, och polissoldaterna gick i bredd och i takt med vapen nedför samma trappa! En liknande scen finns i filmen "The Untouchables" av Brian De Palma!,

Jag läser nästan jämt Språkfrågan i DN! Han e bra Anders Svenson!

.

Vad gäller annat i DN, så kommer det ofta bra bilder och även bra reportage! Här är en bild på Agneta Henriksson i Vitangi där solen inte går över horisonten på en månad! "Man får ta tillvara på den här månaderna på bästa sätt!"
Inget gnäll här inte (Foto: Hans-Olof Utsi)

Nog för nu! Det kan bli några egna bilder i dag, och kanske en framkallning! Jag kan ibland känna vibbar av litet fotostress när jag är omgiven av den nya tekniken! Ni vet, att kunna ta många, många bilder och sedan visa upp dom direkt! Men jag samtalar med mig själv, "det är inte många som blir bra, utan någon enstaka!"  Och håller ut med Contax G2 och Planar 2/35 mm! Ett tag till i alla fall! ;)

Nog för nu, min bloggtid på dryga halvtimmen har gått ut! :)

Och ha en god fortsättning på det Nya Året!

/Bengan

Ps. Å så har jag kommit på en sak! Om man lägger in en bild i bloggverktyget, men lägger in nästa bild ovanför den tidigare i verktyget för att den skall komma först på framsidan! Men så kommer den bild man lagt in först i verktyget ändå först i bloggen trots att den ligger under den övre! E ni me? :)
När man tittar via "Förhandsgrandska" så ser allt rätt ut, men inte på Bloggsidan på FS! E ni fortfarande med? Eller ni kanske själva råkat ut för det här! :)

Postat 2022-01-02 09:04 | Läst 1512 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Straight 5622 // Historien före Kung Arthurs svärd Excalibur! Och så Sara Danius! Nytt boktips alltså!

Börjar med ett boktips! Och det är Sara Danius bok om "Husmoderns död!" (Jag har nog tipsat om den boken tidigare) Sara skriver inte bara om hur man "slaktar" en hummer utan skriver även om fotografi, tex om Flickan i vinterträdgården och om August Sander, Edward Weston och Irving Penn, men även om Dublin! Vad gäller Dublin, så gör Sara en bra sammanfattning av där det händer ingenting, men där det pågår en massa, men inget ändå händer! Alternativ läsning om samma sak är åttahundra sidor bok med arton kapitel! Då ger Sara Danius en guldvärd sammanfattning för den stressade nutidsmänniskan! Här kan man snabbt få en praktisk sammanfattning och imponera på sina kompisar som om man läst hela boken! ;) 

Vad gäller artikeln i DN om Kung Arthur och svärdet Excalibur och fantasygenren med släktskapet till Nibelungens ring och Sagan om ringen, så saknar jag en litet mer förklarande koppling vad gäller tidiga svärd! Vi har ju tex Tirfing, eller Tyrfing (fornnordiska: Tyrvingr), som är ett magiskt svärd. Enligt fornaldarsagan Hervarar saga (Hervors saga) smiddes svärdet av dvärgarna Durin och Dvalin och med det svärdet kunde man hugga sten!

Nåja, det va en intressant läsning om Fantasy i dagens DN , men aningen litet historiskt rumphugget! Mycket av dagens historia tycker jag tyvärr blir som Det Bästa va förr! Men Ok, litet historia e bättre en ingen histora alls! Fast det beror ju på vad man utelämnar när man historiesammanfattar!

I går tog jag fyra eller fem bilder med Contax G2, och tar med kameran även i dag! En fantastisk kamera Contax G2 med Planar 2/35 mm!

Med så en önskan om ett riktigt Gott Nytt år!

/Bengan

Ps. Jag har framkallat några rullar från Contax G2, och skannat, men tycker ingen av bilderna blev så bra så man kan visa upp dom! Men bra bilder kommer, hoppas jag!  Så jag kan visa upp några bilder alltså!  :)

Postat 2021-12-31 08:59 | Läst 2212 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Straight 5621 // Boktips! :)

Till och från så kommer det boktips i radio, Tv och tidningar! Vi, i alla fall min fru, brukar titta på ett bokprogram i Tv, Babel! Jag hänger med ibland, men tycker sällan man pratar om den litteratur som jag gillar! Men jag tittar såklart då och då på Babel! För man skall inte vara rädd för det litet konstiga, eller det man inte e van med, för man kan ändå få litet nya infallsvinklar! ;)  Vad gäller namnet Babel, så tror jag namnet kommer från "Bibliotetek i Babel!" Ni vet va!
Borges fick aldrig Nobelpriset, jag tror det handlade om personen Borges istället för vad han skrivit!

Ok, tillbaka till ämnet, boktips! Här kommer alltså ett boktips från mig! 

Det gäller en bok som heter Arken, skriven av Peter Nilson! (Jag har skrivit om Peter Nilson tidigare) Peter Nilson har skrivit flera böcker, här kan ni läsa om honom och vad han skrivit!

.

Och så här har några recensenter skrivit om boken!

Och ofta igenom Peter Nilsons böcker löper ständigt frågan, "Vad är meningen med att sätta oss samman av stoft från universum, och sedan få tankeverksamhet för att kunna fundera på universum, för att sedan låta oss falla sönder som om vi aldrig hade existerat?"

Som sagt, ett boktips! :)

/Bengan

Postat 2021-12-30 08:40 | Läst 2539 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera
Föregående 1 ... 332 333 334 ... 1458 Nästa