Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 4467 / De e en del att göra just nu! ;)
Gnesta-Planket alltså! Å de blir som en tratt när det närmar sig lördagen, allt skall igenom den smalaste delen de sista dagarna! :) Ringde nyss kommunen, se'n va det Sörmlands Nyheter, å nu skall jag ner på stan för att sätta upp affischer, å se'n stämma av litet med ägarna till väggarna vi använder för att sätta upp bilderna på! Svara litet på mail, sända några mail med bilder, å se'n hålla koll på Fejan, men först en påtår! Å Anders Engman ringde nyss och sa att han kommer tidigt på lördagen!
Paul Hansen (DN) va faktisk Pg till Gnesta-Planket, men jag fick ett mail i veckan från Arlanda, Paul va på väg ut på nytt jobb, å då skulle det bli litet tight!
Men det blir ett Gnesta-Plank nästa år igen! :)
Senare idag åker jag till Södertälje och Trosa för affischuppsättning, men en fika i Södertälje hinner jag nog med!
Det här e en liten anledning till att bloggandet ligger litet nere just nu! :)
/Bengan
Ps. Väntar på egna bilder från Crimson! Sista minuten liksom! :)
Straight 4466 / Porträttfoto med Fujinon 18 mm Aspherical Lens! Jpg! :)

I dag va det foto inomhus, å de va skönt! Ronny har fixat en studio i sitt garage och där va det omkring 18 grader, mot dryga 28 grader utomhus! Så det va inget svårt val att bestämma var vi skulle vara!
Och så har jag fått låna ett Fujiobjektiv, 18 mm på ljusstyrka 1:2! Så nu börjar problemen!
.
Kenta ställer in sin kamera! Motljus, så att säga!
.
Bengt-Åke hade problem, det kan bero på att han hade ett Leica M-objektiv på sin Fuji X-E1! ;)
.
Jag passade på att ta några smygbilder mellan de riktiga fotograferingarna!
.
Här tog jag ett porträtt i alla fall! Ett nära porträtt med 18 mm!
Efter ett antal tagna bilder och att ha tittat på bilderna hemma, så känns den här optiken onödigt skarp, och onödigt jobbigt intressant! Nu kanske det inte e en porträttoptik, utan snarare en optik för snaps eller lättare reportage nära, typ gatufoto!
De va nog inte så bra att jag får pröva den här optiken! ;)
Men man kan inte styra över allt här i världen!
/Bengan
Straight 4465 / Varför e det så dj-a mörkt om natten?
De va så den tyske astronomen och läkaren Heinrich Wilhelm Olbers undrade i början på 1800-talet! Men sannolikt så funderar inte så många på det här numera heller, eller undrar, trots att vi lever på 2000-talet och borde vara litet mer frågande på sådana här konstigheter! :)
Olbers tänkte så här, att om vi tittar ut mot natthimlen så landar blicken förr eller senare på en stjärna, alltså en sol som vår, fast kanske större eller mindre och längre bort. Överallt så finns det ju sådana solar/stjärnor, överallt kommer ljus från dem. Så skyn borde vara helt upplyst!
Men det är den ju inte! :)
Därför e det bra att ha ljusstark optik och att man kan köra på höga ISO på kameran! :)
/Bengan
Straight 4464 / Att fota i jpg! Åtta bra anledningar till det! :)
Som sagt, varför fota i jpg! Åtta bra anledningar till det! :)
"..shooting JPEG is somewhat similar to shooting film. I like how when you shoot JPEGs your images have a consistent “look”, and you are more dependent on good compositions and emotion in images, rather than trying to post process the crap out of your photos to make them look “interesting”.
(Eric Kim)
Nu kanske det här blir en aning upphetsande läsning i sommarvärmen, istället för lugna och fina bilder på tex soluppgångar och solnedgångar! Å andra sidan, litet upphetsning kan ibland hjälpa till att skapa tips på utvägar eller flyktvägar från nå't eller till nå't! :)
/Bengan
Straight 4463 / "On the Street" med Bill Cunningham
Det är en intressant artikel om "gatufotografen" Bill Cunningham i dagens DN (Kultur) Och på den andra sidan av uppslaget ett porträtt av Charles Baudelaire taget 1860! Fint porträtt!
Och i dag åker jag med några seniorer till Arsenalen i Strängnäs!
Kul och intressant!
/Bengan








