Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 6480 // Dokumentärfotografin och AI
"Ja, det är möjligt att även dokumentärfotografer kommer att använda AI i framtiden. Men det är viktigt att komma ihåg att användningen av AI inte nödvändigtvis ändrar bildens dokumentära natur. En dokumentärbild är en bild som avbildar verkligheten och används för att dokumentera en händelse, plats, person eller situation. Även om en bild har redigerats med AI, kan den fortfarande betraktas som en dokumentärbild så länge den representerar verkligheten på ett ärligt och opartiskt sätt.
Om fotografens upplevelse av verkligheten återspeglas i bilden, och bilden är tagen med avsikt att dokumentera en händelse, plats, person eller situation, då kan den betraktas som en dokumentärbild.
Men det är viktigt att komma ihåg att det finns en balans. Även om en bild kan återspegla en fotografens personliga upplevelse, bör den fortfarande sträva efter att presentera en objektiv och ärlig representation av verkligheten.
I slutändan, alltså, är det upp till varje fotograf att avgöra hur mycket redigering som är lämplig för deras bilder, och det är upp till varje betraktare att avgöra om de anser att en bild representerar verkligheten på ett ärligt sätt. Det är en komplex fråga som inte har något enkelt svar, men det är en viktig diskussion att ha när vi navigerar i den nya eran av AI i fotografi."
Svar från AI (Bing Chat GPT-4)
Jovisst är frågan komplex, helt klart! ;)
/Bengan
Straight 6479 // Retro och kameran i kylskåpet!
Vi tog en promenad idag och jag hade kameran på magen i -4 grader! Och det blev inga bilder tagna! Bra va? :) Väl hemkommen så lade jag in kameran i kylskåpet för en långsammare upptining! Jag tror det är cirka + 8 grader i kylskåpet! Efter att bullar blivit framplockade och kaffet upphällt så tar jag ut kameran ur kylskåpet! Den såg bra ut, det va ingen imma på objektivet! Och sätter mig att fundera med hjälp av Bing-AI på begreppet Retro!
.

Retro, det kan bli som en resa tillbaka i tiden med att titta på äldre bilder! Även att fotografera analogt kan känns litet av Retro! En fotografering som låter oss sakta ner lite, repetera tålamod ;) och koncentration och fatta bättre beslut i olika bildsituationer! Och även träna att det inte behövs tas en bild bara för att det går!
Och Bing-AI håller med mig i stort! ;)
Så nog för nu!
/Bengan
Straight 6478 // Den nya analoga fotografin är här! Är den verkligen ny?
Bilden har inte det minsta med innehållet i bloggen att göra! ;)
Men ställde frågan till Bing Chat GPT-4, om den nymornade analoga fotografin! "Har en ny sorts analogt fotograferande uppstått numra? Som är skild från den tidigare analoga fotografin?"
Svar från Chat GTB:
Ja, det är mycket möjligt. Det har faktiskt varit en ökande trend med analog fotografering de sista åren. Här är några anledningar till varför detta kan vara fallet:
* Autenticitet: Analog fotografering anses av många ha en viss äkthet som digital fotografering inte kan uppnå. Detta kan bero på den unika kvaliteten och känslan av analoga bilder.
* Begränsningar: Analog fotografering har vissa begränsningar jämfört med digital fotografering, som antalet bilder som kan tas med en filmrulle. Dessa begränsningar kan faktiskt ses som en fördel, eftersom de tvingar fotografen att vara mer medveten och eftertänksam när de tar bilder.
* Fysikalitet: Processen att ta analoga bilder, från att ladda filmen till att framkalla bilderna, är mycket mer fysisk jämfört med digital fotografering. Detta kan vara tilltalande för de som uppskattar det hantverk som är involverat.
* Motreaktion: Återkomsten av analog fotografering kan ses som en motreaktion mot den digitala eran. I en tid då allt är snabbt och omedelbart, kan det finnas en längtan efter att sakta ner och återgå till det grundläggande.
* Unikhet: Varje analog bild är mera unik, eftersom den inte kan dupliceras lika lätt som en digital.
Ok, om det nu är så här, hur skall jag då göra? Jag som aldrig riktigt lämnat den tidigare analoga fotografin, kan jag hoppa på det här nya analoga tåget?
Måste försöka fundera mer på vad Chat egentligen påstår om det nya analoga, och själv försöka analysera det nya! Och om jag kan vara med! Eller så får jag tuffa på i den gamla analoga ett tag till!
Inga lätta grejer att fundera på! Men det e bra att fundera, även om det blir fel, som Hypatia sa en gång!
Hur som helst, i dag är det Nyårsafton!
Så gott Nytt År! :)
/Bengan
Straight 6477 // Ny dag och kanske några bilder.....
Praktiskt liten kamera, och den hänger fint skyddad under vinterjackan! Och lätt att ta fram se'n också, om nu något intressant dyker upp, så vi får se!
Ha en fin dag ni med!
/Bengan
Straight 6476 // In any case, it reminds a lot of how it was earlier in the years!
I mitt förra blogginlägg, “SAME AS IT NEVER WAS”, länkade jag till en uppsats som väckt mitt intresse! Uppsatsen undersöker bla. kulturen och värderingarna kring den analoga kameran och det analoga fotografiet i dagens digitala fototid! Den ställer bla. frågor som: "Varför finns det fortfarande fotografer som föredrar analog teknik? Vilken roll spelar då analog fotografering i en värld dominerad av digital fotografi?"
När vi fotograferar analogt idag, använder vi oss sannolikt även av en "ny form" av analog fotografering, eller hur man nu skall formulera det hela, men med den här äldre tekniken! Eller med en annorlunda teknik som man kanske säger numera! Men det finns såklart en del beröringspunkter, en är att vi ofta digitaliserar en del av våra analoga bilder! Jag tycker också att det finns något mer i det analoga fotograferandet, något som kanske inte är så uppenbart, snabbt och klart synligt!
Något litet mer subtilt liksom!
Intressant det här!
/Bengan





