The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!

Straight 7307 // Boktips om Universum och om kunskap! :)

Svarta skor!

.


Boktips i en fotoblogg? Varför inte? Och då några svenska författare som jag gillar! Och som jag även tycker borde vara med i vår Svenska Kulturkanon! Tex Peter Nilson!
Här är Peters CV! https://sv.wikipedia.org/wiki/Peter_Nilson
En av de böcker som är både tankelyftande och mycket speciell, det är hans bok "Arken" Påminner en del om Aniara! https://sv.wikipedia.org/wiki/Arken_(roman)

"Arken: berättelsen om en färd till tidens ände - blev Peter Nilsons skönlitterära genombrott. Här dras läsaren med i ett mytologiskt science fiction-äventyr, från tidernas begynnelse, genom syndaflod och undergång, död och återuppståndelse, saga och verklighet, och sedan hela vägen in i rymdåldern och konstruktionen av en Aniara-inspirerade Ark som skall ta med sig mänskligheten ut i universum. Här ställs den poetiska frågan om vad som är begynnelse och vad som är slut på sin spets och som läsare lämnas man, likt mänskligheten, i tomrum av existentiell andlöshet."
Fler böcker! https://peternilsonsallskapet.se/index.php?style=&s=bibliografi.html

.

En annan av mina svenska favoritförfattare är Sven-Eric Liedman! "Ett oändligt äventyr" tycker jag är en bra bok att starta med! 
Ur boken: "Det sägs som en självklarhet att vi idag lever i ett kunskapssamhälle. Men vad är egentligen kunskap, närmare besett? I sin nya bok närmar sig Sven-Eric Liedman frågan på flera olika vis. Han visar hur världen tar form för det lilla barnet och understryker språkets avgörande roll i allt kunskapssökande. Han hävdar att alla de mångskiftande mänskliga kunskaperna i grunden är praktiska, t o m den mest abstrakta matematik. Han visar på skillnaden mellan den artificiella intelligens som datorn besitter och den mänskliga intelligensen, och gör en grundläggande distinktion mellan information och kunskap."
https://sv.wikipedia.org/wiki/Sven-Eric_Liedman

Alltså, boktips i en fotoblogg, tänk så det kan bli! :) Men Obs, inget om AI idag!
Det har ni så det räcker och blir över i era moderna kameror och bildprogram! ;) ;)

Annars inga större nyheter från centralorten, fotograferandet via Sonnar C 1,5 ZM fortsätter!  
Spännande fotohistoria i en moderniserad form!  :)

/Bengan

Inlagt 2026-01-12 14:34 | Läst 156 ggr. | Permalink


(visas ej)

Hur mycket är tre plus två?
Skriv svaret med bokstäver