Straight Photography!

The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!

Straight 3760 / Morgontankar om demokrati!



Vissa tecknare tycker jag sammanfattar nutiden på ett bra sätt! Även om bilden är några år gammal! Och folkhemmet e nog passerat numera! För nu e det marknaden som är det nya Folkhemmet!
Å i stället för att nå'n annan väljer åt en, så får man välja själv hos Folkhemsmarknaden, å det e väl superbra! Å det e väl det som e tanken med demokrati också, att kunna få välja!
Å ju fler val, ju mer demokrati då såklart!

.



Annars rätt lugnt, förutom Tårtan i dag! ;)

/Bengan

Postat 2017-05-24 09:02 | Läst 2250 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Straight 3759 / Olika former av godsaker! Å så Tårtan i morgon!



Hembakt bakelse! Sockerkaksbotten, vispgrädde, jordgubbar, å små chokladknappar! Å Limonchello i de små glasen och nå't bubbelvatten e de större, och Zoegas e Pg! (Mollbergsblandning)

.


Å här e mera godsaker! ;) På eftermiddagen besökte jag en god vän som visade en kamera han hade! De va film i kameran! Respekt! :)

.



.


Tycker gravyren nog e litet yxig, sa jag som Räven! ;)

Olika former av godsaker alltså!

/Bengan

Postat 2017-05-23 20:45 | Läst 2030 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Straight 3758 / Mer än gatufoto, In Public!

Begreppet "In Public" känns friare och mer tillåtande än bara gatufoto! Så jag har döpt ett album till "In Public"! Här är det! :)

Håller på att samla ihop fler bilder för att lägga in där!
Så fler bilder kommer!

/Bengan

Ps. Tårtan på onsdag!


Postat 2017-05-22 22:58 | Läst 2063 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Straight 3757 / Att förtydliga bilder, kanske litet för mycket ibland? (Några funderingar bara)



Fem röda telefonhytter på rad!  :)

Nu e jag inte helt emot text för att förtydliga en bild, eller ge bilden en rubrik, tänker på Julia Margaret Cameron, och liknande fotografer! Men ofta så tycker jag att det inte behövs inte så mycket text till en bild, tänker speciellt på gatufotobilder! Ofta säger jag, men Ok, det finns såklart undantag som bekräftar regeln! För ibland blir det litet övertydligt, för betraktaren borde väl ändå se va det är va? ;)

Men så hittar jag fotografer, några gatufotografer,  som nästan aldrig skriver nå'n text till sina gatufotobilder! Å det funkar mer än bra! Visst e det här intressant! :)
Bara några funderingar, absolut inget annat!

/Bengan

Ps. Tårtan på onsdag!

Postat 2017-05-22 16:16 | Läst 2109 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Straight 3756 / En mycket bra kvällsreportageoptik! Och så Tårtan på onsdag!


Testade i går en optik från Zagorskii Optiko Mechanicheskii Zavod (tillverkad 1967) som kvällsreportageoptik på min Fuji X-E1:a! Tycker optiken fungerar bra!

.

Det e svårt att hitta skärpan manuellt när ljuset e dåligt, men det här e väl Ok på bländare 1,5!

.

Å när våra kompisar väl satt på pendeltåget så tog jag några bilder genom fönstret!

.

Hur som helst, det va en mycket trevlig kväll på Bistron i Gnesta!

/Bengan

Ps. På onsdag e det Tårtan!

Postat 2017-05-21 20:09 | Läst 2054 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera
Föregående 1 ... 704 705 706 ... 1457 Nästa