Straight Photography!

The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!

Straight 2068 / Dags att gå under jorden igen!


Man skall ha nå't att sysselsätta sig med, för då hittar man inte på nå't bus! Och det e bra för det mentala också, så man inte bara sitter och funderar på sig själv hela dagarna! Så att ha ett fotoprojekt Pg, det ingår också i det stora hela! Å med det stora hela, så menar jag vardagslivet! :)

 

 

Vissa fotoprojekt passar bäst året om!

 

 

Andra fotoprojekt passar bättre på vintern!

/Bengan

 

Postat 2013-10-30 08:25 | Läst 7661 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Straight 2067 / Bilder från olika idrotter under året! Weltklasse!


Sitter och bläddrar i några minneskort och hittar några idrottshändelser som jag fotat under året! Nostalgia liksom, att titta på gamla bilder! Å andra sidan e alla våra bilder gamla redan efter en nanosekund, tänk på det! :)

Ok, jag skall komma till sak! Ursäkta!

 

Alltså, här e i våras när vi va i Åre för den vårliga och återkommande skidåkningen i Storulvån!  Kan väl berätta att jag varit här sedan 1980-talet. Vad gäller utrustning, så är det här en litet modernare utrustning än vad jag har, plastskor och uppklossad bindning och carvingtelemarksskidor! Å så har han stighudar på skidorna annars skulle han inte kunnat stå så här i uppförsbacken!

Jag själv har en litet äldre utrustning, Asolo Extreme (läderskor) och jag står lägre på skidan och inget carving och så'nt larv! ;)  Och vi går uppför backen, det tar ett antal timmar, tar se'n en fika på toppen, och se'n åker vi ned! Och då har hela dagen gått! :)

 

Å så, Tora Berger, uppför!! Då blev jag imponerad! Jag har sett längdtävlingar tidigare och även i Skate, men inte uppför en slalombacke!! De e bra å se sån't här live, å inte bara på Tv! Man fattar bättre genom att se saker i verkligheten!


En annan tävling, den va litet mer privat, den va när vi va i Grövelsjön nyss, men vi vuxna avstyrde den av förklarliga skäl! Hunden vi har, Roffe, får för sig saker ibland, trots att han e dryga sex år, och borde ju vara vuxen efter hundmått mätt!

 

Vi gick på slätten framför berget Städjan i dalarna, då Roffe plötsligt säger, "Hallå, nå'n tar tid på mig när jag kutar fram och rundar Städjan och är tillbaka!"

Roffe hann kuta iväg en bra bit innan jag stoppade honom med en busvissling och kallade honom tillbaka honom för en liten fråga, hur hade han tänkt sig fortsättningen? Roffe svarade, "När jag e tillbaka så e det ni som skall kuta samma sträcka, och sedan ser vi på tiden vem som vann!"  Då tog jag en liten diskussion med Roffe, onödigt att berätta i detalj, men "vi" kom överens om att skippa den här tävlingen!

Som sagt, idrottsbilder tagna under året! I alla fall e en bild i Weltklasse!

/Bengan

 

Postat 2013-10-29 12:27 | Läst 7586 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Straight 2066 / De kanske e så, att fototiden börjar när mörkret kommer!? Jag känner i alla fall inspirationen komma!

 

Porträtt på gatan..

Visst låter det litet konstigt att börja få inspiration och känna att nu e det dags, nu när dagarna blir kortare och mörkret bara ökar?


Södra Station

Men jag har svårt för solljuset, som en figur i en saga även har sagt! Men det beror nog också på att jag tycker att bilderna får mer dramatik i sig på kvällar/nätter, tex i sta'n!

 

Utanför Sucken!

Nu e jag inte dummare ;) att jag fattar att det här med mörker, de gör det klart svårare om man fotar natur och fåglar å sånt! Men vi som gillar att smyga omkring i storstadsdjungeln, vår tid e nu!



Snapshot 2

Tycker alltså att kvällsbilder på sta'n, med eller utan människor, ger en viss dramatikhjälp i bilden! Och får man litet extrahjälp, så e det väl bara å tacka å ta emot! :)



Nattljus

Så nu skruvar jag upp ISO på både digitalkameran och analogkameran, sätter på mig Trenchcoaten och hatten, å går ut på stan! Poolen Night Hawks väntar på fler bilder!

 

Bofills Båge

 

Ha en fin kväll, och håll e inne där det blåser!
/Bengan

 

Ps. Vad gäller blåsten eller stormen som pågår i södra Sverige, så Läser jag just nu på SVT:
"Det e farligt att vara ute!"
Två rader längre ned står det sedan: "Har du bilder eller film från stormen - kontakta oss!"
Inomhusbilder, eller? ;)

 

 

 

 

 

 

Postat 2013-10-28 19:03 | Läst 2991 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Straight 2065 / Stormen kommer!!

 

Stormen kommer som sagt!


I dag va det litet av en vilodag, eller mellandag, innan nästa händelse kommer! Det som hände i helgen det va ett födelsedagsfirande, och nu verkar det komma en storm! Vi får se hur det blir i Östra Svealand framåt natten. Tror jag skall bära in litet ved!

 

Vi skyndar oss hem Husse!

Vad gäller födelsedagen så va det för min fru! Mycker saker hände under kvällen! Tal, musik och annat kul! Jag va serveringspersonal bla, så jag hann inte fota, men några smygfotningar blev det!

 



Här är det två sångare, som vi har varit barnvakt åt för inte så många år sedan! Den unga damen sjöng bla en Stinglåt, med en röst som Eva Cassidy, och se'n ställde sig den unge mannen upp och sjöng Anthem från Chess! I och för sig så har han sjungit i OD-kören och Gustaf Sjökvists Kammarkör, det kanske underlättar?  Och som sagt, de va inte så länge sedan vi satt barnvakt!

Mycket kul och trevligt va det i alla fall, men aningen stressigt till och från, så idag e det litet av en vilodag innan nästa upplevelse kommer! :)

/Bengan

 

Postat 2013-10-28 13:53 | Läst 3350 ggr. | Permalink | Kommentarer (6) | Kommentera

Straight 2064 / De va mycke i helgen! Inte mycket bloggtid alltså! Men Leica i alla fall!

 


Nära anhörig fyllde sextio, så det va full rulle i dagarna tre! Planering innan, sedan huset fullt med folk, släkt och vänner, musik och tal, och långa stunder av trevliga samtal! Så att blogga, det har jag inte haft tid med! Men jag försöker göra en liten längre blogg i morgon, och som handlar om något! :)

Ha en fin söndagskväll!

/Bengan

Ps. För att få litet fart på ämnesomsättningen efter festen, så tog vi en promenad på Sörmlandsleden i dag! Men Leica IIIf och en Sonnar 1.5!

 

Postat 2013-10-27 18:41 | Läst 3132 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera
Föregående 1 ... 1031 1032 1033 ... 1465 Nästa