Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 3310 / Blir man en bra fotolärare då man fotat mycket? Inte alls säkert!
Man kan nog också undra om en stor "fotoväska" betyder bra fotograf eller bra fotolärare? Eller "jag har fotat i femtio år, jag vet nog hur man skall fota!"
Men det här e känsligt, speciellt när alla kan marknadsföra sig själva och sin kunskap via internet, och alla ligger nära en borderline vad gäller att bli kränkta om nå'n tycker nå't!
Hur skall man få tag på en bra fotolärare då!
De e en bra och svårt fråga! Jag tror man ofta ser teknikkunskap som viktigt för en lärare, istället för en pedagogisk, positivt upplyftande förmåga, som kan locka fram nya spännande saker hos eleven, och även se elevens möjligheter!
Den tekniskt kunnige "fotoläraren" kan bli uppmärksammad genom att tekniskt kunna förklara både kamera och hur hen sedan bygger upp bilden matematiskt! Linjer och gyllene snitt osv, och med en stor fotoväska på det, så e fotoskolan igång! ;)
Så tyvärr så tror jag det finns många vilande förmågor bland oss fotografer, som inte hittat fram till någon positiv fotolärare som kan göra så fotografen växer! Utan i stället så e man kanske fast i en grupp, där man blir förkrympt och där den sk. negativa kritiken är allenarådande!
"Du skall inte tro att du e nå't!"
Frigörande pedagogik e svår!
Och mycket, mycket svårare är det när "läraren" inte vet vad det betyder! ;)
/Bengan
Straight 3308 / Sista Tårtan för terminen i morgon, och om den moderna kameratekniken!
Det finns ofta olika teknik inbyggda i en nutida digitalkamera! När jag fotar med Fuji X-E1, så fotar jag på ett litet "äldre" sätt, då det går att fota så! Jag använder ett icke autofokusobjektiv (betyder manuell fokusering) och jag sätter ett fast ISO-värde i kameran och ställer sedan in exponeringen med hjälp av bländare och tid efter hur jag ser bilden i sökaren! Och så svartvitt direkt i kameran! Och jpg!!
.
Mycket av fördelen med en digitalkameran e ju "snabbframkallningen", mao att kunna se bilden direkt! Jag tycker det e bra, för på den analoga tiden så blev det ett antal filmrullar liggande i mitt kylskåp en längre tid!
.

Även om jag "missar" en del snabbhet på det här manuella fotandet, så e inte snabbheten det viktiga för mig, utan själva vägen fram till bilden är ofta minst lika kul och intressant!
Och glöm nu inte Tårtan på onsdag! I morgon alltså!
.
Här är Emma Franzén. (Emma äger Tårtan)
/Bengan
Straight 3307 / Måste man hålla koll hela tiden? Hur andra fotat?

Jag menar, måste man hålla koll på vad andra fotografer fotat tidigare? Kunna sin fotohistoria alltså! Eller kan man uppfinna hjulet på nytt?
Tänker på det när jag ser bilder! Inget e nytt liksom! Det e nog svårt att hitta på nå't riktigt nytt! Men man kan väl pröva nå't gammalt och se om nå'n märker nå't!
Och det kanske även är så, att vissa vill gärna visa "redan tagna bilder", just för att visa att man kan sin historia!
Alltså, jag tror det e bra för fler att kunna sin fotohistoria! Annars får man nog ingen fundering alls på vissa bilder man lägger ut! Å hur kul e de! ;)
/Bengan
Straight 3306 / Sista Tårtan för vårterminen nu på onsdag, se'n har ni ledigt! Och några ord om X100!
Jag fick hjälp med en uppdatering i går på min Fuji X100! Det jag märkte direkt är en säkrare och snabbare autofokus och att den manuella avståndsinställningen känns mer exakt! Men de här funktionerna va inte på nå't sätt dåliga tidigare! Så en X100 bör kunna räcka för en bildmakare ett antal år till!
Och har man använt en analog M Leica med 35 mm optik tidigare, så e det här nog det närmaste man kan komma i det digitala! Och kameran e lättare och mer kompakt än M Leican och helt ljudlös! Och den optiska Fuji-sökaren är mycket bra!
Och som sagt, Tårtan nu på onsdag!
Straight 3305 / Sannolikt en stor del frigörande pedagogik i det här fotografiska samtalet!
.
I direkta möten mellan människor fungerar nog det fotografiska samtalet bäst! Samtal överhuvud taget fungerar nog bäst så! Även om det ibland nödhjälpligt kan gå att kommunisera i via internet! ;)
Om vi hade chattat eller mailat varandra om det här vi talade om på ett fik i Södertälje under några timmar, så hade det nog tagit en vecka, plus en massa missförstånd, som ytterligare dragit ut på tiden! ;)
.
Miner, minspel, tonfall, beskrivningar med händer tex, hjälper till för att göra de här fotografiska samtalen så trevliga och effektiva och med ofta total avsaknad av missförstånd!
Med kaffe och bakelse till så blir det ännu trevligare!
.
På hemvägen blev det även en färgbild
/Bengan
Ps. Sista Tårtan för Vårterminen nu på onsdag!








