Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 3993 / Jultomten kom inte! :( Men då får man tid att tänka litet till! :)
Här e en bild som e tagen med originalet, X100 alltså! Tycker skärpan e bra för att vara tagen med en så'n här ruskigt gammal kamera! Kameran e ju hela sju år gammal! De e gammalt i den digitala eran! Å så har den ju bara 12 megapixel!
Men tänkte i alla fall ställa en fråga till den som har fotat med några senare modeller av X100, tex X100T och X100F! Är det så stor skillnad mellan de här två kamerorna? Jag e mest intresserad autofokussnabbheten, om den e så mycket bättre på X100F? Och om skärpan på X100F e mycket bättre än den man får ut av X100T? :)
Två enkla frågor! :)
Ha en fortsatt fin jul!
/Bengan
Straight 3992 / Sista pinkrundan med Roffe julaftonen 2017!
De va litet halt på några ställen när vi gick runt kvarteret, det kändes som frosthalka, men det va folktomt! Har aningen träningsvärk från gympasset i går, så det passar bra att gå till sängs redan nu! Det gäller att gripa ljuset i dagen som kommer! Å Roffe har redan lagt sig!
Ha en god fortsättning på Julen!
/Bengan
Straight 3991 / Julaftonsmorgonmusik till skjortstrykning!
Jag står och stryker en skjorta och lyssnar samtidigt på Benny Andersson på piano! Det känns som en fin start på den här dagen! Det finns flera vackra spår, men ett som jag gillar litet extra är "The Day Before You Came"!
Ha nu en fin dag och en fin Julafton ni med!
/Bengan
Ps. Knut K, fina bilder i det lilla medföljande albumet!
Straight 3990 / Så va de det här med Jesus igen! Och Kalle Anka! Och ha nu en God Jul!
Många firar den Jesus som man bestämde på Kyrkomötet i Nicaea år 325! För det fanns andra berättelser om Jesus, och man ville ha litet ordning på hur folk skulle tro och då bestämde man att ha ett möte om det här! Jesustron, va ganska spretig innan! Man passade även på att varna för olämpliga Jesusskrifter och olämpliga förkunnare av Jesustron!
Ett dokument som man varnade speciellt för var Thomasevangeliet! Och bestämde att dom som hade ett sådant skulle förstöra det! Så exakt vad som stod i Thomasevangeliet visste man inte före 1945, för då fick arkeologer tag i några avskrifter som några munkar i ett kloster i Sinai gömt i en kruka i stället för att förstöra det!
Nu e Thomasevangeliet inte någon berättelse om Jesus liv och leverne utan uppgår till 114 Jesusord, kallade logia (grekiska"logion",= yttrande) Vad som kunde vara extra kontroversiellt är att Jesus i Thomasevangeliet bla. påstår "att himmelriket är här och nu, men människorna ser det inte"!
Och han sa också, "Om himmelriket är däruppe, då har ju fåglarna kommit dit före er!"
Bland de dokument man fann 1945 finns även evangelium av Maria och Petrus!
I några andra dokument påstås också att Jesus hade både kvinnliga och manliga lärjungar, och att Jesus pussade lärjungen Maria på munnen!
Så jag misstänker att dom nog va ett par! :)
Men som sagt, en del tror på de berättelser som fastställdes i Nicaea, andra e nyfikna på Thomasevangeliet, och kanske även på Marias evangelium och andra tror på Kalle Anka på Julaftonen! ;)
Alla har såklart sin tro! :)
God Jul på er!
/Bengan
Straight 3989 / Gnesta-Planket 2018!
I höstas så funderade jag på om inte 2017 kunde bli det sista Gnesta-Planket! Då har varit åtta Gnesta-Plank i rad, så det kändes ganska lagom nu! Och som jag tycker, det hade varit en trevlig bildutställning under de här åren! Just genom det lilla så hinner man ofta prata med varandra, både besökare och utställare! Fotomingel liksom! Och så finns det fik mycket nära utställningen! Fik e viktigt! Och under de här åren har det varit en intressant och spännande blandning av fotografer! Jag bara bockar och tackar för de fotografernas medverkan!
.

Men i förra veckan blev jag inbjuden till Kommunstyrelsens möte här i Gnesta! Och fick blommor och tacktal och blev omskriven i lokaltidningen, och hörde även att jag blivit nämnd i Radio Sörmland!
Å då fattar ni leget! Inte så svårt va! Så det e bara å börja jobba!
Det blir ett Gnesta-Plank 2018! :)
Lördagen den 28 juli!
Väl mött!
/Bengan




