Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 3054 / "Kan du sitta stilla, för jag ställer skärpan manuellt"
.
På min Fuji X100 kan man ställa skärpan manuellt! Men det e inte riktigt lika lätt som på en M Leica, men det går! Det digitala avståndsvredet på optiken lämnar en del att önska, men man får i alla fall hjälp i sökaren när det närmar sig skärpa, bildkanterna blir litet krispiga! Provade att ställa skärpan manuellt några gånger på Roffe! (Även om Roffe satt och suckade hela tiden och inte helt stilla)
De e så här man ställer skärpan på en Fuji X-E1 också då man sätter på tex en Leica M-optik! Men en analog optik har ofta ett bättre avståndsvred!
Vad övrigt då? Funderar på om det blir några större skillnader att fota svartvitt direkt i X100 eller att ta bort färgen i PS? Nå'n som vet?
.
Svartvit bild på Ronny, där färgen är borttagen i PS! (Förstora gärna bilden) Å det kunde kanske blivit bättre via RAW! :) Hoppas det finns några JPG-fans som ändå kan försvara mig! ;)
Och hur mörkt det än verkar så går vi ändå mot sommaren!
Bonusbild här nedan! :)
.
Ha en bra dag!
Så gott det nu går i halvdunklet!
/Bengan
Straight 3053 / Som sagt, mörv! Å så litet mera om Fuji X-E1 med Leicaoptik!
Jag beskrev begreppet mörv i en kommentar i bloggen i går, men för att fler skall förstå varför årstiden känns så seg, så kommer här förklaringen! För det e mörv som pågår!
Tecknaren Berglin har myntat namnet och förklarar: "Månaden mellan november och december eller om man så vill, en mycket utdragen november där allt mörv bara drabbar en blir som en sorts förbannelse från tristessens träskmakigaste träskmarker. I månaden mörv är det dags för fyllnadsinbetalning och rotfyllning och att kolla födelsemärken på vårdcentralen, ta förkylningssprutor, och där samsas korvförsäljning på knattematcher med stambyten á la rörmokare och kvartssamtal, där finns också alla de namnsdagar som inte borde finnas".
En tung tid alltså, tiden kallas även blykepsarnas tid!
Å det finns dom som fixar den här tiden med olika trix, å säger att mörvtiden de e inga problem! Så säger dom i alla fall! F-n tro't sa Relling! ;)
/Bengan
Ps. En Södertäljefotograf ringde igår vad gäller Leica M-optik på Fuji X-E1! Testverksamhet e Pg framöver! En liten ljusning i mörkret i sikte alltså! :)
Straight 3052 / Det känns segt och mörkt i dag! Å de e fortfarande nästan mörkt ute!
Bild från Slussen!
Och läser morgontidningarna!
Och ute regnar det!
Ha en bra dag!
/Bengan
Straight 3051 / Fuji X-E1 med Nikon SLR-optik!
När man vill ha trevligt fikasällskap, då ringer man åt Södertäljehållet! Då släpper en fotokompis allt vad han har i händerna på jobbet och kommer! Och tar med några Fuji X-E1 kamerahus och objektiv så vi har nå't att göra till fikat! :)
För de e det här med Fuji X-E1 igen! De e en liten smart kamera! När jag sitter och ställer in skärpan på kameran så kommer en tanke, kunde inte Leica göra nå't liknande på en fullformatskamera?
Alltså, en kamera som X-E1 men med fullformat! De vore grejer! Det smarta vore även att ha en optisk sökare som vanligt på Leica, men med en liten inspeglad digital fyrkant mitt i sökaren för avståndet! Då försvann även problemet med fokusskift på vissa ljusstarka objektiv!
Hallå Leica! Hör nå'n det här?
Den här digitala avståndsinställningen med förstoring och det här crispiga som kommer när skärpan ligger rätt, funkar ju utmärkt bra på Fuji! (Jag har även den avståndsinställningen på min X100, men där e det ingen större finess med att ställa in avståndet manuellt, då kamerareglagens överföringar sker digitalt och e ganska okänsliga. Så det manuella i X100 e mest ett retropålägg)
.
Här e Ronny fotad med Fuji X-E1 och Nikon AI 2,8/35 mm och manuell skärpeinställning!
Det kändes bra att skruva in skärpan manuellt på Nikonoptiken, och se i sökaren när det krispiga kom. Och så finns det en skärpedjupsskala på optiken! De e bra att ha dagtid i bra ljus på sta'n tex! :)
Så fotograferingen med Fuji X-E1 och Nikon SLR-optik funkar bra, och beror mycket på att Nikonoptiken kommer en bit ut från sensorn! Det blir annorlunda med Leica M optik!
Men tänker ändå försöka pröva Leica M-optik på Fuji X-E1! Så har nå'n tips på ett bra adapterfabrikat, eller har en M-adapter till utlåning alt, försäljning, så vore det intressant!
/Bengan
Straight 3050 / Det finns talanger!
Säkert har några av er redan sett och hört det här musikklippet, men ni som inte gjort det, håll till godo! Och som André Rieu säger, nio år gammal!
https://www.youtube.com/watch?v=Yom-UzSDGmI
Å snart e det vinter! Hoppas jag! :)
God natt!
/Bengan








