Straight Photography!

The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!

Straight 4851 / Man behöver ofta inte så mycket mer även om fredagen e mycket mörk och svart! ;)

Plockade fram en liten digitalkamera ur skåpet! Billig e den också numera om man skulle vilja köpa en så'n här begagnad! Att köpa begagnat e ju bra för miljön! ;) Man bör man kunna få ett sån't här X-E1-hus för en 1000 till 1500 kronor! Och optiken har jag sett begagnad för under 1000! Och det här e inga dåliga grejer!
Och en nörd kan även köpa en adapter till sin X-E1 och använda sina gamla Leicaobjektiv!

De e väl en så'n här kamera man önskade man haft på 1960-talet! Tänk vilka bilder det skulle ha blivit!

För övrigt så e det en del läsning under dagarna!
Men jag säger inte vad jag läser! ;)

/Bengan

Postat 2019-12-01 11:45 | Läst 1827 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera

Straight 4852 / Som sagt, visst e det digitaltid nu!

Men jag tänker ändå blanda analogt och digitalt en del framöver, även om det e mycket lättare att fota digitalt under den här årstiden! Så jag sätter på allt vad jag har vad gäller ljusstark optik på analogkameran, och kommer även att pressa filmen! Skall läsa på litet om pressning! Men bör nog kunna komma i närheten av 1600 ISO!
Man måste ha projekt! ;)

.

Just nu läser jag på om svårtljusfotografering! Informationen e från 1959! :)

För övrigt så va det årets första bilruteskrapning i dag! Äntligen! Å snö på marken, så Roffe kunde kuta rakt in utan att ta vägen via fotduschen!

Å så e det ju äntligen fredag, och jag har stämt träff med en snygging till fredagsmiddagen!
Så nu måste jag börja snygga upp mig litet!
Ha en fin fredagskväll ni med!
/Bengan

Postat 2019-11-29 16:39 | Läst 5109 ggr. | Permalink | Kommentarer (3) | Kommentera

Straight 4850 / Summicron with two white dots!

Vissa objektiv gillar jag bättre än andra! Det här är ett sådant objektiv! Och det är inte bara för att det är ett Leicaobjektiv, och ett bra sådant, utan för att det även är unikt! Den som ser litet noga på optiken, ser två vita prickar, eller Dots! ;) Den ena pricken verkar sitta rätt vid bländarinställningen, den andra sitter där varför då?

Jo det här är ett ihopsatt objektiv! Objektivhuvudet köpte jag på LP-Auktion för ett antal år sedan, avståndsfattningen hade jag fått några år tidigare! Så när Werner Schaden på LP-Foto satte ihop objektivet, efter konsultation med Leica, så blev bländarprickan sittandes litet till vänster på objektivet! Först tänkte jag att det här blir ett unikt objektiv! Så här satt bländarpricken på några objektiv av andra versionen av Summicron 35:an! Men efter samråd med Werner så bestämde vi att flytta det hela så det såg ut som på ett riktigt Summicron! Men jag ville ha originalpricken kvar, då blir objektivet ändå litet unikt!
Så jag gillar det här objektivet! Inte bara för att det är ett Leicaobjektiv, utan även för Werners experthjälp med objektivet!

/Bengan

Postat 2019-11-28 14:50 | Läst 5074 ggr. | Permalink | Kommentarer (2) | Kommentera

Straight 4849 / Nattkamera! :)

Att gå omkring och fotografera analogt så här års och då speciellt på eftermiddag och kväll, kräver en ljusstark optik! Det här har jag blivit påmind om under några dagar, och speciellt i går eftermiddag, då jag gick från pendeltåget i Södertälje till Viksängen vid 15-tiden! Så det va bara att ställa optiken på full öppning, 1,4, och börja på en tid av 1/60-del! Med Tri-X på 800 ISO! Det blev väl ett tiotal bilder tagna på vägen mot fikat! I lätt duggregn eller mycket, mycket fuktig dimma! Ställa avstånd snabbt funkar ändå bra trots att det inte är så stora kontraster!
Ok, å varför fota så här då?
Jag tycker det e kul och intressant, och ger en annorlunda fotokänsla att fota några rullar analogt!
Eller omväxling förnöjer som man brukar säga!

Allt för nu!
/Bengan

Postat 2019-11-28 09:46 | Läst 5055 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

Straight 4848 / Kort rapport från fotofikat på Viksängen i eftermiddag!

.

.

.

Som vanligt så va det mycket trevligt!
God natt!

/Bengan

Ps. Från det ena till det andra, det verkar som om en ny bank-Vd kommer att lämna sitt jobb! :)

Postat 2019-11-27 22:27 | Läst 4760 ggr. | Permalink | Kommentarer (1) | Kommentera
Föregående 1 ... 487 488 489 ... 1459 Nästa