Straight Photography!

The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!

Straight 2833 / De va passfoto, cykelfoto och Kocksgatan 24! Med olika kameror!

(Fotat med iPhone)
Åkte in till sta'n vid tretiden och väl inne hos Gert så ville Gert att jag skulle jag ta ett passfoto på honom med min kamera!? Frågade om dom inte hade några egna kameror i fotobutiken! ;)  Gert skulle visst ut och göra en seglats på nytt vatten och behövde ett slags passfoto! Ok då sa jag och fotade  och Mattia fixade sedan framkallningen i datorn!

Sedan iväg till ett annat labb på Maria Prästgårdsgata för litet snack om Gnesta-Planket!

.

(iPhone)
Se'n till Cykelfiket i fd Skatteskrapan. Började med att kolla på Girot. Men de va åkning på platten idag, inga berg i sikte, så det blev i stort sett bara aktiv vila på cykel i stora grupper! Och så litet spel för galleriet så kommentatorerna fick höja rösterna!
"Mycket väsen för ingenting", så kan man nog sammanfatta den här etappen! ;)

.

(iPhone)
Ägaren till cykelfiket  va mycket trevlig, avspänd och gjorde bra kaffe, och vi hann prata litet cykel mellan kunderna! Det blir fler besök i den här intressanta cykelreparationsbutiken, helt klart! 

Hörde att en annan fotograf brukar fika här också!

.

Och nu foto med Fuji X100! Kocksgatan 24.  Ny trend, ett smycke för riktiga män! ;)

.

Mera Fuji X100 på Kocksgatan 24.  Porträtt mot en källarbetongvägg!
Straight Photography!

.

Å sådana här dagar e det lyxigt att komma hem litet sent, för då e middagen klar! Även om det blir litet sent ätande, 21.00 c:a! Men jag försöker gottgöra det här så gott jag kan de dagar då min fru arbetar!

I morgon bara litet trädgårdsarbete, handla, diska, och på fredag radioutsändning och efter det Eriksdalshallen på kvällen! Det va nog femtio år sedan sist jag va i Eriksdalshallen i det här ärendet!

Men nu e det definitivt godnatt!
/Bengan

Postat 2015-05-27 23:15 | Läst 2498 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Straight 2832 / Bruce Gilden och Elliott Erwitt!

Fotograf

I går va det ett bra program på Tv! De e väl som att säga, "Idag va det inga förseningar på SJ!
Nåja, smaken e olika, och tur e väl det, men jag började att titta på Rapport i alla fall, men insåg att det här e inte ett nyhetsprogram längre, och vad det är numera, det har jag inte riktigt kommit på än!

Så i stället så "slog jag över" till ett program om fotograferna Bruce Gilden och Elliott Erwitt! (Bör gå att se på SvtPlay) och det programmat va sevärt!

Jag fastnade nog mest för programmet med och om Elliott. Och det känns som att bra bilder, aldrig kommer att åldras eller bli för gamla eller otidsenliga! Även om förespråkare för den "moderna fotografin" ibland kanske försöker påstå det!  Men jag tror man blandar ihop tekniska landvinningar med bra fotografi! Men Ok, tekniskt bättre bilder kanske det blivit, om det nu är det viktiga! 

Hittade en liten snutt på Youtube om Elliott Erwitt

Men även en om Bruce Gilden

/Bengan

Ps. Å använd nu inte för skarpa objektiv, för då måste ni kanske skriva undertexter i bilderna! ;)

Postat 2015-05-27 08:17 | Läst 2753 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Straight 2831 / Kocksgatan 24

.

Ibland kommer jag själv med på bilder från Kocksgatan 24!  Rena turen kanske? ;)

.

.

.

Hur som helst,
nu måste jag i alla fall ut med Roffe på sista pinken!

God natt!
/Bengan.

Postat 2015-05-26 22:10 | Läst 2372 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Straight 2830 / Girot, storlek 32 / 32 , Leica med Canon 1,5 och en solglasögonförsedd häst!

.

Har satt på Tv:en inför dagens etapp i Girot! Vi får se om min XP med Chrome funkar för det här!

.

 Och nya Riders e inköpta! Inga nyheter e bra nyheter! Alltid 501 i storlek 32 / 32! Så har det alltid varit, trots att min fru suckar och påstår att det finns andra färger och andra Jeans! Min fru har även klagat på att mina andra 501:or e litet tunna baktill! "Jag använder blå kalsonger" säger jag,  "så det e inga problem!"  Men som sagt, det viktiga e ändå, att inga nyheter de e bra nyheter! :)

.

För den som inte har det här objektivet till sin M Leica, så e det här ett superviktigt objektiv att ha! Canon 1,5/35 mm va häftigt när det kom på 1950-talet, flera pressfotografer använde den här optiken då Leica inte hade något motsvarande på den tiden! Skärpan e såklart inte som på dagens ASPH-gluggar, men skärpan räcker, och är inte onödigt bra!

.

Fotade en häst i en hage i går! 

.

Och kollade in i en slags cykelverkstad i Skatteskrapan i förra veckan, man kunde fika här också!

.

För övrigt så planerar jag nästa boxningsfotografering nu när har jag fått litet rutin med iPhonen!

Ha en bra dag!
/Bengan 

Postat 2015-05-26 11:17 | Läst 3153 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Straight 2829 / Vart tar fantasin vägen i det superskarpa?

.

Slussen

Satt nyss och tittade på bilder tagna av Julia Margaret Cameron. Vissa porträtt tycker jag är fantastiska, men ofta litet oskarpa, och jag undrar hur de här bilderna skulle ha blivit bedömda i dag! 

Jag tycker att mycket av dagens foto, amatörfoto i alla fall, handlar om skärpa! Och övertydlighet! Och diskussioner om skärpa! Och diskussioner om ännu bättre och ännu modernare fotoutrustningar!

Men jag tycker inte att bara skärpa räcker för en bra bild!

Det känns också som om många fotografers trygghetsnalle har blivit ett skarp objektiv! Ett riktigt superskarpt objektiv! Så man ser varje liten detalj på det man sedan fotograferar! 

Men om allt e tydligt och superskarpt, och kanske även förklarat i en bildtext under bilden, vad finns det då kvar? För fantasin tex? Och en ev bildbedömning?

Fantasi skapas i det litet otydliga, i det osagda, i skymningslandet där vi inte riktigt ser skarpt, men det ger möjlighet för fantasin.....

Annars blir det nog mest bara övertydliga, jätteskarpa reklamliknande bilder... 
Kolorerade! Och ofta jätte, jättestora för säkerhets skull! 

Ha en fin måndag! :)
/Bengan

Postat 2015-05-25 11:36 | Läst 3944 ggr. | Permalink | Kommentarer (16) | Kommentera
Föregående 1 ... 902 903 904 ... 1470 Nästa