The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 4678 / Jag är inte mycket för SLR, men ibland är jag det!
Den här har jag fotat med! Svår att fota med!
Och den här vore också kul att fota med! Mera lättfotat!
Vilka kameror det fanns förr! ;)
/Bengan
Ps. Måste tillägga att det va en stor utmaning att fota Med Contax S! Ni som fotat med en så'n, ni vet! :)
Inlagt 2019-07-23 14:17 |
Läst 2457 ggr. |
Permalink


Det stämmer bra Nils!
/B
Kolla här! Här e det skärpa på en Leica! ;)
https://jerrybei.com/reviews/tag/Kern
Har kvar första Pentaxen från 1961. Nyservad. Nostalgi.
Körde också Nikon F3 ganska länge. Bra kamera. Sålde den till Lasse Swärd på DN som fullt fungerande samlarobjekt.
Då har du inte tittat genom sökaren på Contax S! ;) Contax S hade ingen fresnelskiva under prismat som ljusade upp sökarbilden! Och ingen springbländare! När det var solsken, så ställde man skärpan på full öppning, och sedan bländade man ned till det som skulle passa! Det betydde att man måste se på bländarinställningen utanpå optiken! Å inget klick fanns! Och då man tittade in i sökaren, efter nedbländningen, så va det becksvart! I kvällsljus eller inomhus va det litet lättare om man kunde fota på full öppning hela tiden! ;)
Sedan kom fresnelskiva, återgående spegel, springblädare och då blev det en stor finess med SLR! :) /B
Jag har inte ens hållit i en Contax!
Min gamla Pentax med originalobjektivet på plats är lite mittemellan äldre och nyare . Man matar fram filmen och spänner slutaren med höger tumme och bländar samtidigt upp objektivet med vänster tumme på ett reglage. Då man tar bilden så "klonk" bländar det ner till valt läge. Spegeln går tillbaka, men det kan bli mörkt i sökaren.
Sen kom objektiv med springbländare! Kan det bli bättre? Goodbye GAS!
Nu säger jag bara kamera. Och problemet försvinner ju då det snart inte finns några sådana spegelförsedda kvar. Ja annat än sådana som vi nostalgi-nördar använder då.