Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 3407 / Svårt ljus för porträttfoto!

Ibland e det knepigt med ljuset vid porträttfoto då man inte kan flytta belysningen, utan man får försöka hitta nå't läge mellan gatlyktorna! Bländare 2 och en 1/30-del på ISO 1600! Å allt på fri hand en se'n fredagskväll!;)
Slut för idag!
/Bengan
Straight 3406 / Porträtt igen, och alla porträtt har en historia!

Och vissa porträtt e lätta att ta, speciellt då det är en god vän eller kompis! Som här! :)
Andra porträtt kan det ta tid att ta, eller att få ta! Några av er har säkert hört historien om bilden här nedan, men här kommer den för er andra!
.

Det här är Tom! Tom ingick i den grupp som till och från satt på baksidan av Godsmagasinet i Gnesta! Jag gick förbi där ibland och brukade då växla några ord om väder och vind och om läget! Några hade fina karaktärer i sina ansikten och jag tänkte nog försöka ta en bild vid något tillfälle!
Efter en tid så lärde jag känna några av männen litet mer! Och frågade om jag fick ta en bild? Självklart, sa Tom! Jag tycker det blev en bra bild, och Tom fick såklart en kopia! Och vi fortsatte att pratas vid när vi sågs några år efter att jag tog bilden! Men i somras så gick Tom ur tiden!
/Bengan
Straight 3405 / Mera porträtt, och porträtt är både lätt och svårt!
Ibland kanske man tar ett bild i ett sammanhang, och då kan det vara svårt för betraktaren! Här är en bild tagen på Cajsa Von Zeipel i ateljen!
Kamera va här Fuji X100, och bilden va från början i färg, men färgen e bortagen i PS. Tycker nog att X-E1 fixar både färg och svartvitt bättre än X100, men det e kanske inte så konstigt, det är några år mellan kamerorna!
/Bengan
Ps. Å så kan jag inte släppa Leica M9 riktigt, så jag skall försöka få ta några bilder med en M9 och se hur den klarar jpeg direkt ur kameran! Och även jämföra med X-E1:an!
Straight 3404 / Roffe och jag pallade äpplen nyss! :)
Under vår retreat-runda på morgonen så passerar vi några äppelträd, äppelträd som nog stått på en tomt en gång i tiden. Nu finns det bara de vildvuxna äppelträden kvar!
Jag plockar och Roffe vaktar!
Det är underbara, söta äpplen med tunna skal! Släng er i väggen alla "ekologiska" jätteäppelodlingsplantager!
Just nu i alla fall! ;)
/Bengan
Straight 3403 / Inget är som väntans tider, som på Fuji X200!

Första testen med icke Fujioptik på X-E1. Här va det ett Canonobjektiv, SLR, 28 mm på 2,8! Lade Ronny i kanten av bilden för att se om optiken tappade skärpan där! Kan inte se några större problem!
Och igår va det Tårtan! Och på Tårtan behandlas allt! :) Det va från hundar, hundmat, manuell optik, spännande fotografer, racercyklar retro med campagnolo, och en massa annat, och så klart hur kommer nya Fuji X200 att se ut? Rykten går att X200 kommer till Photokina senare!
Stephan trodde att 18 mm på 2,8 e ett blindspår, utan det blir 23 mm och f2 men med ett ordentligt vässat innehåll i kameran! Många mpix blir det och ännu snabbare autofokus!
Tänk att det e så intressant att sitta och spekulera! Vad e det för fel på grejerna man redan har? Detta ständiga teknikförnyande! Varför inte försöka förnya bilderna i stället! ;)
Nåja, nog om detta, skall strax ut och palla äpplen med Roffe!
Roffe vaktar när jag plockar! :)
/Bengan


