Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 3142 / Next Lomography Jupiter 9+
Nåja, nu skall vi ta det litet lugnt! Tycker nog att Russar och Jupiter 3 va ett bra val! I alla fall att börja med! Drömmen vore nog om man hittade ett tidigare levererat normobjektiv! Kanske någonstans i Ryssland! Tex då ett Zeiss Biotar 1:2/4 cm! Och att Zenit sedan gör en replika av det objektivet i Leicagänga! :)
.
Men tills dess får vi nöja oss med vad som bjuds, eller hitta på egna lösningar, som den här! En Sonnar 1:2/12,75 mm till Fuji X-E1! ;)
/Bengan
Straight 3141 / Fotografins problem, e det att man härmar måleriet?
Men de e kanske inte så konstigt, vi som fotograferar har väl då och då en tanke om att även vara fotokonstnärer, även om det blir i smått! Och i dag är det nog ännu lättare med alla de "konstnärshjälpmedel" som det finns i de flestas datorer!
Och om det nu e så här, kan det vara begränsande för fotografin? Jag menar, att många bra fotografer kanske fastnar i ett slags "kameramåleri", i stället för att hitta fram till en intressant och kanske även en personlig och nydanande fotografi?
Och när vi bedömer fotografiska bilder, så kanske vi fortfarande bedömer fotografin som vi gjort med tavlor/måleriet? Som man bedömde bilder på 1800-talet? Komposition, gyllene snittet, balans i bilden osv, osv?
.
Jag gillar svartvitt, även om verkligheten inte e svartvit! Kanske de det just därför! ;)
.
För övrigt så fortsätter jag med Russar 20 mm på min X-E1, trots att det nog inte blir till 100% skarpt! Hittade en 28 mm sökare som funkar bra med brännvidden 20 mm!
Och ute snöar det, och Roffe (vår hund) sover fortfarande!
Då får jag tid för att blogga! :)
/Bengan
Straight 3140 / Den mätta dagen...
Den mätta dagen är inte störst, så känns det ofta för mig i alla fall! Kom att tänka på det när jag nyss läste i Vi i Villor, eller vad tidningen nu heter, där man ständigt kan göra det mysigare för sig i villan! Golvvärme, extra braskamin, uppvärmt uterum, bubbelpool och bygga om köket igen och se'n får man det mycket, mycket myspysigt hemma!
För några år sedan så gick vi på skidor i motvind och snöfall fram till Rybäckskojan! (Ligger bortom Idre!) När vi kom fram till den lilla stugan fick vi skotta så vi kom in, och inne i stugan va det kallt, och det hade yrt in snö, så vi fick sopa ut snö och sedan bära in ved och tända i den lilla spisen som stod mitt på golvet! Vi tog sedan fram sittunderlag och matsäck och sätter oss till bords, först med jackor på, men efter ett tag när värmen från spisen kommer så åker jackorna av och vi kan även hänga upp fuktiga kläder på det snöre som finns i taket! Ute hör vi hur vinden bullrar, ser det täta snöfallet, men inne i stugan är det nu varmt och mycket skönt! Vi sitter och äter och småpratar, och värmen gör att en skön trötthet kommer smygande i kroppen!
Jag tycker nog det här myset slår myspyset i vilken villa som helst! ;)
Men just nu får jag nöja mig med vedspisen vi har i köket! Å den värmer också gott! Men den sköter sig inte själv, som många moderna värmekällor gör. utan ved måste läggas in med jämna mellanrum! Och jag blir litet skönt trött även av värmen från vedspisen, och skall ta nu ta en påtår!
Ha det bra ni med!
/Bengan
Straight 3139 / New Russar+
Vi kollade skridskoisen vid Tullgarn i dag, den verkade vara bra! (Russar 20 mm, 1/4000-del, ISO 1000, bländare 8 och avståndet ställt på 2 meter)
.
Jag har ju fotat med min "gamla" Russar ett tag och det funkar bra tycker jag! Kul och bra! Hyffsat skärpedjup, från 1 meter till oändligt på ländare 5,6! (På bländare 11 så e skärpedjupet från 0,5 meter till oändligt) Å min Russar verkar även vara MC!
Men nu finns det ju en ny Russar + från Lomography! Å vad + står för vet jag inte! Hittar ingen info om det e något optiskt eller om det bara e det utvändiga! Kul e det i alla fall!
Här e några tips för hur använda Russar enligt Lomography!
http://microsites.lomography.com/russar-lens/shooting-tips/
Historien bakom Russar enligt samma källa!
http://microsites.lomography.com/russar-lens/history/
.
Men Russaren e nog mest en närbildsoptik för mig, fast det gäller att kolla så det e Ok för mycket nära närstående att bli fotade! För mycket nära närstående vågar säga ifrån! Om det blir för mycket! Och här har jag missat skärpan litet, men skärpa e inte det viktigaste, utan de e bildkänslan!
Men det e ofta enklare att fota folk man inte känner! ;)
/Bengan
Straight 3138 / Russar 5,6/20 mm funkar bra på Fuji X-E1
Vi va i sta'n igår och tittade på konst, fikade och åt! Tog några snaps med Russaren! Avståndet ställer man på ett ungefär, men det e inga problem då skärpjupet är stort! Och skärpan, den räcker! Det här e en kul och spännande optik!
.
.
.
Selfie! :)
/Bengan













