The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 7261 // En eftermiddagsrunda med fika!
Idag första längre utevandringen på en vecka efter förkylningen! Längre nåja, men dryga sex kilometer i alla fall! Vi tog först bilen till Saltå Bageri i Järna, parkerade samt gjorde bullinköp! Saffransbullar! :) Sedan promenad på småvägar fram till Kulturhuset i Järna och en fika på ovanvåningen inne i huset! Medhavd thermos såklart! Det fikat satt fint! Och det va knappt en människa i hela huset! Skönt och nästan för tyst!
.
Inga nyheter vad gäller fotoutrustning! Och att ha bländarinställning även på undersidan av objektivet är praktiskt!
Efter ett tag på den tysta och sköna ovanvåningen så började microsömnen rycka i medvetandet!
Så dags för en promenad tillbaka till Saltå och bilen! Nu va det mörkt ute!
Det va en fin eftermiddag! :)
/Bengan



Jag vaccinerade mig förra veckan mot både den och covid.
Bra att du är på banan igen.
/Affe
Vaccinationer ger ju aldrig ett 100-procentigt skydd och så kan några virus smita under radarn i en ny skepnad! Men nu på banan igen, tack!
B)
Pressar du filmen något eller är det standard-ISO?
Standard, och numera mest HP5+
/B
Har caféet i Kulturhuset stängt? Jag har funderat på att åka dit.
//Anders
Kaféet va öppet, men vi va inte säkra på vart vi skulle gå och fika, så vi tar nästan alltid en thermos med oss ifall! Men nu blev det Kulturhuset och då "hyllan", men vi både såg och hörde att det va aktivitet nere på caféet!
Men kolla för säkerthet skull innan!
/B