Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 6899 // Att gå på sidan om mittfåran! Lycka till! :)
Funderar på det här med oskärpa och att vissa fotografer längtar efter hur det va förr! Fast dom som inte va med förr, kan ju inte längta efter det såklart! Leica har ju gjort sin Steel Rim Summilux för att man skall kunna fota litet som det va förr! Ett objektiv som skall påminna om den första Summiluxen!
Men nu ligger nog ett för högt pris och ett litet tillverkat antal av Summiluxen som ett problem!
För vem köper den "nya" Summiluxen för att fotografera med? Det blir nog mest ett Vitrinskåpsobjektiv!
En intressant konstruktion i det här ämnet va faktiskt den första versionen av Voigländer Nokton 1,4/35 mm, som påminner mycket om den första Summiluxen skärpemässigt! Den har också Steel Rim och en del annat i det yttre utseendet som påminner!
Men jag misstänker att inte så många har uppfattade det här utan Voigländer va tvungna att göra version II som är skarpare! Det är ju faktiskt skärpa som gäller i dag när man har en bra dator som lupp!
Och så här skriver Ken Rockwell om den första versionen av Voigländerobjektivet! "This Voigtländer 35mm f/1.4 is a poor lens lens if you worry about technical performance. It's unsharp by LEICA standards and loaded with barrel distortion. It handles very well and is small and light. If you stop it down to f/5.6 or smaller and/or don't need the best sharpness or worry about distortion, you can make lifetime of great images with it.
(Det här skulle även kunna vara skrivet om den första Summiluxen som kom 1960)
.
I går kväll litet meditativt pyssel! "Enligt dagens vetenskapsnyheter i P1 är det även viktigt att vila sig för äldre personer. Tex genom att framkalla en rulle film... Det är ju rätt meditativt"
Tack för det Ylva! :)
Så jag framkallade två rullar HP5+, för det va ju ändå inget bra på Tv!
Och i dag, kanske, skanning av några bra rutor!
Jag fotar just nu med Canon 1,5/35 mm! Den borde inte heller vara så bra på full öppning! :)
För övrigt har vintern varit bra i Gnesta för elräkningen är hyffsat låg! :)
/Bengan
Straight 6888 // Det ena ger det andra! Och så "choice overload"
En god vän fotograferad på tidigt 1960-tal med M Leica och Kodachrome!
Efter att ha lagt ut bilden på sprintern Foy Draper i min gårdagsblogg så följde jag hans livshistoria en bit via Wikipedia! Draper var med i Olympiaden i Berlin 1936 och tog guld i stafetten 4 x 100 meter för USA! Senare gick Draper med som pilot i Andra Världskriget och störtade med sin Douglas A-20 B i slaget vid Kasserinepasset i Tunisien 1943! Ni kan själva söka på det här om ni har intresse! Följ den länk jag lade in i min gårdagsblogg om Foy Draper!
En annan bild som jag visade i gårdagens blogg var den på alla valmöjligheter vi har numera! Och jag sökte vidare på ev. för och nackdelar och även kostnader som alla dessa val ger! Det finns ett begrepp som heter "choice overload"! Även det går att Googla på!
"Choise overload" kan även drabba själen! Det är kanske det våra ungdomar drabbas av via sina mobiltelefoner?
Och i går gick vi ännu en promenad! "Finns det inget annat att göra" kanske någon tycker! Jovisst, men allt e ju ett val! ;)
Och jag har läst att röra på sig är nyttigt, speciellt för äldre människor! ;)
Och snart, så skall jag framkalla två rullar film! Det e mycket nu! ;)
Ha nu en god fortsättning på Julen! (Och snart e det även dags att betala räkningarna)
Men framtiden är nog ändå Vår!
/Bengan
Ps. Sitter och letar efter jämförelser mellan den "nya" Summilux 35:an och Canon 1,5/35 mm! Det jämförelsen verkar tyvärr ännu inte vara gjord! Men jag tycker, vad jag kommer ihåg, det va att Summiluxen, för jag har haft en sådan på 1960-talet, den va "sämre" än min Canon 1,5/35 mm!
Men man skall nog se den första Summilux 35:an som ett objektiv för pressfotografer och den tidens tidningtryck, och inte ett objektiv för att sitta och kolla skärpan på datorn! För det finns det modernare saker!
Straight 6870 // Minnesbilder via en iPhone! Och bara EN bild på Leica! ;)
Man kan nog likna våra mobiltelefoner vid små bildminnesmaskiner! Vi noterar, och så delar vi våra bilder! På bilden är det min mamma som syns i den vita baskern uppe till höger! Sprintern är nog Foy Draper!
https://en.wikipedia.org/wiki/Foy_Draper
På ett liknande sätt har vi tidigare även gjort med våra analoga kameror, men dagens teknik har utökat denna funktionalitet! Vi kan nu bygga upp en digital identitet och på den arenan visa upp våra bilder, tankar och tyckanden, och även marknadsföra oss själva både i med- och motgång!
Våra mobiltelefoner och kameror har blivit ett verktyg för att säga: "Det här är jag, jag finns, se mig, och så här tycker och lever jag."
.
Fortsätter med några bildnoteringar!
.
Den här renen har Julia gjort! Julia är en konstnär som tidigare bodde i Gnesta! Renen stod djupt inne i skogen, och inte så lätt att hittta! Inga stigar ledde dit! Vi tog då och då vänner med oss för att visa och titta på renen!
.
Det här är Björn Adelly i Radio Botkyrka! Jag fick sitta med då och då i programmet "Sura gubbar" på fredagarna! Vi var fyra till fem gubbar som löste de flesta världsproblen på någon timme i direktutsändning! :)
.
Mera från skogen men kanske inget konstverk! Här verkar i alla fall någon bott! Ett tag! Det fanns säng, spis och kyl i "huset!" Boenden kan vara olika!
.
"Det va bättre förr!" Nu kommer det där igen från en äldre! ;)
Nåja, jag vill nog påstå att det va annorlunda förr! Eller mer mångfacetterat eller hur man nu säger! Ta tex. den här ölen som tidigare hade en datumangivelse för att ölen skulle kunna lagras! (Smaken blev bättre eller mjukare efter lagring) Nu finns inte den här ölen att få tag på i Sverige längre! Även den svenska Carnegie Porter kunde lagras! Det fanns även speciell årgångsporter! Och produktionsdatum på Carnegie Portet fanns till för några månaders sedan på flaskan! Men är nu den markeringen borta! Frågade bryggeriet, men har inte fått något svar!
Men det fanns en öl som gick utmärkt att lagra för några månader sedan i Gnesta, Solidarity, en öl som är ett samarbete mellan ett Ukrainskt bryggeri och Nyköpings bryggeri! Men numera kan den bara specialbeställas! Det blir mycket om öl nu! :) Jag har förresten två Carniege årgångsportre från 1980-talet kvar!
Men då många nu inte vet att en Portern kan lagras så är nog problemet löst! :)
.
Här bilder av Beata Bergström! Beata arbetade under Ingmar Bergman på Dramaten! Beata bodde i Järna och vi träffdes ett antal gånger! Mycket i förtroende berättade Beata om arbetet med Ingmar Bergman! Intrssant på flera sätt!
.
Här bilder av Bernt Klyvare! Från tidningen FOTO!
.
Vad är nu valfrihet Faidros! Många val eller viktiga val? Vem bestämmar vad som är viktigt? ;)
.
Och en kamera måste väl vara med i bloggen! :)
Fast nu gäller det objektivet! Som jag "köpte" på en LP-auktion för ett tjugotal år sedan! För några tusenlappar! För ett år sedan stod objektiv i nästan hundra tusen! Och varför då då? Ju några filmare hade använt objektivet vid filmning och berättade sedan på nätet hur speciellt det här äldre objektivet var! Nu verkar priset ha lugnat ned sig! Och är objektivet speciellt då! Det kanske påminner om det "nya"Summilux 35:an! Även det har ett högt pris!
Och vad vill jag säga med den här bloggen då, jo jag tycker att det fanns mer och fler möjligheter förr! Det va mer mångfacetterat! Nu har det mesta blivit mycket mer likriktat genom skicklig marknadsföringen på bla. nätet! Utan att så många människor märker det! Inte så konstigt att man inte märker det, för man måste ha varit med en längre tid för att ha sett och upplevt andra saker, för att sedan se de förändringar som sker! Och vad som är borttappat!
Inget konstigt alltså!
Här är en del annat att titta på också!
Mest äldre saker även här!
https://121clicks.com/tag/masters-of-photography
/Bengan
Ps. Jag har suttit och funderat på det här varför kvinnor måste dölja sitt hår i många religiösa kulturer!
Det hänger ihop med #metoo-såklart! Som kanske inte så många vet om eller tänker på?
Återkommer nog om det!
Straight 6870 // Funderingar på Juldagen om Leica!
Morgonfunderingar på Juldagen! :)
Det va nog få som trodde att den analoga fotograferingen skulle komma tillbaka! Till en liten del i alla fall! Nu är det såklart inte som förr när det inte fanns något annat än analogt, utan nu kan man nog kalla det här för en fotografisk subkultur! Digital fotografering är såklart den dominerande formen av fotografering på grund av dess bekvämlighet, snabbhet och möjligheten att manipulera bilder med mjukvaror och att vem som helst lätt kan fotografera!
Men det finns ändå ett växande intresse för analog fotografering särskilt bland yngre fotografer som är uppvuxna med digital fotografering, men även andra som också uppskattar den unika känslan som fotograferandet med film erbjuder och som ofta ger ett annorlunda resultat!
Och så finns det här även överliggare såklart! ;)
Här nedan finns en del att läsa, om ni inte har något annat för er på Juldagen! :)
https://petapixel.com/2022/10/24/hands-on-with-the-new-leica-m6-rediscovering-film-photography/
För övrigt, så ha en god och skön fortsättning på Julen!
/Bengan
Ps. Jag kan väl vara litet förvånad över att Leica va så tidigt med att uppfatta det här kommande analoga intresset och plocka fram de malpåseplacerade äldre tillverkningsmaskinerna för att åter tillverka Leica M6! Ursäkta Leica! ;)
Straight 6878 // Julafton blir som vanligt! Inga nyheter här inte! :)
Som vanlig så tar vi en promenad innan julmiddagen! Tex. när vi firade jul i fjällen, så en "promenad" på skidor innan middagen! Och jag tar alltid kameran med, ifall! :) Efter promenaden så smakar maten bra!
Önskar er alla en riktigt God Jul!
/Bengan
Ps. Bilden är från Gnesta, för en femton år sedan, men kanske inte på julaftonen! Bänken är borta, och det är en asfalterad gångväg här numera med rader av villor! Kodachrome och ni vet kameran! :)














