Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 3620 / Försöka duger! ;)
Som vanligt så skulle det bli en litet längre andratur med Roffe! Och Roffe e såklart med och planerar turen! Eller rättare sagt, de e han som planerar! "Vi kan väl gå till badet så du kan fota mig igen", sa han! Ok sa jag, men kanske litet för snabbt utan att först ha kollat vind och temperatur! Men sagt va sagt!
Vi ställde bilen vid vid kyrkan och så började vi gå mot badet! Nu kände jag direkt att de hade varit skönt med en litet kortare tur och den chansen kom direkt, för Roffe gör det stora behovet efter några hundra meter, så då sa jag, "va skönt, då kan vi gå hem i värmen igen och ta det litet lugnt! "
Roffe tittar på mig med en så'n där blick ni vet, så jag fann mig snabbt och sa , "jag skojade bara!" Men jag tog i all fall kommandot ett litet tag, så att Roffe fick gå fint vid min sida, så jag kunde få upp litet värme utan att han stannade och kissade och nosade hela tiden! Å väl nere vid badet så säger jag, "Ok, då går vi ut och tar den där bilden", och då tittar den där lilla hunden på mig igen, men jag fattar mig snabbt och säger, "skojade bara, vi går såklart upp på berget som vanligt och vänder och se'n ned till badet!" (Det e en ganska lång grusbacke innan vi kommer in på en stig upp till berget....)
Men väl uppe på berget va det Ok att vända för att gå ned till badet för att fota!!
.

De e lugnt Roffe, de e isen som skjuter, de e de som låter!
Å så e det e en ganska seg backe på tillbakavägen från badet också! Så det blev en två timmars promenad i dag igen! Å efteråt, så tog jag tag i Roffes huvud och pussade honom mitt i pannan och tackade honom för den härliga och pådrivande promenaden! :)
Tyckte nog han log litet..
Å nu smakar en se'n lunch bra!
/Bengan
Straight 3619 / Zeissobjektiven upphör inte att förvåna!
Porträtt på fiket! Fri hand med Biogon ZM 2/35!
Sitter och tittar igenom bilder inför en kopiebeställning hos Crimson, men hittar även andra intressanta bilder! Bilder som också är tagna med Fuji X-E1 men som här med ett Zeiss Biogon 2/35, som nog är ett av de mest intressanta objektiven jag prövat på X-E1! Teckning och skärpa är bra, mycket bra!
Ken Roswell är som sagt också imponerad av den här optiken: "The LEICA ASPH is sharper in the corners, while this Zeiss is sharper in the center than the ASPH, and has much less distortion than the SUMMICRON ASPH!" Och då man inte använder hela bildytan av Zeissoptiken på en Fuji X-E1, så bör det här bli bra!
Har även några äldre Zeissobjektiv, och just nu fotar jag med en Zeiss Planar avsedd för Contax G! Det verkar vara något speciellt med Zeissobjektiv, och kul att dom funkar så bra på X-E1:an!
/Bengan
Straight 3618 / Tankar om det kanske opassande! Lyssnade på Gatufotopodden!
Intressant och spännande program! Och hur kunna utvecklas i sitt ämne, tex gatufoto! Och som jag uppfattar det så e en bra omgivning viktig om man skall utvecklas och komma vidare! De e väl som i vilken skola som helst! Och kompisar som läroomgivning, oftast på håll, e nog både bra och dåligt, som jag sagt tidigare, kompisar e oftast snälla och välmenande, eller avundsjuka! :)
Nu menar jag inte att kritik e så himla viktigt heller, utan det e nog en bra och stimulerande omgivningen som ger det bästa resultat! Omges man av "bra spelare" i ett lag, så spelar man oftast själv bättre! Och kan utvecklas vidare! Och kommer även att inse att nu e det dags att lämna grundskolan och söka vidare! ;) De va väl så jag tolkade delar av samtalen i gatufotopodden!
Vad gäller annan spetskompetens så provar jag en Planar 2/45 mm på Fuji X-E1! Och som jag sagt tidigare, att med den här adaptern som krävs för den här objektivkonstruktionen, så går det inte blixtsnabbt att fota, men det går ändå tillräckligt fort! Men litet av långsamhet och eftertänksamhet passar mig bra under den här delen av fotosäsongen, som inte lockar till några längre utflykter med kameran! Visserligen va jag ute fyra timmar igår, om man räknar på hela dagen, och det blir väl nå't liknande i dag, och kanske även litet skridsko, men kameran hänger ju under jackan då, så det tar några sekunder att få fram kameran och av med vantarna!
Och Ken Rockwell om Planaren: "The 45mm f/2 is super-sharp, even at f/2."
Men det visste jag ju redan! ;)
Klart slut!
/Bengan
Straight 3617 / En tvåtimmars idag och en bra repetition om var man får fota!
Vi ställde bilden vid kyrkan och gick ned till badet å så upp en bit på Sörmlandsleden! På återvägen vid badet, så tog jag den vanliga bilden på Roffe! Roffe höll vakt när jag fotade! Se'n tillbaka till bilen! Två timmar tog rundan! Och CZ Biogonen funkar bra!
* Och läste en bra och tydligt repetition nyss om var man får fota! :)
/Bengan
Straight 3616 / Nu använder jag det gamla spegelreflex-greppet när jag fotar med Biogonen!

Ni som fotat med M-Leica vet att man kan inte hålla i objektivet hur som helst när man ställer skärpan!
.
Men med en SLR-kamera så går det nästan att hålla hur som helst! Så nu håller jag med ett SLR-grepp när jag fotar med Biogonen, då ringen som man ställer in skärpan med på adaptern sitter ganska nära kamerahuset och objektivlåset kommer litet litet i vägen för tummen då jag använder Leica M-greppet!
Å kunde man hålla så förr när man fotade med SLR-kameror, så går det nog att hålla så nu med en spegellös! ;)
.
Och Biogonen funkar bra i motljus! (Det finns en liten reflex nere till höger)
.
Och även på nära håll fungerar det bra! Närgränsen blir c:a 0,5 meter!
/Bengan







