Straight Photography!
The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 2377 / Det börjar dra ihop sig till Gnesta-Planket!
Fotoutställning där??
För er som inte vet hur det här med Gnesta-Planket började, så kan jag berätta litet kort! För c:a fem år sedan hittade jag en plankliknande vägg på ett gammalt godsmagasin i Gnesta som jag tyckte skulle passa bra att visa bilder på! En fördel med den här väggen det va att den ligger mitt i centrala Gnesta, och har ett litet tak över sig!
Här e väggen! Man måste undersöka saker litet närmare! Även på baksidan!
Det va så här jag hittade "Gnesta-Planket"! :)
Gick in till Håkan Bratt, som då hade antik/loppisförsäljningen inne i godsmagasinet, och presenterade min idé! Han tyckte det lät kul att ha en fotoutställning på huset! "Kul! Kör på" sa Håkan.
Jag tog sedan ett snack med stockholmsfotograferna Affe Johansson, Micke Borg, Krister Kleréus och Mats Adsten om att ha en fotoutställning i Gnesta! Och sista lördagen i juli, så visade vi fem fotografer bilder! Och det kom nog nå't knappt hundratal människor första gången för att se våra bilder! Så det här verkade funka bra!
Flera fotografer bjöds in nästa år, och året efter gick jag in till dåvarande ägaren av Gnesta Färghus, Pelle, och frågade om vi inte kunde få hänga bilder på Färghusets vägg också, för det fanns ett tak även där, och Färghuset låg också på Västra storgatan i Gnesta. "Det går utmärkt bra att hänga bilder på Gnesta Färghus" sa Pelle!
Och de senaste två åren har det varit över tusen besökare under de här fyra timmarna på Gnesta-Planket...
Bernt Carlzon (från Vasasta'n i Stockholm) sätter upp bilder på Gnesta Färghus!
Å nu börjar alltså årets Gnesta-Plank att närma sig, lördagen den 26:e juli, och de mesta av förberedelserna är klara! Och det här är också ett kultursamarbete med Gnesta Kommun, det är också mycket trevligt och inspirerande!
I dag har jag bla åkt runt i kommunen och satt upp affischer om Gnesta-Planket!
Å visst e det en del förberedelser med en så'n här utställning, men utan kontakter så hade det inte funkat! Och vad gäller kontakter, så e det dit jag vill komma!
Ensam är inte stark, kan man nog påstå!
För utan hjälp av Gnesta kommun, ägarna till Gnesta Färghus och Gamla godsmagasinet, olika kafeér, matställen, tidningar som Södermanlands Nyheter, Södertälje Posten, och inte att förglömma Fotosidan, så hade det här inte funkat!
Så en stor bock och ett stort tack till alla "kulturmedarbetare!"
Och nu är det som sagt snart dags för Gnesta-Planket för femte året i rad! Tjugo fotografer, från Karlskrona i söder till Umeå i norr visar bilder i Gnesta lördagen den 26:e juli mellan 11.00 och 15.00!
Och som vanligt blir det även en kvalitetskameraloppis på framsidan av godsmagasinet och så finns det också ett öppet fotoplank! Och allt det här ligger mycket centralt i Gnesta, ungefär en minuts gångväg från stationen!
Så väl mött i Gnesta lördagen den 26:e juli!
/Bengan
Ps. Här är de inbjudna fotograferna!
John Arthur Ekebert
Gunta Podina
Göran Tonström
Beata Bergström
Bernt Carlzon
Hans Jonsson
Malin Jochumsen
Cathrine Winberg
Erik Danielsson
Jimmy Dovholt
Anna Fagersten
Per-Erik Åström
Joakim K E Johansson
Nils-Erik Larson
Magnus Fröderberg
Micke Borg
Mats Adsten
Alf Johansson
Krister Kleréus
Straight 2376 / Bör man göra något "bra" i foto? Tveksamt tycker jag nog innerst inne...
Den ständiga jakten på att fota "nå't bra" ligger i tiden och kan lätt ta bort focus på vad fotografen egentligen är intresserad av att fota och kanske då även är bra på att fota, och lurar i stället in fotografen på det som är för tillfället "vedertaget" eller trendigt för stunden, men det här blir sällan bra i det långa loppet.
Fotografi som historien bedömer som viktig är ofta avtryck av en tidsanda som rådde,
inte en trend som rådde.
Men att försöka bryta sig ur och göra något eget, det kan såklart ha sina risker, det kan även bli ett hot för gruppen man för tillfället är i, om man nu funderar på att bryta sig ur alltså!
Så ta det nu lugnt, å häng med i stället, och konstra inte till det, utan gilla läget (det finns ofta en knapp för det) då kan du ganska snabbt få poäng i en fototävling, eller komma i en tidning och kanske även komma på ett galleri!
Obs, nu skrev jag inte Gallerix! ;)
Så ha nu en fortsatt fin och lugn kväll,
och hitta inte på nå't dumt! ;)
/Bengan
Straight 2375 / Smultronställen! Å dom e ofta mycket närmare än du tror!
Vadstena! Utsikt från en bänk!
Vi har under några dagar hittat flera smultronställen! Ett smultronställe var ett kafé i Väderstad, ett annat smultronställe var inne i Vadstena och ett annat i Borensberg! Nåja, det fanns flera smultronställen i Vadstena! De e nästan för många smultronställen ibland, man hinner knappt med å se nå't annat!
Att resa, även om det inte blir så långt, är också spännande, så vi tog en biltur till Svea rikes vagga, Östergötland! Nu kan det finnas olika åsikter om mitt vaggläge såklart! ;)
Och inne i Vadstena, i en butik på huvudgatan så såg jag en man som sitter och målar Ikoner, det såg så ut i varje fall, man såg inte så väl in i butiken från gatan, och när jag tog i dörren för att försöka se litet närmar, så va den låst! Men mannen reser sig upp och öppnar dörren åt oss, och sedan berättade Djordje Cavkov om sig själv och sin konst!
Efter några frågor så förstod jag, som jag nog anat tidigare, att måla ikoner innebar mer än att bara måla en bild! http://laus.se/om-djordje
Sedan gick vi vidare på huvudgatan (vi tror det va huvudgatan) och där hittade jag ett antikvariat med två trevliga män som berättade om Vadstena, om fotografiska böcker, om HCB, om Sune Jonsson, om Leica, om Robert Frank osv, osv, så här stod jag nog en timme, tills jag blev hämtad! :)
Se'n tog vi en glass! :)
Men vi åkte också iväg med bilen, till Alvastra klosterruin, till Rökstenen, Bjälbo stavkyrka (men den fanns inte kvar) och en del annat spännande!
Och vad gäller Väderstad, så va vi fikasugna när vi kom dit, och där hittade vi ett kafé med en uteservering i trädgården! Inget uppseendeväckande upptäckt i sommarsverige kan väl hända, men kaffe borde väl finnas och nå't fikabröd...
Men tjohej vad vi bedrog oss, här fanns det grejer! Uppseendeväckande grejer! På frågan om vad för kaffe det fanns så kom motfrågan, "Vad vill ni ha?" Så det blev varsin latte med dubbel espresso i botten med mindre mjölk, och till det blev det varsin macka på hembakat bröd och hembakat fikabröd!
Får nog säga, att det här va det bästa fikastället vi besökt på flera år!!
Och inte minst, det var en mycket trevlig och vaken personal!
Bara så ni vet! Missa inte det här stället om ni är i närheten!!
http://www.centralkonditori.se/start.html
Ett annat smultronställe e slussen vid Borensberg /Göta kanal! Där kan man sitta på parkett och äta glass och följa slussningen! Mycket trevligt och litet lågmält och intressant!
Vi svängde även förbi Bergs slussar, men där va vi bara någon knapp halvtimme!
Så nu har vi i alla fall varit där!
Nog för idag!
/Bengan
Ps. Det va en även artikel i Dagens DN om just smultronställen! Vadstena är ett smultronställe!
Straight 2374 / Svartvita porträtt i 28 graders värme!!
Var nere på sta'n i några ärenden trots värmen, pratade med Patricia på Färghuset och var inne en vända hos kommunen och kollade också planket-väggen på Godsmagasinet, och passade då på att prata bort en stund samt ta några bilder, här är två av bilderna.
/Bengan
Tom
Micke
Straight 2373 / Idag va det varmt, så vi spelade bara 18 hål på Golfbanan!
Men det gick bra, å de va lugnt på banan och man får ha vätska med sig och dricka ofta!
Och på kvällen så vaknar Roffe till liv och vill att vi skall ut och leka med honom!
Å han hittar på lekarna! Å de e faktiskt kul!
I morgon blir det lika varmt! :)
/Bengan














