Straight Photography!

The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!

Straight 5308 / Mera om ryska grejer! Och några har nog läst om den här optiken förut! :)

Ryska fotogrejer har ofta dåligt rykte! Men det finns olika ryska fotogrejer, likaväl som det finns olika Kievkameror! :)  Här är en sådan olik grej! Visst ser den litet yxig ut om man tittar på märkningen på frontringen av optiken, 1948! Det ser ju handskrivet ut! Men det är då man skall börja bry sig! En annan viktig sak är Jena-fyran! Det finns ett hemligt språk även här! ;)

Hur som helst, för att gå rakt på sak, så innehållet i det här objektivet är en Zeiss Sonnar 1,5 / 5 cm! Ni vet, optikens Heliga Graal! ;) Å hur vet man nu det då!
Där e det aningen litet hemligt liksom.... :)

Men kortfattat, efter att ha tittat på de rätta ställena på optiken, och så vidare med en liten envägskonferens med Hartmut Thiele, så ser jag att optiken kom från Jenafabriken 04.12.1945! Sedan plockade ryssarna med sig optiken till Sovjet och satte optiken i en rysk fattning! Kanske 1948!

/Bengan

Postat 2021-02-22 10:58 | Läst 3007 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Straight 5305 / The Graal of Kiev? :)

Jag blev ju "inlurad" i ett kamerasamlarämne för att antal år sedan! Mycket, mycket intressant måste jag säga så här med facit i hand! Ett ämne som senare blev Contax Kiev Club! Men i början fattade jag nästan ingenting, men efter några år tillsammans med de andra medlemmarna i klubben, så förstod även jag att den här kameran kunde vara litet intressant! Trots utseendet! Och den fungerar! Jag har provat att ta en rulle för några år sedan! Nu e jag litet mer försiktig med kameran när jag fattar vad det hela handlar om! ;)

Min fru tycker jag skall göra mig av med en del gammalt skräp i kameraväg, som tex den här kameran! Och behålla tex en M Leica, den tycker hon e snygg! Jag skall fundera på det, sa jag!

Tack för idag!
Slut för idag!

/Bengan

Postat 2021-02-21 15:04 | Läst 1552 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Straight 5306 / "på Fotosidan, denna tröttsamma Gubbsida... " ;)

Läste en av Micke Bergs bloggar idag! Dom e ofta intressanta! Även om jag inte håller med honom om allt! Och det e väl bra, annars blir det bara ett slags monotänk! Och hur utvecklande blir det på en skala! Här e bloggen!
https://mickebergphoto3.blogspot.com/2021/01/det-dokumentara-livet.html

Annars inte så mycket av fotovärde i dag, men det finns andra värden i livet! Och som vanligt en rask promenad för att hålla sig i bra form om det blir ett besök på IVA! ;) Och så hem för påtår och se'n skruva upp en gardinstång! Det gick fortare förr att skruva upp sådana här grejer av någon anledning! Kan vara att  jag spred ut de verktyg jag skulle använda på färre ställen då!

Och så tog jag några analoga bilder under utetiden! Men nya tumgreppet och nya handgreppet på M4:an! Tumgreppet stör inte filmframmatningen! Och jag blir bättre och bättre på bedöma ljuset! Sunny 16 alltså!

/Bengan

Postat 2021-02-20 20:36 | Läst 1570 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

Straight 5305 / Kanske inte ett så skarpt objektiv, men spännande! Och skärpan räcker såklart!

Det här är ett speciellt Zeissobjektiv, från den återstartade objektivtillverkningen hos Zeiss i Jena efter andra Världskrigets slut! Och av förklarliga skäl så kunde inte Zeiss i början efter återstarten leverera objektiv av samma optiska kvalitet som innan kriget! Men det finns andra värden i ett objektiv än bara skärpa! ;)

För övrigt så fungerar handgreppet, som Hans Meijner gjort, alldeles utmärkt på min M Leica!

Nog för nu!

/Bengan

Postat 2021-02-20 10:05 | Läst 1559 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Straight 5304 / Ett bra grepp på kameran är bra att ha! Även på en M Leica! :)

Förr i tiden så virade man remmen om handleden när man bar sin M Leica med en hand! Numera bär man säkrare, och håller kameran säkrare då många moderna kameror, typ digitalkameror, ofta har ett påbyggt litet grepp! Leica har ett grepp man kan köpa till M Leican! Och det finns även andra tillverkare av kameragrepp till Leica! Tex så tillverkar fotovännen Hans Meijner ett bra grepp, det är det greppet som sitter på min Leica M4!
Hur som helst, ett bra grepp på kameran e bra!

/Bengan

Postat 2021-02-18 18:59 | Läst 1250 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera
Föregående 1 ... 399 400 401 ... 1462 Nästa