Straight Photography!

The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!

Straight 6760 // Mera hybridfoto och då med en kamera från 1930-talet!

Man kan såklart även hybridfotografera med äldre och även unika kameror! Tex. en Contax II med ett objektiv från 1930-talet! Vad då unik, kanske någon undrar? Jo man  kan väl kortfattat säga så här, när Contax II visades 1936 så va de flesta bitar på plats vad gäller en modern systemkamera! Man kallade det då för universalkamera! Nu skall jag inte berätta mer för det finns dom som kan det här ämnet mycket bättre än vad jag kan!

Men det är intressant, spännande och utmanande att fota med en Contax från 1930-talet! Fast ändå inte, för att vara riktigt ärlig, kameran är ju så modern i sitt utförande och i sina funktioner att den är mycket lätt att fota med den! Konstruktionen är mycket modern alltså!
Hur som helst, ha nu en fin dag, med det intresse i fotografi som ni har! :)

/Bengan

Ps. Och idag fotofika på Tårtan, från 15.00! Gata Horns 32!

Postat 2024-09-25 07:59 | Läst 715 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Straight 6766 // Som sagt, hybridfotografering är det intressanta nya! :)

Ett ganska bekvämt sätt att fotografera! Att fota analogt, framkalla filmen själv, skanna negativen och fortsätta att arbeta i "mörkrummet" som ligger i Photoshop! Och låta ett proffslabb göra kopiorna! Crimson alltså! En bra, praktisk fungerande blandning av analogt och digitalt!

Och varför jag hybridfotograferar det är för att få fotografera med en intressant och spännande kamera! Och med ett spännande objektiv! Det betyder mycket i mitt amatörfotograferande! Och de flesta analoga kameror är mer intressanta och även mer kunskapskrävande än en digitalkamera!
Och så har jag Photoshop 7.0 i "mörkrummet" som ligger i en minst tjugo år gammal i Windows XP! Funkar bra!
Avdelning hybridfotografering alltså! :)

Men visst kan det finnas andra åsikter om hybridfotograferande! Och det är bra! Andra åsikter alltså! :)

Ha nu en fortsatt bra dag ni med!

/Bengan

Ps. Men visst tar jag en del bilder med en digitalkamera, tex. med Fuji X100, praktiskt när man har bråttom och måste leverera bilder snabbt! ;)

Postat 2024-09-24 08:32 | Läst 1080 ggr. | Permalink | Kommentarer (9) | Kommentera

Straight 6758 // Hösten är här, för fotofikat på Tårtan startar!

Brygga vid Grövelsjön 1998

Nu har vi avklarat ännu en sommar och hösten verkar infinna sig! Vi va i fjällen förra veckan och där är det nog mer än höst just nu, men vi hade tur för vi fick flera dagar med nästan tjugo grader och molnfritt!

Och som sagt,  fotofikat på Tårtan kör igång! Nu på onsdag från 15.00 på Gata Horns 32! Väl mött med kameror och bilder!

Vad gäller fjällivet i förra veckan, så ni som varit i Grövelsjön och även nere vid Sjöstugan känner nog till parkeringen längs vägen där! Parkeringen var full när vi kom i lördags! Och det här är en mycket lång parkering! Så vi fick ställa oss i en liten uppkörd, knappt bilstor grusficka, femtio meter innan parkeringen började!
Kan vara att vi ofta är sist ut på fjället men då blir vi även sist in från fjället och kan njuta av solnedgången! Solnedgångsbilden vid hängbron visad tidigare! :)

Vad gäller det fotografiska i fjällen, så hade jag Sondags bok om Fotografi med! Nu finns det nackdelar med att läsa när man varit ut i fjällteräng under dagen och gått i nästan en mil, och då försöka att läsa en stund vid sängdags blir efter några minuter mycket osammanhängande!
Men jag hade i alla fall boken med! :)

Nog för nu!

/Bengan

Ps. Vad gäller bilden här ovan, som är tagen alldeles nedanför Sjöstugan, med Leica M6 med en Zeiss Sonnar 1,5/5 cm och Kodachrome! 1998 alltså!

Postat 2024-09-23 07:54 | Läst 613 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Straight 4788 // Dags att börja runda av fjällveckan!

Solnegång vid hängbron över Grövlan!  :)

Efter en vecka i fjällen återstår nu bara en dag! Det passar bra, för det fina vädret verkar också runda av i morgon! Det har blivit en del fina vandringar i veckan och vi har hittat några nya leder och att det även är ovanligt fuktigt i markerna jämfört med tidigare höstar!

.

I går en "parkvandring" mot Städjan! Det va skönt då vi har känt oss litet trötta i benan och fjällytan fram mot Städjan från Nipjällsparkeringen är som en enda stor fjällpark! Mycket lättgånget alltså! Vi tittade även på några större granrisbuskar då vi misstänker att Old Tjikko med släkt inte bara finns på Fulufjället utan även på Grängjesvålen och andra näraliggande områden! Jag tror faktiskt att vi hittade några släktingar här vid Städjan i nästan samma ålder! :)

I dag vandrar vi i "hemmaterrängen", nära Småbruket Västerbäcken i Grövelsjön, det räcker bra i dag!
Temperaturen är nu 11 grader, med några dim eller slöjmoln, och solen håller på att titta fram!

/Bengan

Postat 2024-09-21 09:38 | Läst 651 ggr. | Permalink | Kommentarer (0) | Kommentera

Straight 6755 // Vandring på en glaciär! Med Leica såklart! :)

Bilden är inte från glaciärskidåkning! :)

Alltså, efter några dagars vandring här i Grövelsjön väcks minnen från tidigare vandringar! Jag hittade bla. en äldre blogg som beskriver en vandring i Norge! Den här vandringen gjorde vi för dryga femtio år sedan! Jag och två kompisar åkte upp till Tärnabytrakten, och Överuman, för att paddla över till Norge och vandra fram till Oxtindan!

Oxtindan, som är ett berg som även har glaciärer! Vi hade med oss en kanot för att frakta packningen över några sjöar fram mot berget! Och vi lade även ett basläger närmare berget! Vid ett tillfälle då vi rekade runt i området hittade vi en forskningsstation som låg inbyggd en större klippskreva med en skylt vid ingången, University of Reading!  Och tjocka vires förankrade taket på stationen i berget!
Fördelen med den här förankringen förstod vi några dagar senare då det blev storm! :)
Men vi och våra tält klarade stormen bra! Och vi lärde oss en hel del bra saker under den här "vandringen!" "The hard way" liksom! :)

Nog om detta, men titta gärna in i bloggen från 2011 via länken här!
(Kvaliten på bilderna är dålig då det inte gick att lägga in stora bilder i bloggen tidigare)

Som sagt veckans vandringar väcker en del minnen! Och fint väder även i dag här i Grövelsjön!  :)

/Bengan

Ps. Alla äldre bilder är tagna med Leica såklart och diafilm, och vandringen på glaciären blev inte av då vi inte hade broddar med oss, och utan broddar blir det farligt! Man lär sig som sagt! Senare år har vi såklart åkt skidor på glaciärer, men det är en helt annan historia! :)

 

Postat 2024-09-20 09:09 | Läst 768 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera
Föregående 1 ... 106 107 108 ... 1459 Nästa