Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 4745 // Nu mörknar det igen, och första Tårtan i dag onsdag 15.00!
Avdelning Levande fotografi! Analog fotografi alltså! Från glasblåsning i Gnesta!
Dagarna blir nu allt kortare eller hur man beskriver eländet! Nyss var sommaren här med sol, värme och långa sköna dagar, men nu är den här ljuvliga och sköna tiden ett minne blott! Men det finns dom som säger att det är en fin tid nu också, hösten alltså, för man kan tända ljus och kura skymning osv, osv!
Halleluja! Skön tid? Fan tro't, sa Relling!
Ok, men nu e det som det är, och inget vi kan göra så mycket åt, så det e bara att försöka gilla läget! I somras gnällde jag på det myckna solljuset vid fotograferingen! Ni vet det där hårda ljuset som inte gör någon bildkonstnär glad! Och mycket grönsaker va det också att fota!
Målarna förr i världen flydde den här "spenaten" och flyttade söderut under sommaren! Men jag vet inte vad dom flydde till, ökenmåleri kanske! ;)
Men det finns hopp, för den som vill! Nu menar jag hopp i fotografin alltså! Om man tex. vågar ta bort färgen i bilderna, så kan det bli dramatiskt! För de här kolorerade vykorten vi har visat under hela sommaren, det finns faktiskt gränser!
Så det finns alternativ som sagt!
Om man nu vågar pröva alternativet!
Kanske ett tag i alla fall! :)
/Bengan
Ps. Och för att inte förlora sig helt i mörkret så träffas vi på Tårtan i dag onsdag! Fotofika alltså!
Och sedan var fjortonde dag på onsdagar därefter! Start 15.00 som vanligt!
Straight 6744 // Proust-effekten!
Madeleinekakan är ju känd från Marcel Prousts verk “På spaning efter den tid som flytt” I boken beskriver Proust hur smaken av en madeleinekaka doppad i te väcker en ström av minnen från hans barndom! Detta fenomen, där en specifik smak eller doft kan framkalla starka minnen, kallas ofta för “Proust-effekten”.
I dag hittade vi ett viltväxande päronträd med små gråpäron och med en smak som förflyttade mig långt tillbaka till min barndomstid!
/Bengan
Straight 6743 // I helgen va det Konstrunda i Gnesta!
Vi hade tänkt att titta på konsten bara på lördagen men det blev en runda även på söndagen! En av utställarna fanns på Vängsö Flygplats där det även fanns annat intressant att titta på, så det blev Vängsö även på söndagen! Det fanns fik där också! :)
Vad gäller konsten på en konstrunda, så kan det bli intressanta debatter! Och det blev det! För vi lever i en tid då alla skall ha möjlighet att få visa upp sig och sin konst! Annars blir det orättvist!
Nog om detta!
Jag tog såklart en del analoga bilder också, men de bilderna kanske kommer litet senare! ;)
/Bengan
Ps. Analogbildsapparaten som användes på Vängsö!
Straight 6742 // Om Fotografi och utmaningar! :)
Leksaksavdelningen på Åhlens 1964.
Under en intervju med Søren Kragh-Jacobsen, dansk filmregissör, svarade han: “In every musician’s life there comes a time and place where you want to go back to basics, where you want to play unplugged…”
Det här kan nog även gälla fotografer som en gång började med att fotografera analogt, men nu fotograferar digitalt, både yrkesmässigt och privat! Men känner en nyuppväckt nyfikenhet på att pröva på sitt urspungliga fotograferande igen! För i det analoga tillkommer även utmaningar och svårigheter som sällan ingår i digital fotografi! Den digitala fotografin skall inte vara för utmanande, eller för svår, det är själva grundtanken! ;)
Nog om detta, men man gör såklart som man själv vill! :)
/Bengan
Straight 6741 // Visst e det svårt att undvika snabbmaten! För det är ofta väldigt praktiskt! ;)
Snart!
För allt är inte skräp heller vad gäller snabbmaten! Och det underlättar att inte behöva laga maten hela vägen jämt! Så visst äter jag "snabbmat", men försöker ändå att hålla det på ett lagom håll! Vad lagom nu är! För jag tror inte "snabbmat" är nyttig i långa loppet! ;) Inte nyttig för fantasin alltså! Men blandar man med riktig och vällagad mat, som det ofta tar litet tid att göra, och fundera på, så kan man nog unna sig litet färdiglagat då och då speciellt när man har bråttom!
Och oss emellan, visst finns det lockande godsaker bland den här färdigmaten också, inte tu tal om annat! Men jag tror, jag tror alltså, att det gäller ändå att hålla det långsamma tempot kvar, tex. med hjälp av den sk. karaktären och inte äta "snabbmat" varje dag! ;)
/Bengan
Ps. Använder ofta "snabbmat" i bloggen, där är det självklart praktiskt! :)






