The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 3909 / Night Hawks med fina färger och Acros i Fuji X100!
Det va helt klart mycket svårare förr i världen att ta nattbilder! Nu er'e bara å sikta å trycka! Kameran fixar det mesta! Alla kan bli fotografer!
.
Å det e superlätt att ta en massa onödiga bilder också! Kolla här! Å vilka fina färger även på kvällen! Här har jag Roffe i koppel i ena handen och kameran i den andra!
.
Och har hittat några skärpetrix på min Fuji X100! Jag missade skärpan ibland tidigare, men har nu hittat en grej i kameran som underlättar autofokusen, och nu funkar det mycket bättre! Här på bilden ligger ansikte nästan skymt, och då kan autofokusen missa! De e klart att man kan gå över till manuellt, men autofokusen går fortare, om den funkar bra!
.
Ronny o jag fikade på Gustafsvik i dag och klurade litet på svartvita inställningar på Fuji X100 och X-E1! (Förstora så ser ni Acrossen bättre) Så nu har jag en intressant inställning på min X100! Ganska ACROS-lik tycker i alla fall jag! Skall fota med den inställningen ett tag framöver! Men skall inte lägga på nå't korn i bilderna! Korn har jag fått nog av från den anaoga tiden! Tycker det e konstigt att lägga på korn, eller i klartext, försämra en fin och skarp digitalbild med korn! ;)
Men det e väl lite av ett Retrotänk i det mesta av i dag! Man längtar tillbaka till nå't man inte riktigt kan formulera, eller kanske inte varit med om heller! Å en del digitala kameratillverkare gör kameror som ser ut som analoga mätsökarkameror från 1950-talet! Suck... ;)
Slut för nu!
/Bengan





Då e vi inne på samma linje vad gäller korn Nils!
/B
Till sist en intressant reflektion: "Wouldn't this be the enough reason to buy the new camera?"
Intressant!//GöranR
Ännu så länge känner jag inte något påträngande behov av en kamera med Across! Men visst har jag sett mycket fina bilder med Acros! Inte tu tal om det, men jag kör min X100 ett tag till, för jag tycker den räcker för mig, å så e det litet spännande att pilla litet i kamrainställningarna för å se hur långt det räcker! Utan korn! ;)
/B
Måste du störa konversationen å blanda in äkta vara! ;) :)
/B
Bara peka på alternativet. Originalet. =)
Mycket handlar om mera mpix och en kraftfullare dator i kameran. Svårt att härma i tidigare kameror.
/B
Ok, den recensionen skall bli intressant, även om jag kommer att ana en liten partiskhet! ;)
Håller med om färg, det e svårt! Hade min första bild i tidningen Fart 1956, men i svartvit för säkerhets skull! ;)
/B
Ps. X-E3 kan man byta objektiv på! :)
http://www.fujifilm.com/products/digital_cameras/accessories/lens/mount/fujifilm_m_mount_adapter/compatibility_chart/index.html
"I den kameran kan man välja tre filmsimuleringar parallellt, om man kör jpg."
Det kan man med X100F också. 😊
Tycker det e för många valmöjligheter! ;) :)
/B