The Roots of Photography is Snaps!
Back to the roots!
Straight 2348 / Tror Agenda kan bli intressant i kväll! ”Sverige håller på att gå sönder”
"Sverigedemokraternas framgångar – det är ju inte i Stockolm de går bra utan det är ute i Sverige. Där man lider av dålig mobiltäckning, tåg som inte går, pensioner som är för låga, jobb som försvinner, ungdomar som flyttar, jordbruk som läggs ner. Allt det är det här ett uttryck för att Sverige håller på att gå sönder", säger Göran Persson. Tycker den här analysen inte e så dum...
Och så kan man nog lägga till de områden runt bla våra större städer, som också delar Sverige!
Stora grupper som där lämnas utanför!
/Bengan
Ps. Kommer ihåg en gång för länge sedan under en debatt om rasism och främlingsfientlighet, så försökte Birgit Friggebo, med ansvar för invandrarfrågor, lugna stämningarna genom att föreslå att hela salen skulle sjunga "We Shall Overcome"


-affe
Jag hänger nog inte riktig med i tankegången här? Var blåste den vänstervinden? Kanske i diverse internt partisnack? I valresultatet märktes det i alla fall inga sådana pustar.
Det skall bli intressant att höra om Göran P. Har något mer tänkvärt att komma med.
SD:s valframgångar har väl inte varit något direkt mysterium i media?
Det handlar ju främst om två saker, dels att man upplever att de andra partierna mörkar i invandringsfrågan, och dels som jag skrev ovan att sossar och moderater slåss på ett mittfält som gör dem till förvillelse lika. V drev ju bara en enda fråga, den om vinster i välfärden. Så för många väljare framstår SD som det enda partiet som vill förändring.
-affe
Det är nog sakligt sett en rätt bra beskrivning - dessvärre. Saken bäddar för avancerad kohandel, och då kan det gå riktigt illa i förlängningen.
Av din digra redogörelse förstår jag att du anser att det föreligger en allvarlig samhällsstörning.
Som utgångspunkt för bör man ställa två frågor: Skall vi inte ta emot några invandrare? Jag tror att nästa alla anser att vi skall ta emot invandrare. Skall invandringen vara fri? Jag tror att nästan alla anser att invandringen inte skall vara fri. Då skall följaktligen nivån på invandringen ligga någonstans mellan ytterligheterna. Var skall den då läggas? Det lämpliga är väl att lägga den på en nivå där integrering kan ske utan att allvarliga samhällsproblem uppstår. Dessvärre verkar de ju vara så att sådana problem redan har uppstått, alltså måst vi välja en annan nivå - vilken? Det tror jag är en fråga som skall diskuteras ute bland medborgarna, och inte i elitens slutna rum. Om detta sker, kommer saken att lösa sig i demokratiska val, och det är så det skall gå till i en demokrati.
Mycket bra skrivet, jag är också för invandring, men den måste ske solidariskt med andra Eu-länder, vilket inte är fallet. o den måste också stå i proportion till vad vi klarar av att ge människorna som kommer, och den bör ju helst inte bli så hög att den slår ut servicen till våra egna gamla o sjuka. Det är förundrande att inget parti kan ta upp o diskutera detta utan att blanda in rasism, det är hög tid att det sker. O självklart kan vi inte ha obegränsad invandring. LO
Just den diskussion som förs ovan, är ett exempel på den fria demokratiska diskussion som skall föras mellan medborgarna ute i samhället - inte i elitens slutna rum. Den skall föras i invandrarfrågan, liksom i alla andra frågor. Då lyfts viktiga frågor upp till valfrågor, och kan avgöras av folket i allmänna fria val.
Det uppenbara problemet här i landet är att eliten, eller nomenklaturan, under lång tid har dristat sig till att sidsteppa demokratin. istället för att respektera demokratins spelregler har man gjort framgångsrika insatser för att stoppa vissa frågor från att bli valfrågor. I en demokrati kan man inte göra så - då blir det svåra efterräkningar. Vi ser en del tydliga sådana i dag.