Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 3203 / Tänk om en gatufotograf skulle fota så här! Bakifrån!
Sitter och läser DN och tittar på bilder, mystiska och spännande bilder, och blir undrande om det e skillnad på konstnärer och konstnärer? Vissa får göra som dom vill, andra måste hålla sig till regler! Visst e det konstigt! ;)
Konstnären Hammershöi avbildade en kvinna bakifrån, skulle en fotograf göra något liknande, eller för att spetsa till det, skulle en gatufotograf kunna fota så här, utan att någon undrar vad hen håller på med? Det undrar jag i alla fall! ;) E det skillnad på olika bildkonster? Eller e bedömarna olika?
Nu e det här igen kritik på nå'n grupp, eller gatufotopool, bäst att säga så annars väntar nog DO! Utan det här e bra en generell fundering, eller en fotokonstnärlig fundering! Så ta det för vad det är!
.
För övrigt så funkar min digitala Tri-X-inställning på Fujin bra! Det känns som jag e hemma nu! Vill poängtera, att jag va ingen tekniker eller bra framkallare eller bra i mörkrummet i det analoga! Så det här passar mig bra bra! De e bara att trycka på en knapp! I tid och otid! :)
Slut för idag, sotaren e Pg! Måste röja litet så han kommer fram!
/Bengan
Ps. De e ju fredag! Vintips! Jag e alltid litet tveksam till grejer från USA! ;) Men det här e bra!!
.
Straight 3202 / "De e vår! De e vår!" Alla ropar vår som om det vore ett slags väckelsemöte! Vänta bara! ;)
Våren kommer mycket senare, ibland inte alls! Vissa år kan sommaren komma direkt i stället, kanske några dagar i juni! Här är några bilder så ni inte glömmer bort vad som väntar! Kanske redan i morgon! .
Tätt blötsnösnöfall!
.
Dimma kommer ofta efter snöfall! Och solen orkar inte lysa igenom....
.
Se'n kommer hösten i ett halvår och vintern i nästa halvår! Och det är ett ständigt mörker! Hela dagen!
/Bengan
Ps. En bok som passar bra att läsa! "Natt klockan tolv på dagen" (Arthur Koestler) :)
Straight 3201 / Det här med fri entré på museer och liknande, e de så bra de? Å så den digitala Tri-X!
Läste i DN idag det som Fotosidan redan visat, en ny fotokonsthall på Skeppholmen i Stockholm med fri entré! Gratis alltså! Å de e väl bra! Vi lever ju i gratisgenerationens tidevarv, så det här ligger helt rätt i tiden! ;) Ok, nu kan det här bero på en del andra saker om man gillar det här med gratis eller inte! Men intressant e det i alla fall på flera sätt! Och ett fik verkar det finnas i konsthallen! Hoppas det e bra! :)
Å så det känsliga! När det finns raw i kameran! Och appar och en massa annat man kan ha i datorn, så varför låta kameran fixa till bilden direkt! En smaksak liksom! ;)
Bildexempel bifogas på den Tri-X jag använder mest just nu! :)
.
.
Otåligt testmotiv! "Jag skall till tåget! Skynda på nu!"
Så det blev bara en digital Tri-X bild tagen....
Så vare med det!
/Bengan
Straight 3200 / Tiden går, det märker jag på mina bilder! Och om den digitala Tri-X!
Vi har ju haft fikaträffar på Tårtan i ett antal år nu, men några gånger har vi bytt fik, men kommit tillbaka till Tårtan efter ett tag. Tårtan e klassisk och ligger hyffsat centralt, så vi e nog kvar där ett tag till.
.

Vad gäller tiden, skannade en bild igår, en bild tagen på ett annat fik, Twang på Katarina bangata.
Och vad gäller det digitala, så funkar min nya monochrome-inställning bra på Fuji X-E1.
Känns som en "digital Tri-X"! Återkommer med bilder på det.
Stressigt idag, solen skiner! :)
/Bengan










