Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 1772 / Ok, då va OS x 2 slut, och Photokina e väl slut, så vad har man nu att se fram emot?
För att fördriva tiden med alltså! Men Ok, det kommer säker nå'n ny serie på TV, eller så kommer det säkert någon skandal som pressen letar upp åt oss, eller så förlorar Sverige nå'n väldigt viktig match, i idrott eller musik, så jag tror nog det hela ordnar upp sig! ;)
Annars rätt lugnt i Gnesta, va nyss inne på lasarettet i Nyköping och läste av min hjärtmonitor och hade väl några onödiga funderingar med överläkaren som vanligt. Jag hade ju läst på tillverkarens hemsida att den här grejen kunde jag själv läsa av hemma och sända avläsningen via internet in till Nyköping, så jag pratade litet om det här under undersökningen!
Ursäkta, det va en dum fundering förstod jag snart!
Likande tendenser upplevde jag när jag jobbade, jag sysslade en tid med effektiviseringar på företaget. En gång så ifrågasatte jag en lista som prickades av varje morgon. Jag hade tidigare åkt på att pricka listan! :) Och jag upptäckte efter ett tag, efter att ha kollat med IT-avdelningen några ggr, kundserviceavdelningar osv, att det här tvåtimmars jobbet varje dag för en person, det va helt onödigt!
Men det här blev väl så där lagom populärt... vi kunde ju bli arbetslösa tex! Nu va nog min tanke att vi skulle använda vår kompetens på litet mer kvalificerade arbetsuppgifter, än att sitta och pricka av en onödig lista varje dag...
Tror det här tänket finns överallt! Man rör om i nå't som människor e vana med, och skapar oreda! Och trots att vissa jobb kanske e onödiga, så är det ofta en trygghet att att fortsätta med dom, även om det är onödigt! ;)
Och det här kan gälla allt! Vanans makt styr liksom! Religion, matvanor osv! "Så här har vi alltid gjort! Så här har vi alltid ätit!" ;)
Nu skall jag inte säga att jag har nå'n större intelligens, utan jag e nog mest lat, det är därfär jag söker genvägar! Jag vill inte jobba i onödan, så skulle man kanske kunna säga!
De e väl som när jag framkallar, jag har fått mängder av goda råd hur jag skall göra, men nu e jag litet lat som sagt, och då mitt "lata" sätt att framkalla film har funkat sedan 1962 så chansar jag att det funkar några år till! Även om jag med det inte hänger med i de senaste framkallningsnyheterna som kommit! ;)
Och så planerar jag för en Gotlandsresa och en fjällresa! Ganska sen't för båda resorna kanske nå'n tycker! Man tycker olika liksom! ;)
/Bengan
Ps. Och på min fråga i förra bloggen om nå'n har tips på lovande unga OCH okända Svenska fotografer, så kom det bara några svar! Så jag fortsätter att fråga, e det ingen som har sett nå'n "uppkomling" som fotar spännande nutida fotografi!? Även om det är en kompis! Litet gatufotodokumentärt! Eller åt det hållet i alla fall! Även om det bara är fotat med en digital tvålkoppskameran eller en Iphone! Bara det är nära fotat på flera sätt! :)
Straight 1771 / Var är fotograferna?

Nu låter det här som en gammal chips-reklam, men det kanske är nå't ditåt!? Alla har vi en speciell bildsmak, gillar en viss typ av bilder och man har fotografiska idoler. Jag gillar litet "socialrealistiskt" foto, eller hur man skall säga, utan att ge det en politisk klang. Alltså nutida berättande fotografi, gärna förankrad i vardagen. Och personlig, men gärna med litet humor till och från.
Men inte den här inåtvända personliga fotografin som man ibland kan se idag, där man fokuserar på sig själv och sitt.
Utan mera typ Tore Johnson, Berndt Klyvare, Stig T. Karlsson, Gunnar Smoliansky, Ralph Nykvist, Jean Hermansson, Jens S Jensens om jag får ta några svenska fotografer.
Så min fråga till er som kollar runt litet på nätet, har ni hittat några unga svenska fotografer som påminner om de här i sin berättarkonst?
Och varför jag frågar det är att jag har svårt att hitta några, men det kan nog mera bero på att det är så mycket att leta igenom...
Så den som har nå't tips, ge gärna namnet på fotografen och en länk till bilder!
Fotosidan har jag hyffsat koll på, men om ni hittar nå'n utanför FS alltså!
/Bengan

Straight 1770 / Night Hawks returns
Now finally lost the continual light of day and the beautiful darkness returns and provides opportunities for Night Hawks begin to rediscover the real world again!
B)
Straight 1769 / En del fotonördar e tvungna att styrketräna först innan Photokina och Leica!
Men nu e det dags för e påtår och litet koll på vad som händer på Photokina via Fotosidan. Jag har nyss lyft 16 kilo gånger 52 x 2 under en timme, och tycker jag e värd en påtår! 16 kilo e vikten på en pelletssäck som jag måste lyfta in i bilen och se'n ut ur bilen och in i garaget! :)
52 säckar blir väl 800 kg c:a? 2 ggr 800 kg! :)
Roffe sitter på trappan och kollar antalet säckar!
Ok, nog om det, nu e det fika och Photokina alltså. Läste litet snabbt i morse om nya M Leican som man kunde ha R-optik på! Vadå nyhet!?
Jag bloggande om den här möjligheten för nå't eller några år sedan, men då va kommentarerna, "Det går inte!" De va samma när jag bloggade om en optisk sökare på en kompakt, "Det går inte!" och så kom X100! :)
Närbild på Roffe!
Jag tror det finns mer "att det går inte", än motsatsen "att det går" i många tänk i tillvaron numera!? Och vad gäller kameror så försvarar man ofta sitt kameramärke, "Tror du inte dom har tänkt på att det inte går redan va!?"
Nåja, skall bli intressant att kolla vad som händer i alla fall, men redan nu så tycker jag alla fabrikanter producerar väldigt många nya modeller!? Vad är det för fel på dom kamerorna som dom gjorde för ett halvår sedan? E dom helt värdelösa att fota med redan nu?
Men hoppas såklart att det finns fotografer till alla nya modeller! Och tänk vad mycket bilder vi kommer att få framöver! :)
Ok, nog om detta, nu e det fika och koll på Photokina via FS-skribenten Froderberg!
/Bengan
Ps. Grannen och jag planerar en höstvandring i fjällen i år igen. Det är aningen chansartat så här sent på hösten, å här såg det ut förra året, "Vi hade i alla fall tur med vädret!"
Vi bestämmer oss nå'n dag innan om vi åker när vi har koll på vädret!
Straight 1768 / Internet kanske begränsar fantasin ibland, och det kanske inte e så dumt!?
Å de e kanske fler som känner så här, vad vet jag, men jag kan ju bara tala för mej själv, men jag har en begränsningskänsla i ryggen när jag skriver på webben, och speciellt när jag skriver i bloggar. Men det här har jag nog haft med mig under många år, även före internet alltså.
En händelse i sammanhanget som jag speciellt kommer ihåg det va när jag jobbade som skidlärare och hade nyss gått ut Bosön och stod där framför en skidgrupp i strålande sol i Jämtland! :) Och man visste ju såklart hur man skulle ställa upp gruppen! Dom skulle stå i medvind, inte ha solen i ansiktet, och jag fick inte ha solglasögon på mig, och jag skulle ha lärt mig deras förnamn efter första presentationen! Man stod som på en teaterscen liksom! ;)
Och jag började att tala om vikten av uppvärmning och började berätta varför det va viktigt, närmade mig muskelnivå, då jag plötsligt sansade mig litet, utan att nå'n märkte nå't hoppas jag.....
Om jag säger så här, här stod ett antal människor i 30-60 års åldern framför mig, och jag visste inget om dom och vad dom sysslade med! Ni fattar faran va!
En av de här trevliga och leende människorna kunde varit forskare i nå't ämne, och kanske visste mer om uppvärmning på muskelnivå än vad jag någonsin kommer att få veta! Så jag fortsatte bara att tala om det som jag hade kunskap om! :)
Det är samma med internet!
När jag skriver om Thomas-evangeliet, eller om cykel, eller om Leica, eller om varför hjärnan flyttar tillbaka en upplevelse 0,4 sekunder i bland, eller om nå'n spännande udda optik, så vet jag att bland mina läsare finns dom som har mer kunskap i det här än vad jag har! Det kanske kan vara begränsande för fantasin ;) men jag har lärt mig att leva med det här, och har faktiskt hittat en del smarta förbifarter ! :)
Och nu om något helt annat!
Sa i gårdagens blogg att jag ev skulle visa nå't nyframkallat i Tri-X, här är några av dom bilderna!
Porträtt Olympus 2/35 mm

Christer Strömholm på Fotografiska
Motljus Olympus 2/35 mm.
Trodde det skulle bli regn hela dagen i dag, men nu skiner solen i Gnesta, så Roffe och jag skall ut på gärdena om några minuter! Det gäller att passa på! :)
/Bengan









