Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 5517 / Gatufoto med iPhone 4S funkar bra!
Att se ut som en fotograferande turist är nog en fördel vid gatufo! Och vad e då mest turistlikt, de e nog att fotografera med en iPhone typ! För det har vi nog alla sett, och inte brytt oss! Lätt som en plätt att fota "osynligt" alltså! :)
.
Motljus klaras också ganska bra! Ändå ett svårt läge för den här typen av kamera!
.
Och en mobiltelefonkamera funkar utmärkt även utomlands!
.
Fungerar även bra till porträtt! Och då slipper man den där totalt onödiga superbildskärpan som inte tillför bilden något!
Men allt e en smaksak! ;)
.
Och bilderna via en iPhone får ofta mer karaktär, bilden får ett mjukare, litet mer klassiskt stuk liksom!
.
Eller när man träffar några vid Gnesta-Planket, som man pratar med då och då, och är vana vid att jag fotar! Ingen bryr sig!
.
Men visst går det att fota instruktionsboksbilder också! Med tillräcklig skärpa! Så man behöver inte så mycket mer kamera! Inte för en normal familje och amatörfotograf i alla fall? Mycket kul liten fotoapparat det här!
Men så har vi det där gamla vanliga! "Utvecklingen" går framåt, progress, eller hur man nu säger! Hur skall företagen sälja fler mobiltelefonkameror om människor e nöjda med vad dom har? Typ vara nöjd med en iPhone 4S! När grannen har en senare modell! ;)
Inga problem, de här tillverkarna har fantastiska marknadsavdelningar, som vi inte märker, och det är det vi ser resultatet av idag! Det kan ibland bli som en religiös väckelsemöte då en ny modell presenteras! Konsumismen, vår nya religion! ;)
Läs mer om Konsumismen! (Wikipedia)
.
Men en liten nackdel med en iPhone e nog att den är svår att hålla vid fotografering! Men det finns grepp att köpa! Tex det här greppet, Belkin! Fungerar bra! Med ett mjukt avtryck och stativgänga i botten för typ en handlovsrem!
Nog för nu om den moderna fotografin!
/Bengan
Straight 5516 / Fotofika idag igen, men nu på Viksängen! :)
Fotofikadagarna har kommit tätt nu! I går Tårtan, idag Viksängen! Men det kan man stå ut med! Å andra sidan, det e ju fritt att välja!
.
Förrutom en del böcker, kameror och en förstoringsapparat, så fanns det även stora kopior att titta på!
Å trevligt, kul och fnittrigt som vanligt! :)
/Bengan
Straight 5515 / Förvirringens tid, eller väntan på Godot!
G What do we do now?
D I don’t know.
G Let’s go.
D We can’t
G Why not?
D We’re waiting....
Beckett/Godot
Under tiden vi väntar, så tog jag fram min IPhone 4S och hittar bilder i den såklart! Bilder från förr! Vad mer behöver man än en iPhone 4S för att ta bilder?
.
Micke
.
Robert
.
Anders
.
Beata
.
Mats
.
Mot Gotland
.
Telefonkiosken vid Gnesta Station
.
Falsterbonäset
.
Och i dag torsdag den 7 oktober är det fotofika på Viksängen i Södertälje från 14.00 c:a!
/Bengan
Straight 5514 / Efter år av mobbing så e även jag på banan! ;)
Bilden e tagen med iPhone 4S!
Alltså, jag uppdaterade min iPhone 5S i veckan och la in Bank-ID och Swish! Nu va den här telefonen aldrig uppdaterad, så det va en lång väg till uppdateringen! Det gör man via en iTuneförsedd dator! Ok låter bra tyckte jag, men min dator ville till att börja med inte ta emot iTune! (Man måste tex ha iTunes för att uppdatera telefonen) Då tar jag min frus dator som svarar, "främmande föremål är på väg in i datorn" ! Och min fru får då ett medelande på sin iPhone om obehörigt intrång! :) Men efter en stund, efter viss tveksamhet, och fortsatt övertalning med datorn/Apple, så börjar man uppdatera den "okända" telefonen!
Den här iPhone 5S kom år 2013, så det va mycket som skulle uppdateras! :) Och efter en dryg timme så va det klart, så nu jag har nu Bank-ID och Swish!
Och jag undrar såklart vad jag skall ha det till! Jag har ju klarat mig ända hit utan dom här grejerna! "Allt blir mycket lättare med de här grejerna sägen man!"
Allt skall vara så himla lätt numera! Jag kallar det för att curla! ;)
Nåja, i dag e det i alla fall Tårtan!
/Bengan
Ps. Min fru sa nyss, "nu kan du betala själv direkt, när du köper något begagnat"!
Ok, nu börjar jag fatta en viss fördel med det här! :)
Ni som undrar över betala själv, så har jag tidigare ringt min fru när jag tex. köpt ett begagnat objektiv och skall betala! Då Swishar hon till den jag köpt av! :)
Straight 5513 / Tårtan i morgon! Och en bild på en Tårtkamera!
Här är Tårtkameran!
.
Och här är en bild tagen på Tårtan med Tårtkameran! Bilden e tagen för några år sedan! Tänk va tiden går! :)
/Bengan
Ps. Å ni som inte e vaccinerade, va försiktiga, jag som e vaccinerad två ggr kan ändå bära på smitta!























