Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 1688 / Gnesta-kameraloppis med några M Leicor inblandade och en crepperia! Livet på landet alltså! ;)
Mätte i dag igen längden på "kameraloppisbänken" nere vid gamla Godsmagasinet! (Vi kommer ju att ha en kvalitetskameraloppis i samband med Gnesta-Planket lördagen den 28:e juli) Och jag tror att loppisbänken kommer att funka mycket bra, för kajen på framsidan av magasinet är i lagom bordshöjd och har stort tak! Skall ned i morgon och se så att en eller flera M Leicor verkligen ligger stadigt på kajen! Skall väl ta med några objektiv också, för att se så dom inte rullar av... :)
Det här kan bli litet familjepraktiskt också! Gnesta för hela familjen! Killar kan kolla på kameraprylarna, tjejer kan kolla inne i godsmagasinet och barnen har en nyöppnad glasskiosk att hålla koll på! ;) Å ni anar inte vad prylar det finns inne i gamla Godsmagasinet! Möbler, porslin, böcker, mattor, husgeråd, klockor, allt möjligt fint och spännande som man inte behöver! :)
Och sedan går familjen tillsammans och tittar på bilderna på Gnesta-Planket!
Ett förslag alltså! :)
Och idag cyklade vi till en crepperia! Det finns en hel del innovatörer runt och i Gnesta!
Nå'n kanske känner igen mannen som serverar och lagar den här mycket goda creppen!?
Här är han på en annan bild!
Livet på landet är trevligt, kul och framför allt gott! ;)
/Bengan
Ps.
Snart är jag helt klar med namnen på vilka inbjudna fotografer som ställer ut på Gnesta-Planket i år! Info om det kommer!
Straight 1687 / Personliga vardagsbestyr, å e det kul att läsa om i en blogg?
Kaffebaren i Gnesta
Så ni som tänkt er en spännande läsning, ni bör absolut sluta läsa här, och snabbt försöka hitta en intressantare blogg! Mao, jag har varnat er för att läsa vidare!
Ok, ni som inte vågat slutat läsa, här kommer en berättelse om fredagsbestyren i Gnesta!

Har idag hämtade jag ut affischen för Gnesta-Planket hos tryckeriet. Den blev bra! Affischen kommer att sitta på några strategiska platser dagarna innan utställningen. Man kan inte sätta upp så'n här information för tidigt, dels så försvinner informationen, dels så glömmer människor lätt bort saker om det hänger för tidigt!
Skall även sätta affischen på några "trottoarsnubblare" samma dag som utställningen! :) För många har trots "all information" inte fattat att det är en fotoutställning i centrala Gnesta lördagen den 28:e juli! ;) Så då är det bra att dom "snubblar" på nå't intressant när dom är inne och lördagshandlar!
Gnesta kommun fördubblar sitt invånarantal nu under sommaren! Och redan nu i dag fredag alltså, så känns det som att kliva ut på Sveavägen i Stockholm när man går nere i Gnesta Centrum! :)
Å så har vi fått palmer på huvudgatan! Som i Trelleborg!
Har även suttit och mailat till några deltagare på Gnesta-Planket! Alla har inte lämnat besked än, men det blir c:a 25 inbjudna fotografer.
Se'n har det tillkommit en glasskiosk till Gnesta torg! C:a 100 meter från Gnesta-Planket! Det är bra!
Jag skall provsmaka glassen och kolla en del andra viktiga tillbehör för fotoutställningen! (Viktiga tillbehör = kafeér, matställen, glasskiosker som sagt, osv, osv!)
Ok, inget annat som hänt i dag?
Jovisst ja, har lämnat in gräsklipparen på service!
Och så är det en trädgårdsfest i kväll i villaområdet där vi bor!
Det skall bli trevligt!
Slut för idag!
Tack för idag!
/Bengan
Väntsalen vid stationen innan Pressbyrån flyttade in.
Straight 1586 / Världen är fortfarande full av gåtor! Även vad gäller Nikon-objektiv!
Men nu verkar man i alla fall ha konstaterat att Higgs Boson finns, och säkert finns det någon som undrar vad det skall vara bra för? Jag menar att veta att den finns? Och förstå varför föremål har massa? Det här är väl det som är typiskt för mänskligheten, en ständig nyfikenhet! Så nu vet vi, med nästan 99,999% säkerhet i alla fall, att Higgs Boson nästan säkert finns! (Jag har inte med alla decimaler) Och nu verkar den sk standardmodellen stämma bättre.
Om man inte tar med gravitationen förstås, och se'n varför kvantmekaniken behöver en matematik, och den allmänna relativitetsteorin behöver en annan matematik, och om man tex tänker sig att de små grejerna, typ elektroner osv inte e punktformiga, utan är strängar som en del vill tänka sig, då kan vi få ett antal extra dimensioner också! ;) :)
Visst är vår värld intressant!!
Ok, vad gäller annan nyfikenhet på det personliga och lokala planet, så har jag sett en kartong som stått längst inne i ett skåp. Jag har länge undrat vad den innehåller, så jag tog fram den och öppnade den!
Där låg två objektiv! Gamla grejer! Nikon-grejer!
Och på ett av objektiven finns bokstaven `C` graverad! Aha, gjort für Contax! :)
Kollade hur det satt på en Kiev (Kiev e nästan samma sak som Contax II) och satte se'n på en Leitz 13,5 cm sökare. De blev en Japan, en Ryss och en Tysk i fint samarbete!
Så nu vet jag i alla fall vad den kartongen innehåller!
Apropå mänsklig nyfikenhet! ;)
Ha fortsättningsvis en fin torsdagskväll!
/Bengan
Ps. Tycker för övrigt EU har fel inställning vad gäller att lösa krisen i Grekland, Spanien och i fler länder! Jag tror inte på att minska köpkraften i en konsumtionsekonomi, det kommer att drabba oss också i förlängningen! Oss knegare alltså!
Men bankerna kommer att klara sig, det behöver ni i alla fall inte gå och oroa er för! ;)
Straight 1585 / Sommartid är filmtid! Tex att fota med en ev Sonnar på en Leica från 1932!
Talade med Affe Johansson i dag, och Affe berättade att sommartid är filmtid! :) Ok tänkte jag, säger Affe så, så är det så! Och så sa han att det lättare att köra med film när det är ordentligt ljust, som nu på sommaren! Och så är det en speciell känsla att fota med film! Och så måste man vara litet mer koncentrerad liksom, de e inte bara och trycka och kolla om det blev nå't, och trycka igen och kolla osv! ;)
Har en rysk Zorki-optik 1:2/5 cm från 1950 som är gjord för Kiev. Optiken som har en avikande färg på antireflexbehandlingen och några små glasblåsor i optiken som brukar antyda nå't avikande och spännande vad gäller tidiga Kiev-objektiv! :) Så mao, det kan mycket väl vara en Zeiss Sonnar i rysk fattning! :) Eller i alla fall e det delar av en Sonnar i den här ryska fattningen. Intressant och spännande e det i alla fall!
Så den här optiken har jag satt på min 1932-Leica, på semesterkameran alltså, och tagit några bilder!
Men på kvällen, när man kanske behöver litet avståndshjälp vid full öppning tex, då är nog en Leica M2 att föredra!
Så jag har film i båda de här kamerorna för säkerhets skull! :)
/Bengan
Straight 1584 / Hur gör man för att få flera tusen besökare på bloggen? Här är ett tips!
Det här väl en fundering som många bloggare har, hur få många "läsningar" av bloggen? Fast jag vill direkt berätta, många inklick, behöver inte alltid betyda många läsningar! Det kan i och för sig betyda att nå'n gått in i bloggen, men efter några lästa rader insett att det här va inte intressant och se'n gått ur bloggen!
Men här e ett tips för att få många inklick i alla fall!
Bakgrunden är att Gnesta Kommun har tagit sig den mycket trevliga friheten att skriva om Gnesta-Planket 2012, och lagt länkar till några bloggar här på Fotosidan som handlar om utställningen 2011.
Kolla Bernt Carlzons blogg, och räkna inklicken!
Nu vill jag nog påstå att vissa bloggar kanske är tillräckligt intressanta och vällästa innan Gnesta Kommun länkat, men tack i alla fall kommunen! :)
/Bengan
Som jag sagt tidigare, den här kameran funkar bra!














