The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 1889 / En blogg under tiden filmen är i sköljen!
Har nyss framkallat en film. Jag hade en rulle Tri-X liggande i kylskåpet med 15 bilder tagna, och satte in rullen i en M Leica för några objektivtester. Laddning av dosa, framkallning av filmen samt fix tar en knapp halvtimme, och nu skall filmen sköljas, då får jag en kvart över, så då passade jag på att skriva en blogg med några bilder från framkallningen.
Ladda dosan
Film och framkallning i dosan
Å nästa gång så blir bilden såhär!
Även om jag har de bästa av läsarkretsar, så kan vissa läsare vara aningan ofokuserade på blogginnehållet till och från, men det är ju mitt eget fel, men nu vet jag hur bilderna skall se ut framöver! ;)
Stylade liksom! :)
Hålla koll på tiden
Och så här såg det ut för en stund sedan, och nu är sköljningen klar! :)
Och det va några testbilder med den här optiken jag ville se!
Nu skall jag hälla i litet Yes i dosan och se'n ned med filmen i tvättstugan!
Total arbetstid/handläggning, blir nog en halvtimme för det här. Då ingår framkallning och fix och att sedan sätta dosan under kranen och så hälla i Yes och upp på klädstrecket i tvättstugan med filmen, men se'n e jag ledig igen! För filmen klarar sig själv se'n nere i tvättstugan! :)
God fortsättning!
/Bengan
Ps. Johan undrar varför bild nummer tre är litet beskuren i underkant..suck... ;)
Orsaken är att jag inte hade hunnit plocka av bordet riktigt....
Tyckte det räckte med tomflaskor och disk!
Men lägger ut en bild för att stilla nyfikenheten en liten aning! ;)








Hmmm, en bricka av ELD köpt på Söder, opantant glas från julafton, frun är tydligen ute för det ligger odiskad disk i diskhon, bild 3 är beskuren i underkant - undrar varför, och sen nån luggsliten kamera med öststatsoptik taffligt dold bakom UV-filter från Japan.
Tack för titten och ha det bra :)
Johan
Herr Holmes!
Det är TVÅ bricker av ELD!
Och diskmaskinen, det är jag! :)
Ha det bra du med Johan!
/Bengan
Ps. Jag har snyggat till en bild i bloggen och lagt till en bild sist i bloggen! :)
Jag menade bara att frun inte hade startat diskmaskinen - vad trodde du? :-)
Å min fru startar den här diskmaskien med sin blick! ;)
Men hon e inte hemma just nu! :)
/B
Hela Fotosidan verkar vara full av så'na där Sherlock Holmare! ;)
Dom se'r saker och drar slutsatser hela tiden! ;)
Jag gör det och tycker inte det blir bra annars. Sedan i med lite Yes.
Det är trevligt att framkalla film
Har sett att visa M6 har en off knapp i ratten,
men det verkar inte som om alla har detta.
Stämmer det. Din verkar inte ha det
mvh
Morgan Larm
Jag vet inte Morgan, min kamera e ju minst tjugo år gammal och den slår av sig själv efter c:a tjugo sekunder! :)
Men det borde var nå'n annan läsare som vet hur moderna Leica M6 har det?
/B
Hej och tack för ditt svar. Jag har alltid trott att det inte var någon strömbrytare på en M6, funderar på om det var en M8 el dyl jag såg. Får helt enkelt leta vidare.
mvh
Morgan