Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 3492 / Det va mycket idag efter snön!
Vi fick två DN i dag, så det blev en hel del att läsa! Mest om snön, eller va det kanske mest om Trump? De e väl inte så mycket annat som händer i Sverige just nu, snö och Trump!;)
Nåja, idag i alla fall Fotomässan!
/Bengan
Straight 3491 / Inga fritänkare här inte! Och så Fotomässan i morgon! :)
Internet e ju ett forum där alla kan få tycka, men ibland blir det mycket tyckande, just genom att det går! Satt och tittade om ev fler nördar fotar med Jupiter-12 eller Zeiss Biogon i Contax/Kiev-fattning på typ X-kameror ute på några diskussionsforum och bildsidor! Hittade ingen, men de e många som tycker, och som säger att det går inte att använda Jupiter-12 på Fuji X-E1! Eller de kanske e så illa att man ska inte foto med Jupiter-12 typ! ;)
Nu kan jag såklart ha missat nå'n fritänkare, de e ju mycket på nätet, och många på nätet, men som sagt, det e i alla fall mycket tro och mycket tyckande! Och i de ämnen som jag behärskar någorlunda så ser jag ofta sakfel, hur ser det då inte ut i de ämnen som jag inte vet nåt om!
.
Och som sagt, Jupiter-12 och Biogon funkar utmärkt på X-E1:an! Testade i dag igen för säkerhets skull efter alla tips och råd om att det inte går! ;) Här är en bild som ni kanske redan sett i en annan blogg!
Förstora så ser ni bättre!
I morgon fredag Fotomässan! Jag tar mässan på eftermiddagen!
Å det verkar som thermos gäller! ;)
/Bengan
Straight 3490 / Sitter med en fika i stugvärmen och funderar!

Det här e Ronny!
Talade med Ronny i telefon i morse! Ronny e en fotokompis från Södertälje! Han satt också och fikade och skulle snart till jobbet. Han hade sovmorgon i dag, då han kom hem sent från jobbet i går!
Han startade i bilen vid sjutiden i går morse och ställde av bilen halv ett på natten! Jag fick ett samtal från Ronny i går kväll från den stillastående bilen! Han hade då i stort sett suttit i bilen i sexton timmar, mest i stillastående köer på motorvägar mellan Uppsala och Stockholm! Och jag frågade, hur blir det med mat när det e så här? Blir du inte hungrig? De e lugnt, sa Ronny, jag äter när jag kommer hem!
Som sagt, att sitta i stugvärmen!
/Bengan
Straight 3489 / Hur sätta en Biogon med den yttre Contax-fattningen på en Fuji X-E1.
Då jag fått frågor, en fråga tror jag i alla fall ;) och då bilder e bättre än ord vad gäller instruktioner och liknande, så kommer här en instruktion + bilder!
Alltså, om nu någon, förutom jag, funderar på att sätta en Biogon eller Jupiter-12 med Contax yttre fattning på en Fuji X-kamera! :)
.

Här är det hela! Från vänster den normala KiwI M Adaptern, sedan en bajonettmellanring (M bajonett/M39 gänga) och så den viktiga adapter till höger! Ovan till höger står optiken! Ni ser fattningen på optiken för att fästa till kamerahuset på en förkrigs-Contax!
Den viktiga adaptern, nedan till höger, är en slaktad Kipon adapter för bla den inre Contax objektivfattningen! Men den här tidiga Kipon-adaptern va så glapp och värdelös att den fick ligga i skrotlådan tills jag kom på att den fasta bakre delen kommer att funka för det här! Så jag plockade isär adaptern, tog bort två delar av den, torkade bort fett och fick så en fast adapter med en Contaxfläns i ena änden för Contax-fattningen, och en M39-gänga i andra ändan!
.

Här sitter M bajonettmellanringen på adaptern jag "gjort"! Ni ser flänsarna på adaptern som objektivfattningen sedan skall greppa över!
.
Å här syns allt på plats! Från vänster optiken och så syns en del av Kiponadaptern, och se'n M Bajonettmellanringen och så M adaptern som sitter på Fuji-kameran! Och när allt ihopsatt e det inte det minsta glappt!
.
Och när jag ställer optiken på oändligt via optikens yttre meterskala, så är bilden på oändligt även mot sensorn! Vad mer kan man önska! :)
Och som sagt, så här kan man göra!
Om man vill!
/Bengan
Straight 3488 / OBS! Endast för nördar! Resan fortsätter!
Nu när objektivtyper som Jupiter-12, Biogon mfl med Contax yttre fattning går att använda på Fuji X-kameror så fortsätter jag undersökandet! Biogonen från 1937 funkar ju bra och även några Jupiter-12 objektiv och nu är det dags för en Biogon från 1948 i rysk fattning att prövas.
.

Tog en bild nyss med 1948:an, skärpan på full öppning verkar Ok! (1/30-del på fri hand) Nu är den här optiken från 1948 väl använd, det syns på bla front och baklinsen, men det är inga grövre märken!
Skall i dag jämföra 1948-Biogonen med 1937-Biogonen vad gäller motljusegenskaper! 1948:an har en antireflexbehandling, visserligen en enkel sådan men ändå!
.
Här e kvällsegenskaper med 1937-biogonen! På väg till sista längre rundan på gärdet med Roffe, lätt snöfall och mörkret kommer tidigare och tidigare!
.
Det syns ljus på håll i alla fall!
Och som jag sagt tidigare, i dag Tårtan!
/Bengan








