The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 4428 / Art Deco Leica
Art déco är en eklektisk stil som kombinerar traditionella hantverksmotiv med maskinålderns bildspråk och material. Den kännetecknas ofta av djärva geometriska former och påkostad ornamentik.Här är en mycket dekorativ Leica i Art Deco-stil, en stil som starkt kommer tillbaka under 2019!
Annars inte så mycket nytt i Universum!
/Bengan
Ps. Sista Tårtan för 2018 nu på onsdag!
Inlagt 2018-12-07 08:50 |
Läst 1796 ggr. |
Permalink


Det är en udda kamera du har. En blandning av gammalt och nytt hantverk. Den är estetiskt tilltalande. Den kan väl ta kort?
Klapp
Bob
Tyvärr så fungerar den här kameran mycket bra fortfarande.... ;)
Roffe sover,
men berättar när han vaknar! :)
/B
Men, jag envisas med att tycka att det där handgreppet är FULT på en Leica!
;-)
Jag köpte den här kameran av en hen som minsann kunde ladda en så'n här kamera! Efter några timmar ficka jag köpa kameran billig! Och det va bara å plocka ut en del lösa filmbitar ur kameran, å se'n va kameran som ny igen!
Envishet bra! Å smaken e olika! De e också bra! Vi har tillräckligt med mellanmjölk! ;)
B)
Vi är i lagomlandet Thomas! ;)
B)
En fantastisk kamera, som i sin påklädda skepnad tål att presenteras, hur många gånger, som helst/NE
En kommentar med kunskap, snille och smak!
Tack för den kommentaren Nils-Erik! :)
Mvh Bengan
Uppskattat att du anammar mitt omdöme om denna åtrovärda kamera/NE