Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 4207 / I dag va jag vilande massäck! On the road alltså! Å så Valand på onsdag!
Jag va uppe 04.00 för att hinna snygga till mig, läsa DN och fika, innan jag blev hämtad 05.15! Ni som är litet äldre, vet vad massäck är på en bil! Men jag fick vara ledig idag, det va Ronny som tog jobbet!
Det blev två vändor, en till Eskilstuna och en till Mariefred! Mycket intressant, kul och lärorikt för en ovan! Här e några bilder! Kamera X100S såklart!
.
Det va en del väntan innan vi kom in på Scania! Å ni vet vilken bild jag försökte härma va? :)
.
De e ganska varmt, så man kan sova ute!
.
Här lämnade vi och hämtade grejer! (Eskilstuna)
.
Å tankade gjorde vi också!
.
Och det va spännremskast då och då!
.
Å det e klart att vi blev omkörda nå'n enstaka gång!
Men som sagt, mycket intressant för en ovan!
/Bengan
Ps. Fotofikat nu på onsdag e på Kafé Valand!
Straight 4206 / Kafé Valand på onsdag!
Sista Tårtanfikat för vårterminen tar vi på Kafé Valand på Surbrunnsgatan 48 nu på onsdag! Från 15.00 c:a!
Väl mött!
/Bengan
Straight 4205 /
”Jag vill även ifrågasätta de personer som tar fram sina mobiltelefoner och påbörjar en privat fotodokumentation på den drabbade pojken när han väl kommer upp ur vattnet. Att de dessutom har mage att ifrågasätta när jag ber dem lägga undan sina telefoner i respekt för pojken är upprörande och fullständigt bortom normal hyfs.”
/Bengan
Straight 4204 / Det kom i alla fall några regndroppar vid 17-tiden, alltid något!
För övrigt var det mest att sitta i skuggan och läsa och hålla handduken fuktig för Roffe! Men snart så blir det svalare och då blir det en kvällspromenad! :)
/Bengan

















