The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!

Straight 4772 / Vi va på en fotoutställning i en gammal panncentral i Vårberg i dag!

Under tio års har Eric Cung rest runt och fotograferat sig själv utklädd till clown! Utställningen vidrör flera teman, bla åldrandet och döden, turismen och selfiekultur, identitet och ansikten som handelsvara!

.

.

.

.


Det här var en av årets mest intressanta fotografiska utställningar! Tyvärr sista dagen idag!

/Bengan

Inlagt 2019-10-06 19:09 | Läst 1676 ggr. | Permalink

"Var där ( Bor i Vårberg ) Synd att man nästan måste gissa när det är öppet och vilka utsällningar dom har."


(visas ej)

Hur mycket är tre plus två?
Skriv svaret med bokstäver
Fredrikpersson 2019-10-06 19:28
Jag läste om Eric Cung för någon vecka sedan och fastnade också för hans clownbilder. De berör och fastnar med en gång på något sätt. Visste inte att han ställde ut i Vårberg, tyvärr.

Hoppas på ny chans snart för jag vill gärna se Erics bilder och jag tror att även jag skulle tycka att utställningen tillhör årets mest intressanta.

/F
Ronny Vervaart
Detta hade du sammanfattat bra.
Helt klart sevärd. :)
JanneAr 2019-10-06 21:12
Var där ( Bor i Vårberg ) Synd att man nästan måste gissa när det är öppet och vilka utsällningar dom har.
Khalad 2019-10-06 22:25
Gillas direkt, både bilder och konceptet. Supersmart tycker jag. Retfullt inlägg eftersom det var sista dagen :-) Ha en bra vecka! Hälsningar/ Björn T
N Thomas Meldert 2019-10-07 06:36
Mycket intressant. Jag visste inte om den alls. Synd. Men det blir kanke fler gånger.