Straight Photography!

The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!

Straight 4279 / Tillrättalagda resor, de kanske va spännande när man va yngre!

Mot Sönnertväråklumpen..

Funderar liksom! Tänker på gruppresor typ, besöka "urinnevånare" typ, kolla på alla historiska sevärdheter med en lokal guide! De va väl som man gick i skolan, de va lärorikt under de åren, med lärare som vägvisare, men sedan ville man ut i verkligheten å klara sig själv!

Nåja, visst e det kul att fjällvandra i en grupp på en led, allt beror på sällskapet såklart! Men jag kan nog tycka, i alla fall så här efteråt, att övernatta ensam under en gran, nära trädgränsen, utan tält, va litet mer pirrande! Å ganska mysigt! ;)

Även utomlands har jag/vi haft tur, infödda guider, eller rättare sagt, vänner som tidigare bott i landet visar oss vägar långt ut i periferin mot osäkra gränser, dit inga charterresor når eller Coca Cola-bilar hörs, det gillar jag! :)

Men om man får gå djupare i de här suspekta intressena, så beror det nog på programmeringen! (Programmering = uppväxt)
Jag bytte skola ofta, å på den tiden så fanns det inget dagis/fritis/eftis, då blir man nog så'n som jag är, grupposäker! :)

Å jag gillar att gå ensam i sta'n också! Men gärna ha fikasällskap! ;)

Men för att sammanfatta, charterresor har aldrig varit min grej!

/Bengan

Postat 2018-08-13 14:48 | Läst 1086 ggr. | Permalink | Kommentarer (4) | Kommentera

Straight 4278 / Mannaminnet e kort, så nu slipper vi oroa oss längre! ;)

Skate

Nu e det normal sommar igen, och mannaminnet e kort vad gäller den konstiga sommaren 2018, och det va skönt att ta en längre promenad med Roffe i morse, men jag hade ett litet paraply med  mig i ryggan i fall! Å så håller jag på att välja bilder till Stockholms-Planket nästa helg! Jag tar även med mig litet plast att hänga över bilderna ifall!

/Bengan

Postat 2018-08-12 11:12 | Läst 1327 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Straight 4276 / Dagens webblogg! Har köpt film, D76 och fix! Se'n grekisk middag! Medelhavskäk alltså! :)

Tog pendeln in till sta'n, hyffsat sval luft på pendeln! Pendeln passerar en del nybyggda näraliggande hus vid Årstabron! Det blir fin utsik mot Pendeltåget!

.

Här e framkallningsgrejerna! Och kameran jag skall använda! Köpte kemin hos Gert på Svenska Kort, Gert har bra sortimet för framkallning! Å framkallningsdosan, Kindermann, den e från 1962! :)

.

Sedan hem för "grekisk middag" i "bersån!" Med iskall Retsina! Till kaffet stekta äppelskivor i kanel och honung! Toppat med vaniljglass! (Allt det varma vitlöksbrödet som ligger på fatet, allt e inte mitt, å det i skålen till vänster, de e inte efterrätten, utan Padrones, som e ungsbakade paprikor i olivolja och grovsalt)

.

Efter den efterrätten blev det en längre kvällstur med Roffe! Å det va vackra moln på kvällen! Å så va den här dagen slut! :)
/Bengan

Postat 2018-08-10 21:38 | Läst 1694 ggr. | Permalink | Kommentarer (5) | Kommentera

Straight 4274 / Det här med värme, bränder och klimatet!

Bornholm

Det är ju flera forskare som påstår att det vi ser nu, vad gäller temperaturer, bränder är ett tecken på att klimatet håller på att ändra sig! Och flera forskare påstår att det är vi människor med vårt sätt att leva som har en stor del i det hela! Nu skall jag tillägga, att Donalt Trump tycker annat! Och det finns även andra som tycker som Trump!

Men frågan är, vad skall man göra! Behöver man göra något! Avakta som Trump, och en del klimatförnekare, eller göra något åt det hela! Det kanske fixar sig själv! Det har alltid varit sådana här svängningar i jordens historia påstår man hos klimatförnekarna, om jag fattat det hela rätt! Ok då, men vad göra om vi människor skall fortsätta att försöka bo på planeten! För det börjar bli litet svårt!

Det skulle vara intresant att höra vad klimatförnekarna har för lösning! Nu menar jag inte att dom har fel, utan mera hur löser man problemet med ökande antalet bränder, ökande temperaturer, minskande jordbruksproduktion osv! Hur gör man så vi kan leva vidare på planeten, utan att försöka göra något åt klimatet, eller vad det nu är som ger ökande temperaturer, ökande antal skogsbränder och ett försvårande av att odla! Man kanske kan sitta still i båten och leva som vanligt! Fota, resa och inte bry sig! För det kanske redan e försent!

Vid närmare eftertanke, så e det nog försent! Så det e väl bara å flyga på, bila på, handla på, fota på och käka massor av kött! För när det stora problemet kommer, då e vi ändå borta! :)

Ha nu en fortsatt bra dag!
Å dag blir det varmt! :)

/Bengan

Postat 2018-08-08 08:18 | Läst 1809 ggr. | Permalink | Kommentarer (24) | Kommentera
Föregående 1 ... 602 603 604 ... 1459 Nästa